Tagi
armada chorągiew CWM CWM ZHP w Gdyni drużyna drużyny festiwal Gdynia harcerze instruktorzy jacht jachty Jamboree kadry KHDWiŻ konferencja kurs kursy morze mundury muzyka narada patenty pilot polesie prawo projekt PZŻ regaty rejs rejsy rozporządzenie s/y ZAWISZA CZARNY s/y ZJAWA skauci specjalności sport spotkanie stopnie szantowiązałka szanty szkolenie Teliga warsztaty wodniacy wyprawa zhp zlot łódź żeglarstwo

Iława szykuje się do sezonu

Nadesłany przez panwac 15.02.2016, 11:20:00 (483 odsłon) Więcej wpisów tego autora

Iława - warsztaty z etykiety żeglarskiejMimo, że do nadejścia wiosny zostało jeszcze trochę czasu, wielu z nas myśli już o wakacjach. Pasjonaci żeglarstwa z Iławy wykorzystują zimowe tygodnie, poszerzając swoją wiedzę przed nadchodzącym sezonem. Jedno z takich spotkań, zorganizowane przez Radosława Kamrowskiego, odbyło się 12 lutego 2016 roku w sali konferencyjnej iławskiej hali sportowo-widowiskowej. Tematyka dotyczyła etyki i etykiety żeglarskiej, a w roli prowadzącego wystąpił wieloletni pilot Chorągwi Warmińsko-Mazurskiej ZHP, hm. Maciej Grzemski.- Jestem bardzo zbudowany obecnością i postawą wodniaków z Iławy i okolic, którzy przyszli na nasze wczorajsze spotkanie – mówił po spotkaniu Radek Kamrowski. 

O etykiecie żeglarskiej przyszło podyskutować ponad 20 osób, w tym także gospodarze iławskich przystani, m.in. Stanisław Kasprzak (Pod Omegą) i Rafał Wisiński (Związek Gmin Jeziorak). Program spotkania był przewidziany na około półtorej godziny, jednak później spora część przybyłych wodniaków została i jeszcze długo rozmawiała na temat żeglarstwa.

Prowadzący zajęcia Maciej Grzemski, to kapitan jachtowy i astronom pracujący w olsztyńskim Planetarium, który po naszych jeziorach, przede wszystkim po Jezioraku pływa prawie od urodzenia.
- Pierwszy raz po Jezioraku pływałem, gdy miałem osiemnaście miesięcy. Wówczas jednak jeszcze sam nie sterowałem – żartował kapitan Grzemski. – Gdy jednak miałem już siedem lat, to już pływałem łódką klasy Turystka, która miała żagiel o powierzchni 10 metrów kwadratowych. Moje poczynania z brzegu nadzorowała babcia – wspomina astronom.

Iława - warsztaty z etykiety żeglarskiej

Zagadnienia etyki i etykiety żeglarskiej stały się pretekstem dyskusji, dotykającej kultury bycia i zachowania się nad wodą. Poza ciekawostkami związanymi z głównym tematem, przypomniano także przykłady nagannego zachowania, będącego w sprzeczności z wodniackim stylem bycia.

- Na pierwszym miejscu trzeba wymienić alkohol, którego spożywanie na łodzi może doprowadzić do bardzo niebezpiecznych, nawet zagrażających życiu sytuacji – mówił Maciej Grzemski. – W ostatnich latach wpływ na zmniejszenie bezpieczeństwa na Jezioraku ma także bardzo duża prędkość, z jaką poruszają się niektórzy motorowodniacy. Szybko przepływający skuter czy motorówka może doprowadzić do wywrócenia na przykład przepływającego obok kajaku. Takie sytuacje się zdarzały. Poza tym niektórzy nie pamiętają o tym, że na Jezioraku w samej Iławie obowiązuje ograniczenie prędkości do 6 km/h.

Radek Kamrowski zapowiada już kolejne iławskie warsztaty, tym razem poświęcone meteorologii. Spotkanie odbędzie się 26 lutego o godzinie 19:00 w sali Ekomariny przy Dzikiej Plaży, mogącej pomieścić większą liczbę zainteresowanych. Organizator zaprasza wszystkich zainteresowanych tematyką, którzy w tym czasie będą gościli w okolicach Iławy.

- Jak się okazało, salka konferencyjna w hali sportowo-widowiskowej nie sprostała frekwencji podczas ostatniego spotkania - tłumaczy Radosław Kamrowski. - Dlatego z dużą radością przyjąłem propozycję Dyrektora Związku Gmin Jeziorak pana Rafała Wisińskiego i kolejne spotkania będziemy organizować w iławskiej ekomarinie.

Osoby spoza Iławy proszone są o potwierdzenie obecności wysyłając mail na adres radkam[at]interia.pl

 

Źródła:

Mateusz "Zico" Partyga: Milosnicy żeglarstwa dopisali...
zdjęcia: Radek Kamrowski

Ocena: 10.00 (1 głos) | Oceń ten tekst |
Komentarze są własnością ich autorów. Twórcy serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za ich treść.