Tagi
armada chorągiew CWM CWM ZHP w Gdyni drużyna drużyny festiwal Gdynia harcerze instruktorzy jacht jachty Jamboree kadry KHDWiŻ konferencja kurs kursy morze mundury muzyka narada patenty pilot polesie prawo projekt PZŻ regaty rejs rejsy rozporządzenie s/y ZAWISZA CZARNY s/y ZJAWA skauci specjalności sport spotkanie stopnie szantowiązałka szanty szkolenie Teliga warsztaty wodniacy wyprawa zhp zlot łódź żeglarstwo

Mundur - Patka Wędrowniczka

Nadesłany przez wroobel 18.02.2004, 8:00:00 (6157 odsłon) Więcej wpisów tego autora
Nowości prawne

Dziś chciałbym napisać o jednym z naszych mundurowych dylematów. Czyli o patce wędrowniczce... nie to nie błąd nie o patkach wędrowniczych, czyli dla wędrowników, ale ogólnie o patkach wędrujących po wodniackich bluzach.Aktualny regulamin tak mówi o oznakach stopni harcerskich:
->pełny tekst i rysunki

 

Członkowie drużyn wodnych noszą oznaki stopni w postaci żółtych belek, krokiewek lub gwiazdek, umieszczonych na dwóch patkach koloru czarnego. Długość patki 75 mm, szerokość 33 mm. Członkowie nie posiadający stopnia noszą patki bez oznaczeń. [..] W górnej części patek umieszczony jest emblemat lilijki połączonej z kotwicą koloru szarego, haftowany, wykonany z tworzywa sztucznego, lub metalu. Patki z oznakami stopni nosi się na mundurze: a) na bluzie z pagonami - na naramiennikach, b) na bluzie kroju marynarskiego - z przodu munduru, na barku wzdłuż wszycia rękawów, w odległości 2 cm od szwów.


Ten nieszczęśliwy zapis praktycznie (nie licząc kosmetycznych zmian - dodanie krokiewek i możliwości haftowania) pochodzi z regulaminu z 4 października 1981r. Wtedy to bowiem próbowano przeforsować upodobnienie kroju bluzy wodniackiej do ogólnej czyli dalej kolor granatowy, zamiast chusty nakładany kołnierz żeglarski, ale dopasowana, wpuszczana w spodnie, zapina na guziki, z kieszeniami oraz właśnie pagonami. Więc to wtedy ze względu na te pagony oraz planowany okres przejściowy, w którym dopuszczano jeszcze używanie bluz typu żeglarskiego powstał ten podwójny - wariantowy zapis albo "na naramiennikach", albo "na barku".

Nowy typ bluzy, jak łatwo podejrzewać w konserwatywnych środowiskach żeglarskich nie przyjął się. Więc na początku lat 90-tych kiedy znów rozpoczęto "majstrowanie" przy regulaminach powrócono do "worków" żeglarskich, ale ponieważ sporadycznie gdzieniegdzie można było natrafić na zapinane bluzy z pagonami to znów "na okres przejściowy" pozostawiono wariantowo lub "na naramienniku" lub "na barku".

Dziś nikt nie pamięta o zapinanych bluzach z pagonami, a my się musimy męczyć z tymczasowym niechlujnym zapisem z przed 20 lat. Gdzie na odczepnego napisano "na barku" licząc że "worki" wkrótce znikną i będzie po problemie.

Po tym przydługim historycznym wstępie chciałbym przejść do próby trudnej interpretacji regulaminu:

  • "z przodu" - to proste, czyli nie na plecach z tym fragmentem żadne znane środowisko nie problemu;
  • "na barku" - to już jest trudny anatomiczny problem bowiem widziałem pewne środowisko warszawskie przyszywające patki na bluzie "2 palce poniżej sutków"... czyli w okolicach zwanych brzuchem no może dołem klatki piersiowej
    Po konsultacji ze znajomymi studentami medycyny mogę autorytarnie stwierdzić że "na barku" to będzie gdzieś w prawym lub lewym górnym rogu korpusu;
  • "wzdłuż wszycia rękawów" - czyli pionowo - bo równolegle do szwu trzymającego rękaw w bluzie to właśnie jest mniej więcej prostopadle do powietrzni naszej matki Ziemi. Z tym elementem czasem mają problem harcerze przyszywający patki do kołnierza - mocują je prostopadle do krawędzi kołnierza, bo... "tak łatwiej"
  • "2cm od wszycia rękawa" - tu muszę przyznać że nie jestem zwolennikiem podawania opisów mocowania elementów umundurowania w jednostkach miar układu si. A dlaczego? Bo 2cm wyglądają zupełnie inaczej na 12-leniej druhnie, a inaczej na 20-letnim druhu.
    Dlatego w mojej drużynie się to opisywało proporcjonalnie - w 1/3 pomiędzy środkiem bluzy a wszyciem rękawa.
    W innych znanych mi drużynach miejsce jest definiowane jako jedna szerokość dłoni od krawędzi rozcięcia bluzy - to też jest dobre, bo proporcjonalnie uwzględnia różnice miedzy małą druheneczką, a wielkim drużyskiem.

