Tagi
armada chorągiew CWM CWM ZHP w Gdyni drużyna drużyny festiwal Gdynia harcerze instruktorzy jacht jachty Jamboree kadry KHDWiŻ konferencja kurs kursy morze mundury muzyka narada patenty pilot polesie prawo projekt PZŻ regaty rejs rejsy rozporządzenie s/y ZAWISZA CZARNY s/y ZJAWA skauci specjalności sport spotkanie stopnie szantowiązałka szanty szkolenie Teliga warsztaty wodniacy wyprawa zhp zlot łódź żeglarstwo

Program Junga i Kadet startuje

Nadesłany przez wroobel 26.07.2006, 23:00:00 (3824 odsłon) Więcej wpisów tego autora
W centrum uwagi

Junga&Kadet to opracowany przez Komisję Szkolenie PZŻ program edukacji żeglarskiej dzieci i młodzieży. W sezonie 2006 z lekkim opóźnieniem po koniec czerwca program wystartował. Poszukujemy drużynowych i komendantów obozów harców wodnych gotowych przetestować program Junga&KadetDlaczego nie żeglarz?

Program Junga&Kadet powstał jako alternatywa dla szkolenia najmłodszych na patent żeglarza. Intensywny 100-godzinny, obowiązkowy program kursu na patent żeglarza jachtowego potrafi zdominować pracę obozu, czy rejsu. Zwłaszcza na krótkich turnusach uczestnikom często brakuje czasu na swobodną zabawę i wypoczynek. Zdarza się, że parę dni wypadnie ze szkolenia ze względu na zbyt słabe lub zbyt silne wiatry. Okazuje się, że by nadążyć z programem trzeba ćwiczyć manewrowanie po 10 godzin dziennie. Dla przeciętnych 12, czy nawet 14-latków to może być zbyt monotonne.

Ponadto uprawnienia jakie daje patent żeglarza młody adept żeglarstwa uzyskuje dopiero po 16 roku życia. Wcześniej może prowadzić jacht, ale tylko pod nadzorem rodzica, instruktora lub trenera z kei lub drugiego jachtu. Z tego powodu w PZŻ powstała idea edukacji żeglarskiej dla dzieci.

Jak to działa?

Program Junga&Kadet można dostosować w dowolny sposób do rytmu pracy obozu. Każdy uczestnik otrzymuje patent - kartę zaliczeń. Zdobycie kolejnych umiejętności potwierdza na bieżąco sternik prowadzący pływania, czy instruktor organizujący inne zajęcia. Zadania z każdego działu są podzielone na dwa poziomy trudności. Poziom jungi – podstawowy i kadeta – zaawansowany. Zdobycie kompletu sprawności na danym poziomie daje automatycznie stopień jungi lub kadeta. Sprawności mogą być zdobywane w ciągu obozu, ale również później w śródrocznej pracy drużyny wodnej lub klubu żeglarskiego. Zdobywanie kolejnych sprawności można również kontynuować za rok na następnym obozie lub rejsie.

A co z nami?

Idea zdobywania stopni Junga&Kadet bazuje na funkcjonującym w niektórych drużynach wodnych stopniu wioślarza/jungi. Niestety po reformie szkolnictwa, zmianie systemu metodycznego, a co za tym idzie systemu stopni harcerskich nasze wodniackie narady wciąż nie przyniosły pomysłu co dalej z wioślarzem/jungą. Z drugiej strony Komisja Szkolenia PZŻ planuje, aby program Junga&Kadet miał charakter ogólnopolski i obejmował zarówno prywatne szkoły żeglarstwa, jacht kluby i drużyny harcerskie. Daje to nową możliwość – uczestnik obozu organizowanego przez agencje żeglarską lub jacht klub może po sezonie przyjść do harcerskiej drużyny wodnej i kontynuować swoją zabawę z żeglarstwem od etapu na jakim już jest. A wszystko dzięki temu że stopnie Junga&Kadet mogą być zdobywane przez kilka biwaków, rejsów, obozów u kilku różnych instruktorów i organizatorów. Umiejętności które już młody adept żeglarstwa ma – zostają na zawsze.

Ile i jak?

Patent Junga&Kadet to tekturowa książeczka składana w harmonijkę, kolorowy dwustronny druk, lakierowana z pozostawieniem niepolakierowanych miejsc na wpisy. Patenty może zamówić z PZŻ każdy drużynowy, instruktor, komendant obozu. Przysyłane są pocztą przesyłką za pobraniem. Koszt zamówienia jednego patentu to 3zł. Sugerowana przez PZŻ cena dalszej odsprzedaży już konkretnemu uczestnikowi to 5zł. W założeniu różnica ma pokryć koszty związane z dokonaniem zamówienia, opłatę za przesyłką itp. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby drużynowy taniej odsprzedał patenty swoim harcerzom uwzględniając koszty faktycznie poniesione na telefon i znaczki pocztowe.

Zapraszamy drużyny do testowania Programu Junga&Kadet. Komentowania tu oraz na naszym forum. Kontakt autorem Mariusz Zawiszewskim junga_kadet@pya.org.pl

Wszystkie informacje sukcesywnie pojawiają się na stronach PZŻ.

 • Idea programu
  • Wprowadzenie
  • Założenia i Cele
  • Realizacja
  • Formy
 • Wydawnictwa
  • Pakiet Startowy
  • Patent
 • Program
  • Manewrownie jachtem żaglowym
  • Manewrowanie na wiosłach i silniku
  • Ratownictwo wodne
  • Prace bosmańskie
  • Technika
  • Nautyka
  • Marynistyka
 • Bibliografia
 • Pomoc dla animatorów
 • Tablice szkoleniowe
 • Śpiewnik
Ocena: 0.00 (Głosów: 0) | Oceń ten tekst |
Komentarze są własnością ich autorów. Twórcy serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za ich treść.

