Tagi
armada chorągiew CWM CWM ZHP w Gdyni drużyna drużyny festiwal Gdynia harcerze instruktorzy jacht jachty Jamboree kadry KHDWiŻ konferencja kurs kursy morze mundury muzyka narada patenty pilot polesie prawo projekt PZŻ regaty rejs rejsy rozporządzenie s/y ZAWISZA CZARNY s/y ZJAWA skauci specjalności sport spotkanie stopnie szantowiązałka szanty szkolenie Teliga warsztaty wodniacy wyprawa zhp zlot łódź żeglarstwo

Wychowanie wodne i żeglarskie w ZHP w latach 1993-99

Nadesłany przez wroobel 7.04.2004, 8:00:00 (2473 odsłon) Więcej wpisów tego autora
W centrum uwagi

Fragment Sprawozdania Naczelnika i Głównej Kwatery Związku Harcerstwa Polskiego za okres od grudnia 1993 do grudnia 1997 dotyczący wychowania wodnego.

Za koordynację działań dotyczących wychowania wodnego w ZHP odpowiedzialny był w omawianym okresie Komodor ZHP i Zespół Wychowania Wodnego i Morskiego GK ZHP, a od października 1996 r. powołane rozkazem Naczelnika ZHP Kierownictwo Drużyn Wodnych i Żeglarskich.Prace zespołu były wspierane przez kadrę Centrum Wychowania Morskiego w Gdyni oraz działającego w Bydgoszczy do 1995 r. Centrum Wychowania Wodnego ZHP i instruktorów lokalnych środowisk wodniackich.
 
Zadaniem tej komórki Głównej Kwatery było wspieranie programowe i metodyczne drużyn wodniackich i żeglarskich, upowszechnianie wychowania morskiego i wodnego oraz szkolenie specjalistyczne. W omawianym okresie był wydawany "Żeglarz" - pismo adresowane do drużyn wodniackich.
 
Ważnym elementem pracy zespołu było prowadzenie szkoleń w harcerskich ośrodkach wodnych i morskich (kursy na stopień żeglarza i sternika jachtowego, kursy instruktorów żeglarstwa) oraz kursów specjalistycznych w CWM w Gdyni (kursy radiooperatorów i radionawigatorów, morskie rejsy stażowe, sesje manewrowe).
 
Zadaniem CWM ZHP w Gdyni było także organizowanie wypraw i rejsów harcerskich jachtów. Organizowano rejsy zatokowe, rejsy przybrzeżne, rejsy morskie. Dużym sukcesem organizacyjnym były:

  • wyprawa ZAWISZY CZARNEGO na Wielkie Jeziora Amerykańskie w 1995 r., wyróżniona nagrodą honorową Rejs Roku,
  • wieloetapowe wyprawy ZAWISZY CZARNEGOna Morzu Śródziemnym, w trakcie których uczestniczono w "Cutty Sark Tall Ship Races" w 1995, 1996 i 1997 r.,
  • trzyetapowa wyprawa do Islandii na jachcie ZJAWA IV, została uhonorowana w 1996 r. III nagrodą Rejs Roku.

Od 1997 r. ZAWISZA CZARNY uzyskał w wyniku współpracy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej status tzw. zielonej szkoły, realizującej bogaty program edukacji ekologicznej.
 
Dużym osiągnięciem programowym był zorganizowany w 1996 r. Międzynarodowy Zlot Skautów Wodnych w Funce. Uczestniczyły w nim reprezentacje skautów wodnych z innych państw. Od 1995 r. w Bydgoszczy są organizowane Mistrzostwa Pływackie ZHP, od 1996 r. harcerskie mistrzostwa Polski w klasie Omega w Lubiatowie, coroczne zloty harcerskich drużyn wodnych w Węgorzewie, a w 1997 r. miały miejsce obchody jubileuszu 80 lat wychowania wodnego w ZHP.
 
Zespół Szkolenia Podwodnego tworzą harcerscy instruktorzy nurkowania działający w harcerskich klubach i drużynach specjalnościowych. Podczas akcji letniej, a od dwóch lat w ramach SAS corocznie zespół organizował letnie kursy na stopnie nurkowe. Zajmował się także organizacją szkolenia i obozów nurkowych w systemie CMAS/PTTK, PADI (od 1997 r.). Zespół szkolił również kadrę techniczną do obsługi i konserwacji sprzętu nurkowego będącego w dyspozycji ZHP. Instruktorzy zespołu promują działalność harcerską oraz czynnie pracują w Komisji Działalności Podwodnej Zarządu Głównego PTTK. Ogółem rocznie w bazie nurkowej ZHP "Perkoz" szkolono ok. 120 płetwonurków na stopnie podstawowe i instruktorskie stopnie nurkowe.

Ocena: 0.00 (Głosów: 0) | Oceń ten tekst |
Komentarze są własnością ich autorów. Twórcy serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za ich treść.