Nie lubisz regulaminów i sztywnych zapisów? Zobacz na obrazkach, jak wyglądają oznaczenia stopni żeglarskich na mundurach wodnych.
Stopień Wioślarza - Jungi. Jest to wewnętrzny harcerski stopień stosowany w wielu środowiskach.
Stopień żeglarza jachtowego jest uprawnieniem państwowym przyznawanym przez Polski Związek Żeglarski. Od nowelizacji systemu stopni Polskiego Związku Żeglarskiego w końcu lat 90-tych ubiegłego wieku patent żeglarza stwierdza, że jego posiadacz dysponuje wiedzą i umiejętnościami pozwalającymi mu prowadzić na wodach śródlądowych wszystkie dostępne jachty żaglowe.
Stopień Sternika Jachtowego oznaczamy na mundurze taką naszywką. Oznacza on, że osoba ta ma patent sternika jachtowego PZŻ, pozwalający jego posiadaczowi prowadzić po wodach morskich jachty żaglowe o długości kadłuba do 12 metrów.
Jeśli zobaczymy harcerza, czy harcerskiego instruktora z tą naszywką na rękawie oznaczać to będzie że ma on stopień Jachtowego Sternika Morskiego. To ktoś, kto ma już za sobą wiele godzin na morzu i posiada prawo samodzielnego prowadzenia jachtów żaglowych na wodach morskich o długości kadłuba do 18 metrów.
No i najwyższy już stopień żeglarskiego wtajemniczenia - taka naszywka to Kapitan Jachtowy - najwyższy stopień żeglarski.
Plakietkę oznaczającą stopień żeglarski nosi się na lewym rękawie munduru, 5 cm poniżej wszycia rękawa.
Żeglarskie stopnie instruktorskie uprawniające do szkolenia i egzaminowania na kolejne stopnie żeglarskie mogą być oznaczane na mundurze poprzez umieszczenie na nim metalowego znaczka (oznaki stopnia instruktora żeglarskiego), z prawej strony bluzy/na patce prawej kieszeni munduru instruktorskiego.