Tagi
armada chorągiew CWM CWM ZHP w Gdyni drużyna drużyny festiwal Gdynia harcerze instruktorzy jacht jachty Jamboree kadry KHDWiŻ konferencja kurs kursy morze mundury muzyka narada patenty pilot polesie prawo projekt PZŻ regaty rejs rejsy rozporządzenie s/y ZAWISZA CZARNY s/y ZJAWA skauci specjalności sport spotkanie stopnie szantowiązałka szanty szkolenie Teliga warsztaty wodniacy wyprawa zhp zlot łódź żeglarstwo

Czarny weekend dla polskich jachtów

Nadesłany przez panwac 1.06.2015, 11:30:00 (1119 odsłon) Więcej wpisów tego autora
Świat wokół nas

Sobota 30 maja 2015 roku okazała się być feralną dla polskiego żeglarstwa. Podczas jednego dnia dwa nasze jachty przegrały z pogodą: jeden zatonął w okolicy Świnoujścia, drugi wysztrandował w okolicach Brooklynu.Down NorthO.k 20 mil od portu w Świnoujściu zatonął jacht “Down North” z polską załogą na pokładzie. Jeden z żeglarzy zginął, jedenaście osób udało się uratować.

“Down North”, polski szkuner płynący pod kanadyjską banderą, wyruszył w sobotę z portu w Świnoujściu, kierując się w stronę Oslo. Jego trasa miała prowadzić przez Norwegię i Islandię, na Grenlandię i do położonego za kołem podbiegunowym archipelagu Svalbard. Niestety, niedługo po wyjściu ze Świnoujścia jacht z nieznanych na razie przyczyn zaczął tonąć - polscy ratownicy dowiedzieli się o wypadku tuż przed godziną dwudziestą. O wydarzeniu poinformowała załoga niemieckiego kutra rybackiego “Palucca”, która udzieliła pomocy płynącym na tratwie rozbitkom.

Z dwunastoosobowej załogi “Down North” udało się uratować jedenaście osób. Jednyną ofiarą śmiertelną był 53-letni Leszek Bohl, niepełnosprawny sportowiec i reporter “National Geografic”, który prawdopodobnie zmarł na zawał serca podczas akcji ewakuacyjnej. Pozostali rozbitkowie bezpiecznie dotarli do polskiego brzegu - dziewięć osób zostało hospitalizowanych z powodu wychłodzenia organizmu.

FazisiW tym samym czasie w okolicach Brooklynu wysztrandował jacht Fazisi, dowodzony przez Jana Kędzierskiego. Wg serwisu Sailing Anarchy jacht stał na kotwicy bez dozoru w czasie, gdy przez akwen przeszedł front z 30-węzłowym wiatrem.

Jacht Fazisi został zbudowany przez Rosjan na regaty Whitbread. W latach 1989-1990 jego skiperami byli Skip Novak i Alexei Grishenko (do czasu samobujczej śmierci tego ostatniego w Punta Del Este, gdy okazało się, że jacht nie ma szans wygrać wyścigu). Po tych tragicznych wydarzeniach i późniejszych perypetiach jacht został zarekwirowany przez Coastguard, na licytacji zakupiony przez Polonię i przekazany PYANA (Polish Yachtclub Associacion of North America). W ostatnich latach startował w licznych regatach, a także odwiedził Polskę.

 

Zdjęcia: archiwum armatora "Down North"; serwis Sailing Anarchy.

Ocena: 6.00 (1 głos) | Oceń ten tekst |
Tagi: jacht   wypadek   SAR   Fazisi   Down North  
Komentarze są własnością ich autorów. Twórcy serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za ich treść.