Autor Wątek
Jędruś
Wysłano: 26.07.2006, 6:39  Uaktualniono: 26.07.2006, 6:39
Szara myszka
Dołączył: 09.09.2003
Skąd:
Liczba wpisów: 13
 Odp.: Program Junga&Kadet startuje
Byłoby dobrze gdyby PZŻ zwalniał posiadaczy J&K z obowiązku odbycia szkolenia na patent żj. Byłoby to coś konkretnego za te 5 zł i logiczne powiązanie z dalszym systemem szkolenia. Przecież ktoś kto umie prowadzić jacht długości 5 m nie potrzebuje wielodniowego kursu by nauczyć się prowadzić większy. Inaczej, poza kolorową książeczką, którą można komuś zaimponować jest to darowanie Niderlandów.

Autor Wątek
panwac
Wysłano: 15.01.2011, 17:51  Uaktualniono: 15.01.2011, 17:51
Webmaster
Dołączył: 01.09.2003
Skąd: Łódź
Liczba wpisów: 849
 Odp.: Program Junga&Kadet startuje
Czas pokazuje, że to chyba nie byłby dobry pomysł.
Od pojawienia się artykułu minęło kilka lat. Sporo się zmieniło, choć sama idea pozostała:

1. Junga i Kadet, to program napisany przez szkoleniowca, ale przede wszystkim wychowawcę - instruktora harcerskiego ZHP. Dlatego podstawową idea programu jest popularyzowanie aktywności fizycznej, w szczególności wodnej BEZ szkolenia i patentów.
2. W minionych kilka latach zmieniły się przepisy żeglarskie w Polsce (aktualnie znów czeka nas kolejna zmiana). M.in. podniesiono limit długości jachtu możliwego do prowadzenia bez posiadania patentu do 7,5 metra. To duży jacht, a jeśli nowy, najczęściej z wysoką burtą... niektórzy szkoleniowcy na kursach z łezką w oku wspominają czas, gdy na kursach królowały Omegi, czy Oriony - stres był mniejszy dla obu stron.
3. Kurs ma nauczyć konkretnej wiedzy, wytrenować konkretne zachowania. J&K ma rozbudzić zainteresowanie - to spora różnica.

Bardzo żałuję, że po zmianach w PZŻ program został zdjęty z witryny związku. Ale tu dobra wiadomość:
- Mariusz Zawiszewski nadal rozwija swoją wizję,
- uzyskałem zgodę Mariusza na zamieszczanie w naszym serwisie efektów jego pracy - kompletu materiałów i kolejnych aktualizacji, dostępnych po zalogowaniu dla użytkowników - harcerzy chcących z tego korzystać w swoich drużynach.

Autor Wątek
michalsadowski
Wysłano: 15.01.2011, 21:44  Uaktualniono: 15.01.2011, 21:44
Lejwoda
Dołączył: 10.03.2010
Skąd: Bydgoszcz
Liczba wpisów: 110
 Odp.: Program Junga&Kadet startuje
Może i przyznanie patentu żeglarza na tej podstawie nie wchodzi w grę ale istnieje możliwość dopuszczenia bezpośrednio do egzaminu osobę, która przejdzie szkolenie tym systemem.

Autor Wątek
panwac
Wysłano: 15.01.2011, 22:25  Uaktualniono: 15.01.2011, 22:25
Webmaster
Dołączył: 01.09.2003
Skąd: Łódź
Liczba wpisów: 849
 Odp.: Program Junga&Kadet startuje
W tym sek, że tu nie ma być egzaminu w rozumieniu szkoleniowym.

Autor Wątek
michalsadowski
Wysłano: 16.01.2011, 14:12  Uaktualniono: 16.01.2011, 14:12
Lejwoda
Dołączył: 10.03.2010
Skąd: Bydgoszcz
Liczba wpisów: 110
 Odp.: Program Junga&Kadet startuje
Myślałem, że jak do tej pory nie ma zgody PZŻ na odstąpienie od egzaminu.
Jak to wygląda w rzeczywistości?

Autor Wątek
panwac
Wysłano: 16.01.2011, 17:05  Uaktualniono: 16.01.2011, 17:05
Webmaster
Dołączył: 01.09.2003
Skąd: Łódź
Liczba wpisów: 849
 Odp.: Program Junga&Kadet startuje
W przypadku szkoleń na stopnie żeglarskie na razie egzaminy obowiązują. Jak będzie w nowym systemie... nie wiem - muszę znów sprawdzić projekty rozporządzeń. Tyle, że w teorii może być kilka systemów stopni, a nie jeden PZŻ - to już gwarantuje nowa Ustawa o Sporcie.

Co do J&K, to zupełnie inny pomysł na oswajanie z wodą - bardziej przypomina system sprawności.

Autor Wątek
michalsadowski
Wysłano: 16.01.2011, 18:36  Uaktualniono: 16.01.2011, 18:36
Lejwoda
Dołączył: 10.03.2010
Skąd: Bydgoszcz
Liczba wpisów: 110
 Odp.: Program Junga&Kadet startuje
Nie zrozumieliśmy się Piotrze...
Pisałeś że w programie Junga&kadet nie ma być egzaminów, zgadzam się... ale aktualnie aby zdobyć najniższy stopień/patent żeglarza jachtowego - papier który daje uprawnienia należy zdać egzamin. Dziecko, które bierze udział w takim programie może być dopuszczone do egzaminu na ten patent bez udziału w typowym szkoleniu na patent. A jak będzie w nowym systemie... nie jestem pewien czy całkowita rezygnacja z egzaminu w przypadku "absolwentów" Junga&kadet była by słuszna.