Tagi
armada chorągiew CWM CWM ZHP w Gdyni drużyna drużyny festiwal Gdynia harcerze instruktorzy jacht jachty Jamboree kadry KHDWiŻ konferencja kurs kursy morze mundury muzyka narada patenty pilot polesie prawo projekt PZŻ regaty rejs rejsy rozporządzenie s/y ZAWISZA CZARNY s/y ZJAWA skauci specjalności sport spotkanie stopnie szantowiązałka szanty szkolenie Teliga warsztaty wodniacy wyprawa zhp zlot łódź żeglarstwo

Ciekawostka z życia morskich ssaków

Nadesłany przez panwac 23.04.2014, 10:50:00 (890 odsłon) Więcej wpisów tego autora
Świat wokół nas

Jeszcze niedawno jedną z zagadek, którą próbowali rozwiązać naukowcy, była kwestia snu ssaków morskich. Wiadomo, że w odróżnieniu od ryb zwierzęta te muszą co pewien czas wypływać na powierzchnię wody w celu zaczerpnięcia powietrza, co podczas snu byłoby niemożliwe. Czyżby zatem morskie ssaki w ogóle nie spały?Odpowiedź na to pytanie uzyskano stosunkowo niedawno. Pomógł przypadek - podczas badań prowadzonych u wybrzeży Chile przez jednego z biologów szkockiego University of St. Andrews - dr. Patricka Millera - jego statek wpłynął przypadkiem między śpiące kaszaloty, które... dosłownie dryfowały w wodzie z nozdrzami utrzymywanymi ponad jej powierzchnią. Zwierzęta były pogrążone w bardzo głębokim śnie i nie reagowały na obecność "intruza" aż do chwili, gdy jednostka badawcza przypadkiem trąciła jednego z wielorybów, budząc go. Takie prawie całkowite odcięcie od bodźców zewnętrznych może sugerować, że ssaki te podczas snu regenerują jednocześnie obie półkule mózgu.
 
W serwisie YouTube zamieszczono film rejestrujący opisywane zdarzenie:

 Z później przeprowadzonych badań naukowcy wywnioskowali, że kaszaloty przesypiają w ten sposób około 7 proc. swojego życia, co jest jak na razie najniższym wynikiem wśród ssaków.

 

Więcej: Serwis University of St. Andrews

Ocena: 0.00 (Głosów: 0) | Oceń ten tekst |
Tagi: morze   kaszaloty   wieloryby   zwierzęta   natura  
Komentarze są własnością ich autorów. Twórcy serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za ich treść.