Tagi
armada chorągiew CWM CWM ZHP w Gdyni drużyna drużyny festiwal Gdynia harcerze instruktorzy jacht jachty Jamboree kadry KHDWiŻ konferencja kurs kursy morze mundury muzyka narada patenty pilot polesie prawo projekt PZŻ regaty rejs rejsy rozporządzenie s/y ZAWISZA CZARNY s/y ZJAWA skauci specjalności sport spotkanie stopnie szantowiązałka szanty szkolenie Teliga warsztaty wodniacy wyprawa zhp zlot łódź żeglarstwo

Gratka dla wielbicieli filmowej marynistyki

Nadesłany przez panwac 7.11.2015, 18:50:00 (461 odsłon) Więcej wpisów tego autora

Zew Morza - kadr z filmu

Serwis Ninateka.pl przygotował nie lada prezent dla wielbicieli kultury marynistycznej oraz obrazów dawnej "Polski morskiej" - film "Zew Morza" (zrekonstruowaną i odnowioną cyfrowo perełkę polskiego kina niemego, dzieło jednego z najwybitniejszych przedwojennych reżyserów, Henryka Szaro). Prawdopodobnie jest to pierwszy w polskiej kinomatografii "film morski", ukazujący burzliwe losy miłości Hanki i Stacha na tle polskiego morza, pokładach przedwojennych żaglowców i okrętów wojennych oraz plenerów m.in. Gdańska, Gdyni i Pucka.Jak czytamy w ówczesnej recenzji: "po długim błąkaniu się w ciasnem kole dramatów, których akcja lawirowała zazwyczaj między hrabiowskim salonem i apaszowską spelunką, otworzyły się przed filmem polskim wspaniałe i niezmierzone horyzonty, pozwalające snuć horoskopy, iż nasza kinowa wytwórczość krajowa znajduje się w przededniu całkowitego zniwelowania dystansu, jaki oddzielał ją dotąd od produkcji wielkoświatowej."
"Zew morza" to najwcześniejszy zachowany film Henryka Szaro, tworzącego w okresie kina niemego. Zrealizowany według scenariusza Stefana Kiedrzyńskiego, był przeznaczony dla szerokiej publiczności. Wątek miłosny splata się z sensacyjną akcją, która rozgrywa się m.in. na morzu. W obsadzie pojawiły się gwiazdy przedwojennego kina polskiego – Maria Malicka, Jerzy Marr i Nora Ney. W celu obsadzenia ról dzieci ogłoszono konkurs - wygrał go m.in. Tadeusz Fijewski (jeden z największych polskich aktorów powojennych), dla którego "Zew morza" był filmowym debiutem. W filmie wzięli też udział oficerowie i szeregowcy Polskiej Marynarki Wojennej oraz Morskiego Dywizjonu Lotniczego w Pucku.
Dodatkowym walorem obrazu są liczne sceny plenerowe m.in. w Gdańsku, w Gdyni i w Pucku. Zdjęcia kręcono na dwóch torpedowcach ORP KUJAWIAK i ORP GENERAŁ SOSNKOWSKI. Część zdjęć zrealizowano na żaglowcu LWÓW, należącym do Szkoły Morskiej w Tczewie. W filmie wykorzystano również hydroplan LeO H-13 z Morskiego Dywizjonu Lotniczego w Pucku.

Zapraszamy na seans: zew-morza-henryk-szaro

Ocena: 0.00 (Głosów: 0) | Oceń ten tekst |
Komentarze są własnością ich autorów. Twórcy serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za ich treść.