Nie lubisz regulaminów i sztywnych zapisów? Zobacz na obrazkach, jak wygląda harcerski mundur wodniacki.
oprac. rys. phm. Wiktor Wróblewski
Bluza kroju marynarskiego w kolorze granatowym z materiału ubraniowego (tropik morski), lekko dopasowana, wypuszczana na spodnie lub spódnicę, na bokach sznurowana granatową tasiemką. Rękawy koszulowe długie ujęte w mankiety zapinane na jeden guzik z gładkim obrzeżem i lilijką połączoną w środku kotwicą. Na bluzę nakładany jest granatowy kołnierz marynarski, obszywany trzema rzędami białej tasiemki, przedłużenie kołnierza z przodu rozcięte. Cała drużyna nosi bluzy z jednakowej tkaniny i w jednolitym kolorze. Możliwe jest noszenie pod bluzą jednolitego podkoszulka lub swetra w kolorze bluzy wypełniających rozcięcie kołnierza z przodu.
Spódnica z czterech klinów w kolorze granatowym z materiału ubraniowego. Dla harcerek starszych w okresie letnim spódnice białe, jednolite dla całej drużyny. Długość spódnicy - do kolan. Podczas zajęć na wodzie obowiązują granatowe spodnie.
Spodnie długie w kolorze granatowym, dopasowane, z materiału ubraniowego z dwiema kieszeniami w szwach bocznych i jedną z tyłu z prawej strony. Dopuszcza się możliwość noszenia krótkich spodni lub przez harcerzy starszych w okresie letnim spodni białych, jednolitych dla całej drużyny.
Beret typu baskijskiego w kolorze czarnym.
Buty czarne lub białe do spódnic i krótkich spodni, skarpety, podkolanówki (getry) w kolorze czarnym lub białym. Podczas zajęć na wodzie wymagane jest obuwie miękkie.
Skafander-kangurka w kolorze czarnym lub granatowym.
Jeżeli istnieje zuchowa gromada żeglarska, to nosi mundury jak w harcerskiej drużynie żeglarskiej.