Tagi
armada chorągiew CWM CWM ZHP w Gdyni drużyna drużyny festiwal Gdynia harcerze instruktorzy jacht jachty Jamboree kadry KHDWiŻ konferencja kurs kursy morze mundury muzyka narada patenty pilot polesie prawo projekt PZŻ regaty rejs rejsy rozporządzenie s/y ZAWISZA CZARNY s/y ZJAWA skauci specjalności sport spotkanie stopnie szantowiązałka szanty szkolenie Teliga warsztaty wodniacy wyprawa zhp zlot łódź żeglarstwo

Stowarzyszenie Instruktorów Żeglarstwa

Nadesłany przez wroobel 20.01.2005, 0:00:00 (2212 odsłon) Więcej wpisów tego autora
Nowości prawne

Nieuregulowana sytuacja prawna Instruktorów Żeglarstwa PZŻ spowodowała, że na ostatniej ogólnopolskiej konferencji szkoleniowej PZŻ podjęto decyzję o powołaniu Stowarzyszenia Instruktorów Żeglarstwa PZŻ.
W dalszej części przeczytacie uzasadnienie tej decyzji napisane przez Rafała Kruse z Polskiego Klubu Morskiego w Gdańsku oraz Apel do Instruktorów.Szanowne Koleżanki i Koledzy Instruktorzy Żeglarstwa!

Wydaje się, iż najbardziej rozsądna taktyka w obecnej sytuacji jest związana z oficjalnym lobbowaniem środowiska na zarząd. Im więcej szumu i informacji na ten temat w necie, okręgu, żeglarskiej prasie ("Żagle" - redaktor naczelny też zagiął parol na działaczy Zarządu PZŻ), tym bardziej mniejsza możliwość zbagatelizowania inicjatywy przez sam PZŻczy inne stowarzyszenia uwikłane w problem.

Problem dojrzewał kilka lat. Mamy poparcie w GKSz - Władysława Dąbrowskiego, który przecież sprawy instruktorskie koordynuje z ramienia PZŻ. Nasz pomorski okręg (m.in. instruktorzy z wielu klubów) też pozytywnie zareagował na apel i będzie jak przypuszczam temat rozwijał w osobie przedstawicieli POZŻ na konferencji szkoleniowej na Żarze.

Wielu instruktorów zrozumiało potrzebę dynamicznego działania w naszych żywotnych sprawach. Narciarze optymalnie i profesjonalnie załatwili temat już w 1998 roku tworząc SITN i instruktorzy PZN mają już licencje instruktorskie międzynarodowe, także zawodowe(po 01.05.2004r. honorowane również jako zawodowe w naszym kraju).

Tylko czynni instruktorzy naprawdę pojęli istotę problemu w naszej obecnej bardzo nieciekawej sytuacji prawnej.Przecież na dobrą sprawę każdy średni prawnik może w przypadku jakichkolwiek roszczeń ze strony poszkodowanego w kontuzji, wypadku w trakcie szkolenia, rejsu klienta - kursanta, puścić z torbami lub do kryminału w poważniejszych przypadkach każdego instruktora (a takie zagrożenie występują przecież niezależnie od stopnia świadomości zagrożeń i profesjonalnego przygotowania się do szkolenia kadry i sprzętu).

Działając nielegalnie stoimy na z góry przegranej pozycji także wobec ubezpieczyciela (nasza polisa OC jest nieważna z uwagi na nie przestrzeganie przez nas jednego z podstawowych warunków ubezpieczenia: stosowania się w swojej działalności instruktorskiej do obowiązujących przepisów!). Aż dziwię się,że jeszcze nie nagłośniono takiego przypadku. Chyba towarzystwa ubezpieczeniowe nie mają świadomości przy ewentualnym realizacji polis OC, że mogą w świetle prawa odmówić odszkodowań - bo zawarto umowy warunkując wypłatę tym,iż instruktor będzie się stosował oraz ma niezbędne uprawnienia formalne w świetle obowiązujących przepisów!

