Wakacyjne spotkania na wodniackich szlakach, to dobra okazja, aby powymieniać się tradycjami, obrzędami i... piosenkami. Każdy wyjazd z innym środowiskami wzbogaca naszą kulturę - zawsze "coś się przywiezie" i "coś się sprzeda"...
Częstymi "towarami eksportowymi" wodniaków z mojego hufca są dwie żeglarskie piosenki z grupy "obrzędowych". Jedna, to "Ostróda" inicjująca ogniska i kominki, śpiewana zaraz po "Płonie Ognisko". Druga, to nie wszędzie znana żeglarska zwrotka dobrze znanej "Modlitwy Harcerskiej".
Jeszcze tylko krótka dygresja co do samej modlitwy. Śpiewana jest wieczorem na koniec ogniska, czy kominka. W niektórych drużynach traktowana jako integralny element tradycji harcerskich - jeszcze w kręgu. A w innych drużynach, afirmujących wolność wyboru - stojąc wokół ogniska, ale już po rozwiązaniu kręgu, aby dać możliwość odejścia na bok.
W serwisie WODNIACY nie będziemy rozstrzygać, które podejście jest "lepsze" - to pytanie można kierować do Zespołu Wychowania Duchowego Ja jedynie informuję z "kronikarskiego obowiązku" jak jest.
Tekst poniżej Pozdrawiam - czuwaj! phm. Wiktor Wróblewski Pilot Chorągwi Łódzkiej ZHP Modlitwa harcerska O, Panie Boże, Ojcze nasz, W opiece swej nas miej, Harcerskich serc Ty drgnienia znasz, Nam pomóc zawsze chciej. Wszak Ciebie i Ojczyznę Miłując chcemy żyć, Harcerskim prawom w życia dniach Wiernymi zawsze być... O, Panie Boże, Ojcze nasz, Żeglarzy młodych huf Modlitwy swoje kornie śle Z tych naszych polskich wód.
Wszak Ciebie i Ojczyznę ...
|