Tagi
armada chorągiew CWM CWM ZHP w Gdyni drużyna drużyny festiwal Gdynia harcerze instruktorzy jacht jachty Jamboree kadry KHDWiŻ konferencja kurs kursy morze mundury muzyka narada patenty pilot polesie prawo projekt PZŻ regaty rejs rejsy rozporządzenie s/y ZAWISZA CZARNY s/y ZJAWA skauci specjalności sport spotkanie stopnie szantowiązałka szanty szkolenie Teliga warsztaty wodniacy wyprawa zhp zlot łódź żeglarstwo

Prof. Krzysztof Skóra odszedł na wieczną wachtę

Nadesłany przez panwac 13.02.2016, 16:40:00 (176 odsłon) Więcej wpisów tego autora

Prof. Krzysztof Skóra

W nocy z dwunastego na trzynastego lutego 2016 roku, w wieku 65 lat odszedł nagle wybitny badacz przyrody, ichtiolog i założyciel fokarium w Helu, prof. Krzysztof Skóra. Podejrzewa się, że przyczyną nagłego załamania się zdrowia naukowca mogły być powikłania pogrypowe.

Na znak żałoby na półwyspie opuszczono flagido połowy masztów, a kolorystykę strony internetowej Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu zmieniono na czarno-białą.Prof. Krzysztof Skóra urodził się 30 września 1950 r. w Gdyni. Ukończył oceanografię na Wydziale Biologii, Geografii i Oceanologii Uniwersytetu Gdańskiego. Był znanym w całej Europie ekspertem do spraw biologii oceanicznej. Badał faunę i florę Morza Bałtyckiego, prowadził program ochrony fok szarych i morświnów. W 1999 roku na Półwyspie Helskim założył fokarium - miejsce badań i ochrony populacji fok szarych - którego dyrektorem pozostał do śmierci. Stacja powstała z myślą o odbudowaniu populacji fok szarych na polskim wybrzeżu Bałtyku, pełni też rolę ośrodka weterynaryjnego („sanatorium”) dla osobników osłabionych i chorych. Fokarium prowadzi poważne badania naukowe, działalność popularyzatorską skierowaną do dzieci i młodzieży, organizuje seminaria i warsztaty - w ten sposób zespół prowadzony przez prof. Skórę starał się wpływać na świadomość rybaków, inżynierów i zwykłych mieszkańców, tłumacząc, na czym polega tzw. zrównoważony rozwój i odpowiedzialność człowieka za ekosystem, jakich sieci powinni używać rybacy i jak działają specjalne odstraszacze.

Profesor był członkiem Polskiej Akademii Nauk.  Otrzymał wiele wyróżnień m.in. Szwedzką Nagrodę Bałtyku i Medal Eugeniusza Kwiatkowskiego za wybitne zasługi dla Gdyni.

Źródła:

WP, trojmiasto.pl, TVN24, dziennikibaltycki.pl

Ocena: 0.00 (Głosów: 0) | Oceń ten tekst |
Komentarze są własnością ich autorów. Twórcy serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za ich treść.