Tagi
armada chorągiew CWM CWM ZHP w Gdyni drużyna drużyny festiwal Gdynia harcerze instruktorzy jacht jachty Jamboree kadry KHDWiŻ konferencja kurs kursy morze mundury muzyka narada patenty pilot polesie prawo projekt PZŻ regaty rejs rejsy rozporządzenie s/y ZAWISZA CZARNY s/y ZJAWA skauci specjalności sport spotkanie stopnie szantowiązałka szanty szkolenie Teliga warsztaty wodniacy wyprawa zhp zlot łódź żeglarstwo

Odpowiedzialność za sprzęt szkoleniowy organizatorów i instruktorów

13.04.2004, 9:00:00 (1450 odsłon) Więcej wpisów tego autora
Nowości prawne

Odpowiedzialność za zapewnienie odpowiedniego sprzętu do imprez żeglarskikich oraz ewentualne jego uszkodzenia w trakcie zajęc spoczywa na organizatorach i instruktorach.



Rafał Jan Krause

ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA SPRZĘT SZKOLENIOWY

Zarówno przepisy szkoleniowe PZŻ jak i szczegółowe warunki przyznawania licencji szkoleniowych dla organizatorów imprez rekreacyjno - szkoleniowych oraz przepisy państwowe w tym zakresie (Ustawa z dnia 18.01.1996r. o kulturze fizycznej - Rozdział 10 Zasady bezpieczeństwa w dziedzinie kultury fizycznej art.50), nakładają na organizatorów imprez między innymi odpowiedzialność za sprawny, bezpieczny sprzęt na którym odbywa się realizacja programu szkoleniowego czy turystycznego. Właściwym dokumentem potwierdzającym między innymi stan techniczny jachtu jest aktualny dowód rejestracyjny jachtu lub karta bezpieczeństwa jachtu. Brak tego dokumentu może w razie wypadku na wodzie obciążyć dodatkową odpowiedzialnością kierownika imprezy oraz organizatora za stan techniczny jachtu (braku stosownej, okresowej uproszczonej ekspertyzy oraz na jej podstawie wydania opinii inspektora technicznego właściwego urzędu co do bezpieczeństwa konstrukcji, wyposażenia, rejonu żeglugi i warunków w jakich może być prowadzona).

Za powierzony sprzęt przed organizatorem obozu odpowiada w trakcie szkolenia, korzystający z niego instruktor czy też w trakcie egzaminu, wykorzystujący go egzaminator. Z kolei organizator odpowiada materialnie za wszelkie uszkodzenia wykorzystywanego do szkolenia sprzętu przed jego właścicielem (osobą fizyczną, podmiotem gospodarczym czy stowarzyszeniem) jeśli podpisał z nim stosowną umowę.

Z przyczyn organizacyjno - prawnych właściciel sprzętu nie będzie dochodził odszkodowania bezpośrednio od instruktora, w którego gestii znajdował się sprzęt w chwili uszkodzenia lub zniszczenia chyba, że zawarł z nim wcześniej taką umowę pomijając organizatora co w praktyce szkoleniowej się nie zdarza jeśli organizator nie jest zarazem właścicielem jachtu. Z powyższych powodów zależności w zakresie odpowiedzialności finansowej za powierzony sprzęt są najczęściej następujące:

WŁAŚCICIEL JACHTU
^
ORGANIZATOR OBOZU
^
ORGANIZATOR SZKOLENIA
(najczęściej także organizator obozu)

^
INSTRUKTOR SZKOLĄCY
(lub egzaminator)

 

Logo Polskiego Klubu MorskiegoRafał Jan Krause jest magistrem pedagogiki, pełni funkcje vice-komandora ds. szkolenia Polskiego Klubu Morskiego w Gdańsku, zawodowo pracuje jako pedagog w ośrodku wychowawczym oraz jako społeczny kurator sądowy w Gdańsku
e-mail: nawigator97[at]hotmail.com
 

Ocena: 0.00 (Głosów: 0) | Oceń ten tekst |
Komentarze są własnością ich autorów. Twórcy serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za ich treść.