Myślę,że taka nagłośniona sprawa w mediach podziałałaby jak zimny prysznic na utwierdzonych w przekonaniu działaczy i innych nieświadomych kolegów, że "jak było dobrze przez kilkadziesiąt lat,to jest ok dalej". Dotyczy to nie tylko naszego związku, ale i innych stowarzyszeń jak np. ZHP, PTTK, PZMWiNW, PZA itd. Sami prawnicy stwierdzają,iż związki sportowe oraz ZHP czy PTTK zostały przez brak konsultacji w 2001 roku dotyczących prawnego umocowania swojej kadry - wpuszczone w niezły kanał prawny!

Ta nieświadomość części środowiska i zarządów głównych po prostu poraża!


Pozdrowienia!
/-/ Rafał Jan Krause


APEL
SZANOWNE KOLEŻANKI I KOLEDZY INSTRUKTORZY
POLSKIEGO ZWIĄZKU ŻEGLARSKIEGO

W dniach 26-28.11.2004r. odbyła się w Warszawie Kursokonferencja KWŻ-tów Kursów Instruktorskich PZŻ prowadzona przez Kol. Władysława Dąbrowskiego z GKSz PZŻ.

W wyniku przeprowadzonych w trakcie tej kluczowej narady wystąpień, dyskusji i opinii dotyczących obecnej sytuacji prawnej, zawodowej naszego środowiska oraz problemów związanych z brakiem działań zarządu związku w kluczowych kwestiach związanych z wykonywaniem przez nas od kilku lat ZAWODU instruktora, doszło w efekcie do podjęcia inicjatywy środowiskowej zmierzającej do regulacji organizacyjnej i prawnej naszej profesji poprzez utworzenie w strukturze PZŻ wyspecjalizowanej komisji oraz stowarzyszenia pod nazwą Stowarzyszenie Instruktorów Polskiego Związku Żeglarskiego.

Zadania, jakie pragniemy postawić stowarzyszeniu są zbieżne z zadaniami samego związku. Stowarzyszenie wzorem np. Stowarzyszenia Instruktorów i Trenerów Narciarstwa przy Polskim Związku Narciarskim zajęłoby się profesjonalną koordynacją i obsługą potrzeb naszego instruktorskiego środowiska zawodowego.

Jako instruktorzy i członkowie PZŻ chcemy, aby zostały wreszcie wprowadzone zmiany podnoszące poziom wyszkolenia oraz sposób reprezentacji naszych interesów. Ma to tym bardziej sens, iż od bieżącego roku system szkolenia i stopni instruktorskich w PZŻ został bardzo rozbudowany (6 stopni instruktorskich). To nakłada na związek dodatkowe zadania i wyzwania z tym związane. Chcemy aktywnie uczestniczyć w życiu Polskiego Związku Żeglarskiego czego dowodem jest ta inicjatywa. Jesteśmy przekonani, iż wpłynie to korzystnie na wzrost kwalifikacji i kompetencji uzyskiwanych przez instruktorów naszego związku oraz może zabezpieczyć interesy tej grupy zawodowej.

Koordynatorem krajowym ds. organizacyjnych nowego stowarzyszenia ,uczestnicy konferencji KWŻ kursów instruktorskich wybrali kol. Tomasza Patyry, który podjął się zbierać wszelkie wnioski i opinie w sprawach merytorycznych i organizacyjnych. Prosimy o kontakt zainteresowanych pracami przy tworzeniu naszego „związku zawodowego” i ewentualną pomoc.

Najczęściej prezentowane przez uczestników konferencji przyczyny założenia stowarzyszenia to:

 1. Brak należytego zaangażowania władz PZŻ (Komisji Szkolenia) w żywotne problemy instruktorów PZŻ*.
 2. Brak właściwego umocowania prawnego instruktorów jako grupy zawodowej!
 3. Brak unifikacji szkolenia instruktorów i nierówny (niekiedy niski) stopień wyszkolenia.

