Tagi
armada chorągiew CWM CWM ZHP w Gdyni drużyna drużyny festiwal Gdynia harcerze instruktorzy jacht jachty Jamboree kadry KHDWiŻ konferencja kurs kursy morze mundury muzyka narada patenty pilot polesie prawo projekt PZŻ regaty rejs rejsy rozporządzenie s/y ZAWISZA CZARNY s/y ZJAWA skauci specjalności sport spotkanie stopnie szantowiązałka szanty szkolenie Teliga warsztaty wodniacy wyprawa zhp zlot łódź żeglarstwo

Wymiana świadectw SRC i LRC wydanych w latach 2001-2005

Nadesłany przez panwac 8.12.2006, 0:00:00 (1538 odsłon) Więcej wpisów tego autora
Nowości prawne

Urząd Komunikacji Elektronicznej przypomina, iż na wniosek osoby zainteresowanej, świadectwa:

  • operatora łączności dalekiego zasięgu (LRC);
  • operatora łączności bliskiego zasięgu (SRC),

wydane w latach 2001 - 2005 z terminem ważności 5 lat podlegają wymianie na świadectwa LRC i SRC ważne bezterminowo wyłącznie w okresie ich ważności. Wniosek o wymianę można złożyć do Prezesa UKE, jednak nie wcześniej, niż 12 miesięcy przed upływem terminu ważności posiadanego świadectwa.Wszelkie informacje można znaleźć w Dzienniku Ustaw nr.168 poz.1407, gdzie opublikowano rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 29.08.2005 roku w sprawie świadectw operatora urządzeń radiowych. Rozporządzenie weszło w życie z dniem 3 września 2005 r. i zmieniło zasady wydawania i obowiązywania wymienionych wyżej świadectw.

Świadectwa wydane na czas określony przed dniem wejścia w życie rozporządzenia, czyli np. świadectwo operatora łączności bliskiego zasięgu, zachowują ważność przez okres, na który zostały wydane. Wymianie na świadectwa wydawane na czas nieokreślony, na wniosek zainteresowanego, podlegają tylko „ważne” dokumenty, przy czym wniosek o wymianę należy złożyć nie wcześniej niż 12 miesięcy przed upływem terminu ważności posiadanego świadectwa. Dotyczy to świadectw operatora łączności dalekiego zasięgu i operatora łączności bliskiego zasięgu.
Jeżeli termin ważności świadectwa minął, to w przypadku świadectwa operatora łączności dalekiego zasięgu wymagany jest ponowny kurs i egzamin, a w przypadku świadectwa operatora łączności bliskiego zasięgu - egzamin. Natomiast jeżeli komuś mija termin ważności np. 1 stycznia 2007 roku, to może on się starać o wymianę na świadectwo „na czas nieokreślony”.
Przyjęta wyżej zasada z jednej strony ma na celu uniknięcie wymiany świadectw przez wszystkich zainteresowanych w jednym momencie. Z drugiej strony pozwala uniknąć konieczności ponownego przystąpienia do egzaminu na świadectwo przez osoby, które uzyskując w latach 2001 - 2005 świadectwa na podstawie przepisów rozporządzenia Ministra Łączności z dnia 28 maja 2001 r. w sprawie świadectw operatora urządzeń radiowych. UKE zdaje sobie sprawę, iż Ci ostatni mogą być nieświadomi nowych regulacji, obowiązujących od dnia 3 września 2005 r. (wprowadzonych rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 29 sierpnia 2005 r. w sprawie świadectw operatora urządzeń radiowych) i że istnieje ryzyko niezłożenia stosownych wniosków o wymianę świadectwa we właściwym terminie - stąd ten komunikat.
Komplet informacji można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej.
phm. Piotr Nowacki

Ocena: 0.00 (Głosów: 0) | Oceń ten tekst |
Tagi: prawo   SRC   LRC   świadectwo  
Komentarze są własnością ich autorów. Twórcy serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za ich treść.