Kolejna wyspa powstała na Oceanie Spokojnym

Data 1.04.2015, 22:10:00 | Temat: Komunikaty

Hunga Tonga-Hunga Ha'apaiNieco ponad rok temu informowaliśmy, że 20 listopada 2013 roku, u wybrzeży Japonii niedaleko archipelagu Ogasawara, dzięki erupcji podwodnego wulkanu wyłoniła się z morza nowa wyspa. Mimo upływu czasu aktywność sejsmiczna na Oceanie Spokojnym nie maleje - tym razem seria podwodnych wybuchów, do której doszło w grudniu 2014 i styczniu 2015 roku w południowej części Pacyfiku, utworzyła kolejną wyspę tym razem w archipelagu Tonga, ok. 45 km (28 mil) na północny zachód od stolicy regionu, Nuku'alofa.


Podwodny wulkan, którego pełna nazwa brzmi Hunga Tonga-Hunga Ha'apai, w ostatnich pięciu latach był znany ze swojej aktywności. Ostatni ciąg erupcji, zapoczątkowany w grudniu zeszłego roku, doprowadził do wyłonienia się wyspy o długości około 500 metrów. Zarówno grudniowy, jak i późniejsze wybuchy doczekały się rejestracji wideo - zjawisko od dawna wywoływało powszechne zainteresowanie, dlatego w pobliże podwodnego krateru często udawały się łodzie.

 

Zdjęcia satelitarne zrobione w kilka dni po pierwszej z serii erupcji pokazały nowe formacje skalne i duże zgromadzenie osadów w morzu. Zdaniem naukowców, powierzchnia wyspy jest na razie bardzo niestabilna i niebezpieczna dla zwiedzających

 

 

Pierwsza seria zdjęć nowo wypiętrzonego górotworu została wykonana przez właściciela hotelu - rezydenta głównej wyspy archipelagu Tonga - Gianpiero Orbassano. Wraz z dwoma przyjaciółmi popłynął on na wulkan własną łodzią i udał się na krótką wycieczkę. Według jego relacji, głównym problemem nie było niestabilne podłoże, ale przede wszystkim brak wygodnego miejsca do przejścia z łodzi na ląd oraz odczuwalnie wysoka temperatura gruntu - w tych warunkach wspinanie się po skałach w pełnym słońcu było mocno uciążliwe.

 

Według naukowców nie jest pewne, czy nowa wyspa zachowa swój obecny kształt - porowata struktura luźno usypanych skał wulkanicznych jest bardzo podatna na degradację przez fale i prądy morskie.
 
Źródło: bbc.com

Zdjęcie: Gianpiero Orbassano

Ten artykuł pochodzi ze strony WODNIACY
http://woda.jestekstra.pl

URL tej publikacji:
http://woda.jestekstra.pl/modules/news/article.php?storyid=656