Tagi
armada chorągiew CWM CWM ZHP w Gdyni drużyna drużyny festiwal Gdynia harcerze instruktorzy jacht jachty Jamboree kadry KHDWiŻ konferencja kurs kursy morze mundury muzyka narada patenty pilot polesie prawo projekt PZŻ regaty rejs rejsy rozporządzenie s/y ZAWISZA CZARNY s/y ZJAWA skauci specjalności sport spotkanie stopnie szantowiązałka szanty szkolenie Teliga warsztaty wodniacy wyprawa zhp zlot łódź żeglarstwo

Dzień Morza w I LO w Łodzi

Nadesłany przez malgorzata1804 14.11.2015, 9:10:00 (793 odsłon) Więcej wpisów tego autora

Dzień Morza w I LO - 2015. Fot. Arkadiusz Jadczak

15 października 2015 roku upłynął w I Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Łodzi pod hasłem "Dnia Morza". Uczniowie i nauczyciele jednej z najstarszych szkół średnich naszego miasta przez kilka godzin mieli możliwość zapoznać się z systemem edukacji oraz zasadami organizacji rekreacji żeglarskiej w Polsce, porozmawiać z zaproszonymi gośćmi (kapitanami jachtowymi, podróżnikami i pływakami) oraz wziąć udział w mini-koncercie zespołów szantowych: "Piranie" z VI LO w Łodzi oraz grupy wokalnej z I LO. Całość spotkania uzupełniły pokazy filmów i zdjęć z zakończonej sukcesem próby przepłynięcia Zatoki Gdańskiej na trasie Hel-Gdynia oraz z rejsów zorganizowanych na pokładach jachtów i żaglowców POGORIA, DUNAJEC, JOSEPH CONRAD, ZAWISZA CZARNY II i ZJAWA IV.Dzień Morza w I LO - 2015. Fot. Arkadiusz Jadczak

Spotkanie rozpoczęło wprowadzenie Pani Dyrektor Ewy Wojciechowskiej, która mocno podkreślała rolę harcerstwa w promowaniu i organizacji przedsięwzięć żeglarskich w szkole. Jego rozwinięciem były wystąpienia j.k.ż.w. Andrzeja Potulskiego oraz uczniów klasy IIID, pokazujące dwa różne spojrzenia na rejsy żaglowcem s/y POGORIA, zorganizowane w ostatnich latach.

Dzień Morza w I LO - 2015. Kapitan Andrzej Chojnacki.  Fot. Arkadiusz Jadczak

K.j. Andrzej Chojnacki - komandor Morskiego Klubu Żeglarskiego z Gdańska będącego armatorem jachtu s/y JOSEPH CONRAD, przybliżył historię tej zasłużonej dla polskiego żeglarstwa jednostki (prototypu słynnej serii "stuczterdziestek") oraz prowadzonym aktualnie remoncie kapitalnym jachtu. Obaj kapitanowie potwierdzili chęć współpracy ze szkołą i pomocy w organizacji morskich przedsięwzięć żeglarskich.
Kapitanowie jachtowi Wiktor Wróblewski i Piotr Nowacki wystąpili w roli potrójnej, a nawet poczwórnej:

  1. Wiktor jako Prezes Łódzkiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, a Piotr jako Członek Zarządu ŁOZŻ,
  2. obaj Panowie jako wychowankowie Szczepu im. Romualda Traugutta:
    • Wiktor - 6 Wodnej Łódzkiej Drużyny Harcerskiej im. Władysława Wagnera
    • Piotr - 47 Łódzkiej Wodnej Drużyny Harcerskiej im. Leonida Teligi,
  3. jako absolwenci I LO w Łodzi
  4. jako doświadczeni kapitanowie jachtowi, będący nadal czynnymi instruktorami Hufca ZHP Łódź-Polesie

Obaj Panowie przybliżyli organizację edukacji żeglarskiej w Polsce, pokazali wiele zdjęć i opowiadali anegdoty z rejsów jachtami JOSEPH CONRAD i ZJAWA IV oraz żaglowcem ZAWISZA CZARNY II, przekonywali "młodych" do uprawiania żeglarstwa - w sumie odwalili kawał dobrej roboty. Możńa uznać, że szkoła miała godną reprezentację kapitanów na sali - dwaj byli spoza liceum i dwaj z grona wychowanków.

Ostatnią część spotkania wypełniła bardzo bogata relacja Adama Jerzykowskiego o próbie przepłynięcia wpław Zatoki Gdańskiej oraz wystąpienia Arkadiusza Jadczaka i nauczycieli liceum, wspominających ich doświadczenia podróżnicze i żeglarskie.

Dzień Morza w I LO - 2015. Fot. Arkadiusz Jadczak

"Dzień Morza" spotkał się z wielkim zainteresowaniem i świetnym przyjęciem przez uczniów liceum. Jeszcze podczas spotkania kilka osób zadeklarowało chęć wzięcia udziału w morskich rejsach, a jedna uczennica zgłosiła się do 47 ŁWDH. Dyrekcja szkoły zapewnia, że będzie wspierać tego typu inicjatywy i że "morze" będzie cyklicznie odwiedzać mury szkolne.

 

Nadesłane przez Arek Jadczak 

Ocena: 0.00 (Głosów: 0) | Oceń ten tekst |
Komentarze są własnością ich autorów. Twórcy serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za ich treść.