Ale prócz powyższych dylematów dotyczących umiejscowienia patki miłościwie na panujący Regulamin nie określa czy patka ma być naszyta na bluzę, czy podszyta od spodu pod marynarskim kołnierzem i wisząca swobodnie?

 

Pochodzę z Łodzi - miasta o bogatych tradycjach krawieckich i odzieżowych - może dlatego wszystkie wodniackie środowiska naszej chorągwi (prócz jednego) są zgodne, że gdyby patka miała być naszywna na bluzę to by się nazywała naszywka. A skoro nazywa się patka to powinna swobodnie "zwisać" spod kołnierza - tak jak "zwisa" na przykład klapka od zamykania kieszeni też zwana patką.

 

Nie zależnie od interpretacji czy patka ma być "patką", czy "naszywką" do niedawna (jeszcze kilka lat temu) znane mi środowiska wodniackie były zgodne co do jednego, że górna krawędź patki ma się stykać z kołnierzem marynarskim, a patki mają wisieć/być naszyte pionowo! To powodowało, że już z odległości 3m nie widać rozwiązania dylematu czy to "patka" czy "naszywka". Natomiast zbliżone miejsce na bluzie powodowało, że wodniacy wyglądali podobnie.

 
Niestety jednak od pewnego czasu obserwuję wędrówkę patek-naszywek po bluzach, czasem bardzo daleko (2 palce poniżej sutków), jak również rotację patek-patek jak i patek-naszywek o różny kąt często bardzo daleki kąta prostego w stosunku do podłogi.

Ostatnio dzięki Łukaszowi Nazarko - drużynowemu Błękitnej Dziewiątki i bogatym archiwom 9BDH udało mi się cofnąć o kolejne dziesięciolecie w historii naszych przepisów.
Otóż Regulamin Mundurów i Odznak z 1 maja 1968 roku tak opisuje patkę:

 

Stopnie Harcerskie w drużynach młodszych
Na podkładkach koloru czarnego wypuszczonych spod przedniej części kołnierza pod emblematem kotwicy połączonej z literami ZHP umieszczona jest odpowiednia liczba pasków koloru złotego z tasiemki szerokości 5mm. [..]

Stopnie Harcerskie w drużynach starszych
Na podkładkach koloru czarnego wypuszczonych spod przedniej części kołnierza pod emblematem kotwicy połączonej z literami ZHP umieszczona jest w poprzek odpowiednia liczba złotych gwiazdek pięcioramiennych wykonanych z tworzywa sztucznego lub metalu o rozpiętosci ramion 5mm. [..]Mam gdzieś w domu jeszcze takie patki, w których zamiast lilijki z nanizaną na nią kotwicą, jest kotwica z literami ZHP - jak znajdę to wskanuje, jako ciekawostkę historyczną

Tym krótkim (na ponad 800 słów) wstępem o pasku czarnego filcu o powierzchni niespełna 25cm kwadratowych chciałem Was zaprosić do dyskusji o koniecznych zmianach w naszym umundurowaniu lub potrzebie doprecyzowania niektórych zapisów w specjalnie temu poświęconym serwisie i nowym forum dyskusyjnym MUNDURY.zhp.org.pl

Pozdrawiam - czuwaj!
phm. Wiktor Wróblewski
Pilot Chorągwi Łódzkiej ZHP
Ocena: 0.00 (Głosów: 0) | Oceń ten tekst |
Tagi: mundury   wędrownicy   patka  
Komentarze są własnością ich autorów. Twórcy serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za ich treść.

Autor Wątek
majcin
Wysłano: 18.02.2004, 11:30  Uaktualniono: 18.02.2004, 11:30
Szara myszka
Dołączył: 18.02.2004
Skąd:
Liczba wpisów: 10
 Re: Patka Wędrowniczka
a ja nie dalej jak przedwczorej przeczytałem w korespondencji od wielkiego g00ru wedrownictwa, że patki wodniackie wykonane są w wersji "naprasowanka"
zapewne po to, by ją odwrócić odwrotnie i przyprasowac do kołnierza od spodu?
A może wynika to z braku tradycji krawieckich w stolicy?

Autor Wątek
g00rek
Wysłano: 18.02.2004, 23:29  Uaktualniono: 18.02.2004, 23:29
Szara myszka
Dołączył: 15.08.2003
Skąd:
Liczba wpisów: 16
 Re: Patka Wędrowniczka
Tak, my w stolycy to lenie jesteśmy :P Folijkę można zawsze odpruć i przyszyć normalnie :) dont worry

Autor Wątek
seamouse
Wysłano: 20.02.2004, 0:14  Uaktualniono: 20.02.2004, 0:14
Szara myszka
Dołączył: 22.10.2003
Skąd:
Liczba wpisów: 10
 Re: Patka Wędrowniczka
To ja jestem leń do potęgi- przyszyłem to razem z folią;D.Apropos, ponieważ w kwestiach krawieckich jestem dyletantem -jaka jest technologia tego naprasowywania??

