Zaproszenie do Lizbony na 2013

Data 25.07.2012, 18:00:00 | Temat: Targi, imprezy

Pedro Castanheira, portugalski kompozytor serdecznie zaprasza wszystkich armatorów statków i jachtów żaglowych do wzięcia udziału w projekcie muzycznym "Lisboa em Si", zaplanowanym na czerwiec 2013 roku w Lizbonie. Według zamierzeń ma to być wyjątkowe wydarzenie - próba stworzenia "symfonii urbanistycznej" poprzez połączenie różnych źródeł dźwięku nigdy wcześniej nie współistniejących w utworze muzycznym. 


Koncert, który rozpocznie się 21 czerwca 2013 roku o godzinie 2200 będzie wyjątkowy także dlatego, że teren wzdłuż rzeki przepływającej przez Lizbonę będzie zarówno sceną, jak i widownią. Za instrumenty posłużą rogi okrętowe, dzwony kościelne, dzwonki tramwajów, syreny strażackie i klaksony pociągów, nadzorowane przez wielu muzyków, którzy wcześniej stworzą pisemną partyturę poprzedzoną badaniem dźwiękowych cech każdego źródła dźwięku. Ten fragment kompozycji będzie trwać około 7 minut.

 

Przedsięwzięcie poprzedzi badanie naukowe, mające na celu opracowanie specyfikacji każdego ze źródeł dźwięku (tonu, intensywności i opóźnienia) i obszaru (zabudowy aglomeracji i związanej z tym specyfiki rozchodzenia się dźwięku, jak również wpływu warunków pogodowych na barwę i zasięg dźwięku). Najwięcej pracy będzie związanej z wykorzystaniem statków i jachtów, w szczególności ich rogów i syren. O ile pozostałe źródła dźwięku są dostępne w tych samych miejscach, o tyle jednostki pływające przemieszczają się i przy każdym pobycie w Lizbonie znajdują się w innym miejscu.

 

Jednym z najważniejszych założeń kompozycji odnoszącym sie do jednostek morskich jest wykorzystanie możliwie najszerszego zestawu rogów i syren w celu objęcia nimi możliwie najszerszego zakresu tonów, od basów po dźwięki wysokie. Aby to osiągnąć, konieczne będzie wykorzystanie statków wszystkich dostępnych rozmiarów i pochodzenia.

 

Lisboa em Si może być wspaniałą nobilitacją dla uczestniczącego w nim statku, jak i jego załogi - to światowa premiera unikatowej "miejskiej symfonii", w której każda jednostka ma zapewnione znaczące miejsce.

 

Zadania potrzebne do wykonania na statku przed koncertem*
  • pomiar decybeli rogu/syreny statku tak dokładnie, jak to możliwe,
  • pomiar czasu od uruchomienia rogu do posłyszenia jego dźwięku,
  • nagranie dźwięku roku, który będzie wykorzystany przez oprogramowanie pomagające skomponować utwór muzyczny,
  • zebranie informacji, które moga być pomocne przy tworzeniu imprezy,
  • w celu przeprowadzenia powyższych zadań zespół produkcyjny Lisboa em Si (kompozytor, technik dźwięku, asystent producenta, operator) będa potrzebowali spędzić na pokładzie jednostki średnio 45 minut,
  • z uwagi na przygotowywanie dokumentu filmowego o Lisboa em Si może być potrzebne wykonanie zdjęć i materiału filmowego na pokładzie statku

* w przypadku gdy statek może być dostępny w Porcie Lizbona w celu przeprowadzenia badań.
 

Wszyscy zainteresowani udziałem ich jednostek w przedsięwzięciu proszeni są o kontakt z kompozytorem, Panem Pedro Castanheira:

lisboaemsi[at]gmail.com
tel: (00351) 96 694 84 65
 

tłum. Piotr PanWac Nowacki

Ten artykuł pochodzi ze strony WODNIACY
http://woda.jestekstra.pl

URL tej publikacji:
http://woda.jestekstra.pl/modules/news/article.php?storyid=428