Opis:
Stanica w Zarzęcinie - ośrodek harcerski położony nad Jeziorem Sulejowskim w województwie łódzkim na terenie Sulejowskiego Parku Krajobrazowego. Ośrodek jest odwiedzany przez duże rzesze wypoczywających tutaj od maja do października każdego roku mieszkańców Łodzi, Piotrkowa, Tomaszowa oraz turystów spoza województwa łódzkiego.
Stanica udostępniana jest dzieciom i młodzieży oraz osobom dorosłym - członkom ZHP lub osobom niezrzeszonym z przeznaczeniem na biwaki, zielone szkoły, imprezy okolicznościowe oraz osobom prywatnym.
W trakcie samej akcji letniej na trzech turnusach (kolonie zuchowe, obozy młodzieżowe oraz obozy o specjalności żeglarskiej, artystycznej i inne) przebywać może na stanicy około 600 osób. Karta kwalifikacyjna obiektu dopuszcza jednorazowo 250 osób w budynkach i pod namiotami .
Stanica składa się z budynków sezonowych poddawanych ciągłym remontom i przebudowom. W skład zabudowy wchodzą:
- Kuchnia
- Stołówka sezonowa
- Domki mieszkalne typu „camping”– na 11 osób – składające się ze świetlicy i trzech pokoi sypialnych. Trzy domki posiadają podjazdy dla wózków inwalidzkich.
- Domki kadrowe
- Budynek sanitarny – umywalnie i natryski z bieżąca ciepłą wodą
- Budynek sanitarny – WC zawierający węzeł sanitarny dla osób niepełnosprawnych z podjazdem dla osób na wózkach inwalidzkich.
- Murowany budynek magazynowo – świetlicowy z salą zajęciową
W sezonie letnim uczestnicy zakwaterowani są także w namiotach typu Obóz IV zwanych popularnie "dużą dychą".
Na terenie stanicy przygotowano wiele miejsc, w których w każdą pogodę można prowadzić zajęcia ekologiczne, żeglarskie i etnograficzne:
- Chram –drewniany budynek okrągły z paleniskiem na około 70 osób.
- „Dom Chleba – wiata drewniana z piecem chlebowym przystosowanym do wypieku chleba i prostej ceramiki.
- Boisko piłkarskie – usytuowane w centralnym punkcie stanicy spełniające też funkcję placu apelowego
- Boisko do streetballu
- Boisko do siatkówki
Stanica w Zarzęcinie została przejęta przez KH ZHP Łódź Widzew głównie z myślą o rozwoju specjalności wodnej i organizacji kursów na stopnie żeglarskie. W posiadaniu i użytkowaniu jest flotylla składająca się pięć łodzi żaglowych typu Omega, dwa jachty typu DZ, Wielki Trener, jacht kabinowy Carina oraz motorówkę ratowniczą i łódkę.