Tagi
armada chorągiew CWM CWM ZHP w Gdyni drużyna drużyny festiwal Gdynia harcerze instruktorzy jacht jachty Jamboree kadry KHDWiŻ konferencja kurs kursy morze mundury muzyka narada patenty pilot polesie prawo projekt PZŻ regaty rejs rejsy rozporządzenie s/y ZAWISZA CZARNY s/y ZJAWA skauci specjalności sport spotkanie stopnie szantowiązałka szanty szkolenie Teliga warsztaty wodniacy wyprawa zhp zlot łódź żeglarstwo

Interpretacja MSiT w sprawie wymiany i wydawania patentów

Nadesłany przez panwac 6.07.2013, 19:40:00 (1089 odsłon) Więcej wpisów tego autora
Nowości prawne

Mimo, że od daty opublikowania Rozporządzenia Ministerstwa Sportu i Turystyki w sprawie uprawiania turystyki wodnej z dnia 9 kwietnia 2013 roku minęły już prawie 3 miesiące, procedury dotyczące wydawania i wymiany patentów żeglarskich nadal budzą wątpliwości. Pod koniec czerwca ministerstwo wystosowalo pismo do Polskiego Związku Żeglarskiego, będące odpowiedzią na pytania przedstawione przez związek i zawierające interpretację obowiązujących przepisów.Dokument jednoznacznie wskazuje, że niektóre z procedur wprowadzonych przez właściwe polskie związki sportowe nie mają podstawy prawnej. Sprawa dotyczy przede wszystkim trybu wymiany patentów na nowe.

 

Procedura wprowadzona w czerwcu przez związki sportowe wymuszała składanie wniosków wyłącznie za pośrednictwem formularza elektronicznego i wymagała przesłania oryginału posiadanego patentu celem jego anulowania.

Według interpretacji ministerstwa przepisy rozporządzenia nie wymagają składania oryginału posiadanego patentu w celu uzyskania dokumentu wedle nowego wzoru, a także nie określają wzoru wniosku o wydanie lub wymianę patentu. Co więcej, zgodnie z obowiązującym prawem stare dokumenty zachowują swoją ważność, a polskie związki sportowe nie posiadają uprawnien do ich anulowania. Oznacza to, że osoba ubiegająca się o nowy patent może (choć nie musi) skorzystać z formularzy udostępnionych przez związki sportowe, zaś stary dokument pozostaje jej własnością. Kopia starego patentu może być wymagana przez związek sportowy jedynie w uzasadnionych przypadkach (np. w celu udokumentowania posiadanych przez wnioskodawcę uprawnień wtedy, gdy dokumentacja posiadana przez związek sportowy została utracona).

 

Inną kwestią poruszoną w piśmie ministerstwa jest kwestia ekwiwalentności pomiędzy uprawnieniami żeglarskimi i motorowodnymi. Legislator zwrócił uwagę, że w nowym rozporządzeniu podkreślono sprawę uzyskiwania uprawnień na podstawie dokumentów kwalifikacyjnych i jednoznacznie określono tryb uzyskiwania patentów odpowiednio żeglarskich lub motorowodnych na podstawie dokumentów już posiadanych.

 

Kopia pisma ministerstwa w załączniku do artykułu.

Ocena: 0.00 (Głosów: 0) | Oceń ten tekst |
Załączone pliki:
Komentarze są własnością ich autorów. Twórcy serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za ich treść.