Tagi
armada chorągiew CWM CWM ZHP w Gdyni drużyna drużyny festiwal Gdynia harcerze instruktorzy jacht jachty Jamboree kadry KHDWiŻ konferencja kurs kursy morze mundury muzyka narada patenty pilot polesie prawo projekt PZŻ regaty rejs rejsy rozporządzenie s/y ZAWISZA CZARNY s/y ZJAWA skauci specjalności sport spotkanie stopnie szantowiązałka szanty szkolenie Teliga warsztaty wodniacy wyprawa zhp zlot łódź żeglarstwo

Kapitan Tadeusz Olechnowicz odszedł na wieczna wachtę

Nadesłany przez panwac 7.01.2017, 22:50:00 (787 odsłon) Więcej wpisów tego autora

Kpt. Tadeusz Olechnowicz, fot. Tsuneo Nakamura28 grudnia 2016 roku w Bremerhaven, w wieku 80 lat odszedł na wieczną wachtę kapitan Tadeusz Olechnowicz - ostatni komendant "Daru Pomorza" i pierwszy "Daru Młodzieży", legenda polskiego szkolnictwa morskiego.Kapitan Tadeusz Olechnowicz urodził się 20 sierpnia 1936 roku w Wilnie. Pierwszy raz pojawił się na pokładzie "Daru pomorza" w 1955 roku, kiedy został tam zaokrętowany jako uczeń Państwowej Szkoły Morskiej w Gdyni. Po ukończeniu Wydziału Nawigacyjnego PSM w 1957 roku przeszedł całą morską drogę od młodszego marynarza i asystenta pokładowego przez kolejne stopnie oficerskie. Dość szybko, w 1967 roku, otrzymał swoje pierwsze dowództwo na pokładzie 'Huty Sosnowiec".

Kapitan Olechnowicz dowodził "Darem Pomorza" w latach 78-81. Z "Darem" związana była także jego praca magisterska zatytułowana "Zadania szkoleniowe statku szkolnego "Dar Pomorza" a koszty podróży zagranicznych", którą obronił w Wyższej Szkole Ekonomicznej w 1966 roku. Po rozmowach przeprowadzonych w 1975 roku, początkowo miał pełnić funkcję kapitana-dublera białej fregaty; z powodu choroby kpt. Kazimierza Jurkiewicza debiut Olechnowicza na funkcji dowódcy Daru przyszedł szybciej, podczas trzymiesięcznego rejsu wokół Europy, na Wyspy Kanaryjskie.
Ostateczne przekazanie obowiązków komendanta "Daru Pomorza" miało miejsce w roku 1977. Kapitan Olechnowicz dowodził żaglowcem w regatach Operacji Żagiel i w ostatnim rejsie do portu Kotka (1981), po którym "Dar Pomorza" stał się statkiem-muzeum. Równolegle był zaangażowany w budowę "Daru Młodzieży", współpracując z inż. Zygmuntem Choreniem jako przedstawiciel przyszłego armatora - Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni. Nową "Białą fregatą" dowodził w latach 1982-84 oraz 1991-92, także podczas wielkich oceanicznych wypraw: w latach 1983/84 r. na zlot żaglowców uświetniający 400-lecie zamku w japońskiej Osace i do Kanady na wielki zlot z okazji 450-lecia odkrycia Drogi Św. Wawrzyńca przez Jacquesa Cartier. Startował i wygrywał w regatach wielkich żaglowców.

Wspomnienia ze służby na polskich żaglowcach Tadeusz Olechnowicz opublikował w dwóch książkach: "Dar Pomorza. Z notatnika ostatniego komendanta" i "Dar Młodzieży. Z notatnika pierwszego komendanta". Pojawił się ze wspomnieniami w filmie poświęconym Karolowi Olgierdowi Borchardtowi "kapitan własnej duszy" oraz w poświęconym mu dokumentalnym obrazie "Ted".

Fot. Tsuneo Nakamura

Ocena: 0.00 (Głosów: 0) | Oceń ten tekst |
Komentarze są własnością ich autorów. Twórcy serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za ich treść.