Duński żaglowiec ASTRID wszedł na skały w Irlandii

Data 27.07.2013, 11:10:00 | Temat: Świat wokół nas

Rankiem 24 lipca 2013 roku duński żaglowiec szkolny ASTRID - 136-cio stopowy (41,65 m.) bryg, został zniesiony na skały niedaleko Kinsale (wybrzeże Cork) w Irlandii niedługo po wyjściu z portu. Po tym, jak jednostka zaczęła tonąć przy wietrze o sile 5-6°B, cała jej trzydziesto-osobowa załoga została uratowana przez uczestniczące w akcji ratunkowej statki ratownicze z Courtmacsherry oraz inny żaglowiec szkolny - SPIRIT OF OYSTERHAVEN.
 
Aktualnie eksperci próbują ocenić, czy zaklinowany w skałach, 95-letni bryg można jeszcze ocalić ściągając ze skał i czy zakres niezbędnych napraw nie będzie zbyt kosztowny, aby przywrócić zabytkowej jednostce zdolność żeglugową.


ASTRID została zdryfowana na skały na zachód od wejścia do portu w Kinsale z powodu awarii silnika. Mimo próby postawienia wszystkich żagli, południowy, dość silny wiatr uniemożliwił jej oddalenie się od brzegu. Aktualnie jest prawie całkowicie zanurzona w czasie przypływu, ale pozostaje w dużej mierze nienaruszona po zaklinowaniu się w skałach.
Wody wokół południowego wybrzeża Irlandii uznawane są za zdradliwe. Nieopodal miejsca, w którym doszło do opisywanego wypadku, w 1911 roku rozbił się 4 masztowy bark, FALLS OF GARRY.

 

 
Bryg ASTRID został zbudowany w 1918 roku w holenderskiej stoczni w Scheveningen jako lugger, pierwotnie nazwany W.U.T.A. (skrót od Wacht Uw Tijd Af). Z powodu śmierci właściciela został sprzedany do Szwecji i tam służył na bałtyckich szlakach do 1975 roku. Później pływał pod banderą libańską i rzekomo służył do przemytu narkotyków. Płonącą i porzuconą jednostkę odnaleziono u wybrzeży Anglii w 1980 roku - dzięki akcji ratowniczej udało się ją wtedy uratować. Po przekazaniu brytyskiemu właścicielowi, od połowy lat 80-tych ubiegłego wieku do roku 1997 odbył on co najmniej 16 transatlantyckich wypraw jako żaglowiec szkolny. Ponownie sprzedany, został przekształcony w luksusowy jacht, pływający z bogatymi pasażerami.

 
Siedem lat temu statek został kupiony przez Pieter'a i Ineke de Kam. Całkowicie odnowiony i pięknie otaklowany, jako bryg powrócił na morskie szlaki jako żaglowiec szkolny. Podczas pechowego rejsu był jednym z 50 jachtów biorących udział w Cruise Gathering z Oysterhaven do Kinsale.
 
Źródło:
Old Salt Blog

Mail Online
materiał filmowy: RNLI

Ten artykuł pochodzi ze strony WODNIACY
http://woda.jestekstra.pl

URL tej publikacji:
http://woda.jestekstra.pl/modules/news/article.php?storyid=549