Mam przyłożyć żelazko do patki i ją "przygrzać" do munduru??;)

Autor Wątek
Peshoo
Wysłano: 20.02.2004, 14:43  Uaktualniono: 20.02.2004, 14:43
Szara myszka
Dołączył: 21.01.2004
Skąd:
Liczba wpisów: 10
 Re: Patka Wędrowniczka
chyba że chcesz mieć patki w wersji 'smażone jajca' ;) a tak w ogóle to bylem kiedys świadkiem rozumienia '2cm od wszycia rękawów' jako 'pod pachami' :)

Autor Wątek
witek
Wysłano: 01.03.2004, 14:25  Uaktualniono: 01.03.2004, 14:25
Szara myszka
Dołączył: 12.02.2003
Skąd: Warszawa
Liczba wpisów: 19
 Re: Patka Wędrowniczka
Prosto łatwo i przyjemnie ;)) Przykladam patkę, przyprasowuję ją gorącym żelazkiem. Chyba lepiej od wewnętrzenej strony przyprasowywac... Mozna dla ułatwienia przypiąć na początek patkę szpikami dwoma żeby nie jeździła. A potem jak juz trochę "złapie" szpilki zdjąć i doprasować raz jeszcze - żeby się trzymało juz "na fest"

Autor Wątek
madziak8
Wysłano: 21.02.2004, 15:50  Uaktualniono: 21.02.2004, 15:50
Szara myszka
Dołączył: 14.09.2003
Skąd:
Liczba wpisów: 10
 Re: Mundur - Patka Wędrowniczka
CZUWAJcie:))

Postanowiłam zabrać dzielnie glos w kwestii patki-wedrowniczki:) jestem przedstawicielka wymienianego juz przy okazji tego tematu srodowiska lodzkiego(z tradycjami wlokienniczymi of kors;)):) i coz...obserwujac roznorodnosc sposobow i miejsc umieszczania patek-wedrowniczek na mundurze wodniackim uwazam temat za dosc zabawny:))) w naszej druzynie panuje tendencja mocowania patki do kolnierza-od jego spodniej strony prostopadle do "matki ziemi" w ok.1/3 szerokosci barku:))) uwazam to za dosc poprawne i nie rozni sie zbytnio od patek przyszywanych bezposrednio do bluzy:)a co do umieszczania patek na brzuchu...czy tez w pozycji "odlotowej"czyt.prostopadle do krawedzi kolnierza...coz...ciekawe rozwiazanie;)

pozdrawiam:)))

Autor Wątek
wiktor
Wysłano: 01.08.2004, 19:34  Uaktualniono: 01.08.2004, 19:34
Szara myszka
Dołączył: 04.10.2003
Skąd:
Liczba wpisów: 10
 Re: Mundur - Patka Wędrowniczka
a ja jesli dh. druzynowy zamknie mi probe wedrownicza... postanowilem ze bede nosil jodelke wedrownicza... czytalem na ten temat i wnioskuje ze jodelka jest rowniez symbolem wedrownikow... a wlasnie a jak jest w regulaminie ze gdzie sie takie jodelki nosi? :)

pozdrawiam Wiktor

Autor Wątek
g00rek
Wysłano: 17.08.2004, 12:39  Uaktualniono: 17.08.2004, 12:39
Szara myszka
Dołączył: 15.08.2003
Skąd:
Liczba wpisów: 16
 Re: Mundur - Patka Wędrowniczka
To źle Wiktorku przeczytałeś ;) Jodełka wędrownicza jest oznaczeniem przynależności do RPM "Wędrownictwo". Ot, co.

Autor Wątek
stokrotka
Wysłano: 17.02.2005, 20:06  Uaktualniono: 17.02.2005, 20:06
Szara myszka
Dołączył: 26.10.2004
Skąd:
Liczba wpisów: 10
 Re: Mundur - Patka Wędrowniczka
ja trochę z innej beczki, ale też w kwestii patek..tyle że u wilczków

czy na mundurkach wilczki noszą puste patki czy nic nie naszywają??????
bo z tego co wiem to nie istnieje regulamin mundurów 'wilczkowych', a szkoda....

może ktoś tu zajrzy i mi odpowie;)
będę wdzięczna

Autor Wątek
wroobel
Wysłano: 24.03.2005, 0:51  Uaktualniono: 24.03.2005, 0:51
Webmaster
Dołączył: 12.02.2003
Skąd: Łódź
Liczba wpisów: 239
 Re: Mundur - Patka Wędrowniczka
Znane mi wilczki nie noszą patek nawet "gładkich" z samą lilijką i kotwicą, ponieważ patki są "oznaczeniem harcerzy"...
...wilczki natomiast mają swoje gwiazdki naszywane na czarnym pasku filcowym na lewej piersi (jak u zuchen szarych i zielonych zuchów)