Czy zastęp specjalnościowy ma mundury wodniackie?
Kategoria : Mundury, odznaki, tradycje
Wiktor Wróblewski 01.03.2007 21:00

Prymarną w harcerstwie jest zasada, że podstawową jednostką w harcerstwie jest drużyna i drużna powinna być jednolicie umundurowana



Jeśli działa zastęp specjalności wodnej (żeglarskiej) w drużynie lądowej. Naturalnym jest, że jego członkowie noszą mundury szare i zielone i odpowiednią plakietkę specjalności. Cała drużyna jest umundurowana jednolicie. Natomist prawo (przywilej) noszenia granatowych mundurów przysługuje tylko członkom drużyn wodnych – i to jest dla wszystkich oczywiste, zrozumiałe i konsekwentne.

Zastęp żeglarski w lądowej drużynie to częste i znane zjawisko. Mam nawet ciekawostkę dla miłośników historii. Otóż w latach 30, gdy dość restrykcyjnie było powiedziane, że drużyna wodna to przynajmniej 4 zastępy i ani jednego mniej, to w sytuacji gdy nie było możliwości utworzenia drużny, tworzono zastęp żeglarski. Ponieważ już przed wojna granatowe bluzy przysługiwały tylko członkom drużyn wodnych, to dla takiego zastępu ówczesny regulamin przewidywał ciekawy mundur.

»Zastępy te noszą na podstawie pozwolenia K.Ch. berety oraz oznaki takie, jak drużyny żeglarskie, oraz granatowe marynarskie kołnierze z trzema białemi taśmami na zwykłej harcerskiej koszuli, jednakowego koloru z drużyną „lądową” da której dany zastęp ma przydział.« [Umundurowanie zastępów żeglarskich przy drużynach lądowych. 1930r.]

Zwyczaj ten nie przetrwał do naszych czasów, pewnie dlatego, że to średnie estetycznie połączenie zielonego z granatowym. Więc dziś w zastępach wodnych jest zielona bluza, chusta jak reszta drużyny i odpowiednia plakietka specjalności na rękawie.