Przyjęte przez uczestników konferencji KWŻ kursów instruktorskich PZŻ cele i zadania stowarzyszenia:

 1. Współpraca z komisją szkolenia PZŻ.
 2. Organizacja i prowadzenie szkolenia instruktorów PZŻ
 3. Organizacja i prowadzenie egzaminów instruktorskich.
 4. Organizacja i prowadzenie unifikacji oraz doszkalania zawodowego instruktorów.
 5. Wydawanie biuletynu informacyjnego.
 6. Wydawanie oraz recenzowanie pomocy naukowych i podręczników.
 7. Prowadzenie efektywnych działań związanych z szybkim umocowaniem prawnym grupy zawodowej instruktorów PZŻ**.
 8. Reprezentowanie interesów PZŻ przed i we współpracy z instytucjami,z którymi współpracuje związek (firmy ubezpieczeniowe, kuratoria oświaty, MENiS).

Prezentowane formy działania to:

 1. Zarejestrowanie Stowarzyszenia Instruktorów PZŻ jako członka PZŻ.
 2. Wykorzystanie istniejących już struktur organizacyjnych (stowarzyszeń lub organizacji: PZŻ, OZŻ, klubów żeglarskich).
 3. Stworzenie przy Komisji Szkolenia PZŻ odpowiedniej „SEKCJI INSTRUKTORÓW POLSKIEGO ZWIĄZKU ŻEGLARSKIEGO”.

Następny ruch to zgodnie z ustaleniami spotkanie z nowymi władzani PZŻ w przedmiotowej sprawie!

Prosimy Koleżanki i Kolegów Instruktorów o dalsze uwagi i propozycje oraz pomoc w popularyzacji i realizacji naszych wspólnych działań w swoim klubie, okręgu.

* List Otwarty Do Prezesa PZŻ Z 2003 r. jak i nasze apele z Kursokonferencji Instruktorów Pomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego w Pucku z lat 2003 i 2004 do GKSz, zostały bez odpowiedzi ze strony PZŻ!
** PZŻ nie otrzymał po 1996 (ustawa o kulturze fizycznej) delegacji państwowej do szkolenia kadry instruktorskiej, a po 2001 roku działalność instruktorów związkowych w zakresie rekreacji ruchowej w świetle wprowadzonych bez konsultacji z polskimi związkami sportowymi przepisów państwowych jest nielegalna !!! Ten paradoks prawny należy jak najszybciej zakończyć!

TO DOWÓD ŻE INSTRUKTORZY PZŻ SWOJE SPRAWY MUSZĄ WZIĄĆ WE WŁASNE RĘCE!

Z instruktorskim pozdrowieniem!

koordynator krajowy
/-/ Tomasz Patyra
tel. 0-501-503-200, tomasz.patyra@wp.pl

koordynator pomorski
/-/ Rafał Jan Krause
tel.0-503-421-704, nawigator97@hotmail.com

Ocena: 0.00 (Głosów: 0) | Oceń ten tekst |
Tagi: żeglarstwo   PZŻ   instruktorzy  
Komentarze są własnością ich autorów. Twórcy serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za ich treść.

Autor Wątek
Jędruś
Wysłano: 25.02.2005, 10:47  Uaktualniono: 25.02.2005, 10:47
Szara myszka
Dołączył: 09.09.2003
Skąd:
Liczba wpisów: 13
 Re: Stowarzyszenie Instruktorów Żeglarstwa
Czy wobec tego, że instruktorzy PZŻ działają nieleglanie warto brać pod uwagę kursy na te stopnie oferowane przez ośrodki szkolenia. Ceny tych kursów są zwykle dość wysokie a także liczy się czas ich trwania. Zapłaciwszy cenę i poświęciwszy cenny urlop dostajemy stopień nijak nie umocowany w obecnych przepisach.

Czy warto?

Autor Wątek
zibi
Wysłano: 15.03.2005, 2:48  Uaktualniono: 15.03.2005, 2:48
Szara myszka
Dołączył: 15.03.2005
Skąd:
Liczba wpisów: 10
 Dziękujemy PZŻ-towi !!!!!
Chciałem podziękować PZŻ za należytą reprezentację środowiska i zadbanie aby mój patent IŻ-a zyskał uprawnienia państwowe. Panowie tak się starali, że mój papierek, który kosztował dość dużo ma wartość papieru toaletowego.

Co ja bym począł bez ukochanego PZŻ???