Wychodząc naprzeciw potrzebom kształcenia młodej kadry specjalności wodnej Zespół Pilota Chorągwi Łódzkiej zaprasza na II już edycję szkolenia na poziomie Instruktora Szkolenia Podstawowego w żeglarstwie - specjalizacja z zakresu łodzi otwarto-pokładowych.
- Termin: 15-18 czerwca 2017r.
- Miejsce: w trakcie ustalania
- Kadra: instruktorzy - szkoleniowcy Zespołu Pilota Chorągwi Łódzkiej ZHP
- Forma: biwak (nieobowiązkowy)
- Koszt: Do pokrycia przez uczestnika są koszty jedzenia oraz składka na paliwo do motorówki (konkretna kwota będzie zależna od liczby zgłoszeń). Transport na miejsce szkolenia we własnym zakresie.
- Uczestnicy: Zainteresowani powinni posiadać przynajmniej patent żeglarza jachtowego. Pierwszeństwo do udziału w szkoleniu przysługuje członkom ZHP, którzy mają opłacone składki członkowskie.
- Zgłoszenia: Należy przesłać na adres grzegorz.kwapisz@zhp.net.pl do 21.05.2017 r., w zgłoszeniu podając imię i nazwisko uczestnika, datę urodzenia, stopień żeglarski, środowisko działania.
Plan kursu obejmuje szkolenie w trzech częściach:
- Teoretycznej, przekazującej wiedzę, obejmującej m.in. zagadnienia z zakresu:
- wprowadzenia do żeglarstwa i sportu motorowodnego,
- analizy porównawczej programów edukacji żeglarskiej w ZHP, organizacjach skautowych, krajowych i zagranicznych organizacjach żeglarskich,
- humanistycznych podstaw żeglarstwa (psychologia, pedagogika, dydaktyka)
- metodyki w tym systematyki nauczania żeglarstwa,
- podstaw treningu żeglarskiego w tym organizacji akwenu i użycia pomocy instruktorskich,
- organizacji imprez rekreacyjnych i sportowych w tym podstaw przepisów regatowych i reguł sędziowania,
- zagrożeń oraz bezpieczeństwa na wodzie,
- podstaw prawnych sportu, turystyki i rekreacji w Polsce oraz sytuacji prawnej instruktorów żeglarstwa w tym odpowiedzialności karnej, cywilnej i dyscyplinarnej,
- powtórki z teorii żeglowania, budowy łodzi, meteorologii i prawa drogi,
- teorii manewrowania łodzią ratowniczą i zasad prowadzenia nadzoru z brzegu i łodzi,
- Praktycznej, podnoszącej umiejętności indywidualne obejmującej ćwiczenia z zakresu:
- prowadzenia zajęć na wodzie z kei
- prowadzenia zajęć na wodzie z łodzi motorowej
- organizacji i nadzoru akwenu pływań oraz użycia pomocy instruktorskich (megafon, gwizdek, boje, tyczki, piłki, radiotelefony...).
- Stażu instruktorskiego, dostarczającego niezbędne doświadczenie, realizowanego zgodnie z indywidualnym harmonogramem w macierzystej jednostce.
Uczestnicy otrzymają potwierdzenie ukończenia szkolenia na poziomie Instruktora Szkolenia Podstawowego w żeglarstwie - specjalizacja z zakresu łodzi otwarto-pokładowych.