Tagi
armada chorągiew CWM CWM ZHP w Gdyni drużyna drużyny festiwal Gdynia harcerze instruktorzy jacht jachty Jamboree kadry KHDWiŻ konferencja kurs kursy morze mundury muzyka narada patenty pilot polesie prawo projekt PZŻ regaty rejs rejsy rozporządzenie s/y ZAWISZA CZARNY s/y ZJAWA skauci specjalności sport spotkanie stopnie szantowiązałka szanty szkolenie Teliga warsztaty wodniacy wyprawa zhp zlot łódź żeglarstwo

Zbliża się Festiwal Filmów Żeglarskich JachtFilm 2014

Nadesłany przez panwac 26.10.2014, 13:30:00 (883 odsłon) Więcej wpisów tego autora

Jachtfilm 2014Sympatycy żeglarstwa oraz miłośnicy filmowego dokumentu odliczają już tygodnie do rozpoczęcia kolejnej, czwartej już edycji Festiwalu Filmów Żeglarskich "Jacht Film", który w tym roku odbędzie się w w warszawskim kinie „Wisła” w dniach 29-30 listopada. Podczas dwóch dni przeglądu będzie można obejrzeć szereg unikalnych filmów z najważniejszych wydarzeń w historii polskiego i światowego żeglarstwa, a także zestaw amatorskich filmów nadesłanych na towarzyszący festiwalowi konkurs.Imprezę rozpocznie blok obrazów wyłonionych przez Jury spośród materiału nadesłanego na ogłoszony przez organizatorów konkurs „A morze kręci mnie”. To już drugi sezon tego konkursu, który ma zachęcić miłośników żeglarstwa do próby zmierzenia się z tematem wody i żagli jako tła filmowych historii.

A później rozpocznie się przegląd kinematografii krajowej i zagranicznej. Wśród tegorocznych propozycji warto zauważyć zrealizowany w 2013 roku pełnometrażowy dokument „Jessica Watson. Prawdziwa odwaga”, opisujący historię 16–letniej Australijki, która na kilka dni przed swoimi siedemnastymi urodzinami urodzinami kończy wokółziemski rejs non-stop "szlakiem kliprów" (drogą wokół trzech wielkich przylądków w ryczących czterdziestkach) na 10-metrowym jachcie turystycznym o nazwie Ella's Pink Lady. Miłośników szkutnictwa przyciągnie z kolei tytuł „RawFaith” – „Głęboka wiara” - historia zwykłej, amerykańskiej rodziny McKay i 88 stopowego, 300 tonowego galeonu, który wspólnie budowali w Addison, Maine, w Stanach Zjednoczonych. Jest to opowieść o pasji, która przerodziła się w obsesję… A to tylko dwa spośród przewidzianych filmów.

 

Program festiwalu:

 1. Blok 1 - 29 listopada (sobota), godz. 11.00 - ok. 14.30
  • Pokazy filmów konkursowych (60 min.)
  • Katamaran Ti-babouche sunie na biegun
   reż. Tierry Robert, 2011 r. (52 min.)
   Sébastien Roubinet i Rodolphe André wspólnie wyruszają w niesamowitą podróż katamaranem z Alaski, przez Biegun Północny w stronę Europy. Katamaran Ti-babouche, którym płyną, został skonstruowany przez Sébastiena Roubineta specjalnie z myślą o tej wyprawie.
  • Ptaki z doliny zapomnienia
   reż. Andrzej Radomiński, 1984 r. (25 min.)
   Film zrealizowany na podstawie zapisków i pamiętników młodych żeglarzyukazuje udział Daru Młodzieży w wielkim zlocie żaglowców szkolnych w japońskim porcie Osaka w 1983 roku.
  • X Finn
   reż. Sergiusz Sprudin, 1965 r. (10 min.)
   Etiuda filmowa jednego z najbardziej doświadczonych polskich dokumentalistów. Film przestawia międzynarodowe regaty o Złoty Puchar Finna w Gdyni w 1965 roku opowiedziane bez jednego wypowiedzianego słowa.
  • 28 stóp
   reż. Kevin A. Fraser, 2011 r. (10 min.)
   Etiuda filmowa młodego człowieka, który zamiast domu na lądzie wybrał życie na niewielkiej łodzi.
 2. Blok 2 - 29 listopada (sobota), godz. 16.00 - ok. 19.30
  • Dookoła świata na Jean -du-Sud
   reż. Ives Gelinas, 1983 r. (100 min.)
   Historia samotnego rejsu non-stop Ives Gelinias'a - aktora, reżysera i producenta teatralnego i filmowego - z Saint-Malo we Francji (gdzie pracował i przygotowywał do rejsu) do Gaspé w kanadyjskim Québecu, poprzez Ryczące Czterdziestki i Przylądek Horn.
  • Siostry
   reż. Michał Dąbrowski, 2011r. (17 min.)
   Historia powstania w gdańskiej stoczni im. Lenina 6 pełnorejowych żaglowców oraz rywalizacji dwóch z nich w 30-lecie zwodowania prototypu serii.
  • Ice Blink
   reż. Gregory Roscoe, 2000 r. (54 min.)
   Historia rodziny, która wybrała proste życie w podróży. Ice blink to także potwierdzenie tezy, że tak, naprawdę mamy wpływ na sposób, w jaki przeżywamy nasze życie…
 3. Blok 3 - 30 listopada (niedziela), godz. 12.00 - ok. 17.00
  • Jacht
   reż. Antoni Halar, 1978 r. (16 min.)
   Filmowy epizod z budowy jednego z najkrócej pływających jachtów pod polską banderą, przez członków klubu żeglarskiego w Siemianowicach Śląskich.
  • Raw faith - Głęboka wiara
   reż. Gregory Roscoe, 2013 r. (94 min.)
  • Konkurs "a morze kręci mnie"
   Ogłoszenie wyników Jury Konkursu oraz Nagrody Publiczności
  • Jessica Watson. Prawdziwa odwaga
   reż. Sarah Spillane, 2013 r. (97 min.)

 

Projekcjom będą towarzyszyć zapowiedzi i gawędy konferansjerów. Zaplanowano konkursy związane z żeglarstwem oraz prezentowanymi filmami. Partnerami przeglądu i fundatorami nagród dla uczestników są: Henri Lloyd, Delphia Yachts, Oliva, Planete +, Magazyn „Wiatr”, Magazyn Żeglarski TVN Meteo, Szkoła Żeglarstwa Morka, Sailbook.pl, Pogodynka.pl, TanieRejsy.pl, Żeglarka.pl, Tawerna Korsarz oraz agencja reklamowa Jet Line.

Więcej informacji na stronie Festiwalu JachtFilm.

Ocena: 0.00 (Głosów: 0) | Oceń ten tekst |
Tagi: festiwal   jacht   Warszawa   film   JachtFilm   przegląd   Kino Wisła  
Komentarze są własnością ich autorów. Twórcy serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za ich treść.