Tagi
armada chorągiew CWM CWM ZHP w Gdyni drużyna drużyny festiwal Gdynia harcerze instruktorzy jacht jachty Jamboree kadry KHDWiŻ konferencja kurs kursy morze mundury muzyka narada patenty pilot polesie prawo projekt PZŻ regaty rejs rejsy rozporządzenie s/y ZAWISZA CZARNY s/y ZJAWA skauci specjalności sport spotkanie stopnie szantowiązałka szanty szkolenie Teliga warsztaty wodniacy wyprawa zhp zlot łódź żeglarstwo

Opublikowano zasady rejestracji sportowych i rekreacyjnych statków śródlądowych

Nadesłany przez panwac 15.06.2006, 0:00:00 (3168 odsłon) Więcej wpisów tego autora
Nowości prawne

W Dzienniku Ustaw nr 99, poz. 690 z dnia 13 czerwca 2006 roku zostało opublikowane Rozporządzenie Ministra Sportu z dnia 29 maja 2006 roku w sprawie trybu rejestracji statków używanych na wodach śródlądowych do uprawiania sportu lub rekreacji.Nowe przepisy nakładają obowiązek dokonania rejestracji oraz okresowych przeglądów na wszystkich armatorów statków śródlądowych o długości większej, niż 5 metrów lub o mocy silnika większej, niż 5 kW - z tej racji będą również dotyczyły harcerskich jednostek posiadających własne ośrodki wodne.
Rozporządzenie wchodzi w życie w ciagu 60 dni od daty ogłoszenia, czyli zacznie obowiązywać jeszcze w czasie tegorocznego sezonu żeglarskiego. Co to oznacza?

Po pierwsze, jest jeszcze czas na przeprowadzenie rejestracji jednostek wedle obecnie obowiązujących zasad. Dokumenty potwierdzające rejestrację jednostki, wydane do dnia wejścia w życie rozporządzenia zachowują ważność do czasu, na który zostały wydane (choć nie dłużej, niż do 31 października 2008 roku).

Po drugie, jeśli armator nie zamierza z tego skorzystać, powinien już teraz zacząć kompletować dokumentację konieczną do zarejestrowania jednostek. Tu pewnym problemem może być (w tej chwili) uzyskanie orzeczenia zdolności żeglugowej, wydanego na podstawie przepisów o przeglądach technicznych jachtów (nowe rozporządzenie odwołuje się tu do regulacji, które jeszcze nie zostały opublikowane - rozporządzenie Ministra Sportu w sprawie zakresu oraz warunków przeprowadzania przeglądów technicznych statków używanych na wodach śródlądowych do uprawiania sportu lub rekreacji nadal jest w fazie przygotowań).

Po trzecie wreszcie, zarówno rejestracja, jak i późniejsze przeglądy techniczne będą odpłatne, a kwoty odprowadzane do "właściwego związku sportowego" mogą być poważne.

Przykładowe kwoty na podstawie Ustawy o zmianie ustawy o kulturze fizycznej oraz ustawy o żegludze śródlądowej:

Rejestr statków używanych wyłącznie do uprawiania sportu lub rekreacji
1 Za wpis do rejestru statku o długości:
1) 5,00-7,00 m - 40 zł
2) 7,01-10,00 m - 60 zł
3) powyżej 10,00 m - 80 zł
2 Za dokonanie zmian wpisu w rejestrze - 15 zł
3 Za wtórnik dokumentu rejestracyjnego - 20 zł
4 Za wyciąg lub odpis z rejestru - 15 zł"

Przeglądy techniczne statków używanych wyłącznie do uprawiania sportu lub rekreacji
Za przeprowadzenie przeglądu technicznego statku o długości:
1) 5,00-7,00 m - 70 zł
2) 7,01-10,00 m - 100 zł
3) powyżej 10,00 m - 200 zł"


Cóż, wydaje się, że tegoroczne lato może oznaczać dla szefów baz i instruktorów harcerskich komend posiadających wodniackie bazy czas wytężonej pracy i ślęczenia w papierach. Wypada życzyć wszystkim wytrwałości i pogody ducha.

