Tagi
armada chorągiew CWM CWM ZHP w Gdyni drużyna drużyny festiwal Gdynia harcerze instruktorzy jacht jachty Jamboree kadry KHDWiŻ konferencja kurs kursy morze mundury muzyka narada patenty pilot polesie prawo projekt PZŻ regaty rejs rejsy rozporządzenie s/y ZAWISZA CZARNY s/y ZJAWA skauci specjalności sport spotkanie stopnie szantowiązałka szanty szkolenie Teliga warsztaty wodniacy wyprawa zhp zlot łódź żeglarstwo

ZJAWA IV dotarła do Azorów

Nadesłany przez panwac 29.04.2016, 9:30:00 (437 odsłon) Więcej wpisów tego autora

ZJAWA IV, fot. Piotr Nowacki

Biuro Centrum Wychowania Morskiego ZHP w Gdyni przesłało nam informację, że jacht ZJAWA IV płynący po Atlantyku w ramach wyprawy poświęconej pamięci Władysława Wagnera (pierwszego Polaka który opłynął kulę ziemską) szczęśliwie dotarł z Bermudów na Azory. Trasę liczącą ponad 3200 km jacht pokonał w 22 dni. Po drodze załoga walczyła z ciszą, silnym wiatrem i… nudą.Jacht wypłynął 5 kwietnia 2016 z St. Georges na Bermudach pod komendą kpt. Marka Rundsztuka. W drodze na Azory jednostka kilka razy napotkała obszary pozbawione wiatru. Aby zdążyć na czas, konieczne było wspomaganie się silnikiem. W dłużej perspektywie okazało się, że jeśli czas bez wiatru się przedłuży, może zabraknąć paliwa. Na szczęście kilkaset mil przed Azorami rozwiało się na tyle, że można było odstawić silnik. Do Horta na Azorach ZJAWA weszła w nocy z 25 na 26 kwietnia 2016.

Rejs przez Atlantyk dostarczył załodze wszystkiego co może dostarczyć Ocean żeglarzom: ogromne fale, silne wiatry i sztormy, ale też wspomnianą ciszę i nerwowe oczekiwanie na wiatr.

Wyprawę OdySea Władka Wagnera ZJAWA IV rozpoczęła 15 sierpnia 2016 roku w Gdyni. Początkowo płynęła trzymając się wzdłuż wybrzeża Europy do Lizbony i Gibraltaru. Potem odwiedziła marokański Rabat, a następnie przez Maderę, Wyspy Kanaryjskie dopłynęła na Wyspy Zielonego Przylądka, skąd w listopadzie wykonała skok przez Atlantyk na Barbados i do Martyniki. Poprzednie pokonanie Atlantyku, drogą pasatową zajęło 16 dni w doskonałych warunkach atmosferycznych.
Święta i sylwestra Zjawa spędziła na Karaibach a następnie popłynęła na Brytyjskie Wyspy Dziewicze – odwiedzając miejsca, w których żył Władysław Wagner. Następnie przez Jamajkę, Kubę i Tampę Zjawa dopłynęła do Miami, skąd rozpoczął się powrót Zjawy do Europy. Po rejsie na Bermudy rozpoczął się właściwy rejs przez Atlantyk.

Przed ZJAWĄ blisko 20 dniowy pobyt na Azorach, skąd 21 maja rozpocznie się ostatni XXII etap wyprawy – do Lizbony. Zakończenie wyprawy planujemy na 4 czerwca 2016 roku w Lizbonie.

Wyprawa ma charakter etapowy. Każdy może w dowolnym momencie dołączyć do załogi wykupując 7 lub 14 dniowe rejsy podczas wyprawy.

Więcej na stronie CWM ZHP w Gdyni.

Ocena: 0.00 (Głosów: 0) | Oceń ten tekst |
Tagi: CWM ZHP w Gdyni   rejsy   s/y ZJAWA  
Komentarze są własnością ich autorów. Twórcy serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za ich treść.