Retman to specjalista i lider środowiska wodniackiego na poziomie hufca, szef retmanatu. W hufcach nadmorskich odpowiednikiem retmana jest sztorman.
Retmanat (hufcach nadmorskich sztormanat) jest namiestnictwem drużyn wodnych, zrzeszającym drużyny różnych pionów wiekowych działających na trenie dzielnicy/miasta, czyli obszarze podlegającym pod hufiec. Poszczególne drużyny mogą działać samodzielnie, jak i w szczepach z drużynami innych specjalności i bez specjalności. W takiej strukturze to szczepy są głównym zapleczem kadry programowej i wychowawczej dla drużyn, Retmanat natomiast koncentruje się bardziej na kształceniu kadry specjalnościowej (sterników i instruktorów).
Jeśli hufiec posiada obozową bazę żeglarską, zazwyczaj przed sezonem retmanat organizuje w bazie tygodniowy obóz taklowniczo-szkutniczy. Drużyny w nim uczestniczące mogą korzystać ze sprzętu na preferencyjnych warunkach. Formalnym właścicielem sprzętu jest komenda hufca, ale obowiązki armatora w jej imieniu pełni Retmanat.
Często struktura Retmanatu jest opisana i zarejestrowana w Okręgowym Związku Żeglarskim dzięki temu instruktorzy Retmanatu mają prawo być w składzie zarządu OZŻ.
Struktura oparta na hufcowym Retmanacie nie jest jedynym modelem działania specjalności wodnej. Inne spotykane rozwiązania, to drużyna wielopokoleniowa (np. Śląsk), duży szczep wodniacki (np. Łódź), czy ośrodek wodny (np. Wrocław).