P.S. Uczymy się!
Podczas przyjmowania wyżej wspomnianej ustawy z 15 kwietnia 2005 roku rozpatrywano m.in. szereg poprawek Senatu do Ustawy.
W 15 poprawce Senat zaproponował, aby określone w załączniku do ustawy wysokości opłat za przeprowadzenie przeglądów technicznych oraz za wpis do rejestru statków używanych wyłącznie do uprawiania sportu lub rekreacji podlegały obniżeniu o 70% w przypadku ich uiszczania przez organizacje pożytku publicznego w odniesieniu do prowadzonej przez nie statutowej działalności odpłatnej i nieodpłatnej.
Poprawka została zdecydowanie odrzucona przez Sejm IV kadencji - przeważyło zdanie, że organizacje pożytku publicznego bez względu na charakter prowadzonej działalności oraz źródła jej finansowania powinny zasilać budżet "właściwego związku sportowego" opłatami w pełnej wysokości.
Zainteresowanym polecam sprawdzenie, które z ugrupowań politycznych oddały swoje głosy za odrzuceniem poprawki: PATRZ WYNIKI GŁOSOWANIA

phm. Piotr Nowacki

Ocena: 0.00 (Głosów: 0) | Oceń ten tekst |
Tagi: jacht   prawo   przepisy   rejestracja   statek  
Komentarze są własnością ich autorów. Twórcy serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za ich treść.

Autor Wątek
Jędruś
Wysłano: 20.06.2006, 7:18  Uaktualniono: 20.06.2006, 7:18
Szara myszka
Dołączył: 09.09.2003
Skąd:
Liczba wpisów: 13
 Re: Opublikowano zasady rejestracji sportowych i rekreacyjnych statków śródlądowych
Te dotychczasowe zasady rejestracji to przede wszystkim rejestracja w starostwach i urzędach miast jachtów jako łodzi do połowu ryb. Za kilkanaście zł. Jest to jedyna, do tej pory obowiązująca (gdy chcemy z jachtu łowić ryby) rejestracja na śródlądziu. Interpretując zapis w rozporzadzeniu można przypuszczać, że wystarczyłaby do 31 października 2008 bez udawania się do PZŻ. Do tej pory nowa rejestracja w PZŻ ułoży się i unormuje. A może nawet zmieni? Można wprawdzie już dziś polecieć do OZŻ i zarejestrować u nich tak jak ciągle przez lata wolności to robili ale czy warto? To wcale mniej nie będzie kosztowało a dokumenty trzeba mieć te same.
Druga sprawa: Do czego właściwie ta nowa rejestracja nam jest potrzebna? Może w ślad za rozporządzeniem pójdą zmiany zarządzeń dyrektorów urzędów morskich dopuszczające takie zarejestrowane jachty na Zalewy Wiślany i Szczeciński, Zatokę Gdańską i żeglugę plażową bez inspekcji w kapitanatach? To byłoby coś konkretnego w zamian za te koszty.

Autor Wątek
panwac
Wysłano: 21.06.2006, 23:23  Uaktualniono: 21.06.2006, 23:23
Webmaster
Dołączył: 01.09.2003
Skąd: Łódź
Liczba wpisów: 849
 Re: Opublikowano zasady rejestracji sportowych i rekreacyjnych statków śródlądowych
Nie mam dziś siły otwierać stosowną ustawę i odświeżyć jej znajomość, ale z tego, co pamiętam, rejestracja jednostek jako "statków" do wędkowania nadal podlega oddzielnym regulacjom.

Co do rejestracji w PZŻ, trzeba by sprawdzić aktualne warunki dotyczące jachtów już zarejestrowanych (przedłużenie ważności dokumentu). Tu być może jest źródło ewentualnych oszczędności.

Pozdrawiam
Piotr

Autor Wątek
Jędruś
Wysłano: 22.06.2006, 7:24  Uaktualniono: 22.06.2006, 7:24
Szara myszka
Dołączył: 09.09.2003
Skąd:
Liczba wpisów: 13
 Re: Opublikowano zasady rejestracji sportowych i rekreacyjnych statków śródlądowych
Tak jak to wynika z ustawy by wędkować z jachtu nadal trzeba będzie rejestrować go osobno w starostwie. Kwestią interpretacji pozostaje czy, jeśli używam jachtu również do amatorskiego połowu ryb (czyli nie tylko do sportu lub rekreacji), co regulują osobne przepisy, to taka rejestracja wystarczyłaby i nie trzaba rejestrować w PZŻ? Ustawa jest tak zagmatwana, że to zadanie dla sądu. Drugą kwestią do interpretacji jest to, że jeśli do tej pory, do dnia wejścia w życie nowego rozporządzenia (sierpień 2006) wystarczała rejestracja wędkarska to na podstawie paragrafów 17 i 18 rozporzadzenia MS wystarczy ona także do 31 października 2008 (o ile oczywiście zarejestrujemy przed wejściem w życie rozporządzenia).
Może także się okazać, że i tak rozporządzenie o rejestracji będzie martwe bo jak na razie nie ma rozporządzenia o przeglądach a rejestracji bez przeglądu rozporządzenie nie dopuszcza.