Tagi
armada chorągiew CWM CWM ZHP w Gdyni drużyna drużyny festiwal Gdynia harcerze instruktorzy jacht jachty Jamboree kadry KHDWiŻ konferencja kurs kursy morze mundury muzyka narada patenty pilot polesie prawo projekt PZŻ regaty rejs rejsy rozporządzenie s/y ZAWISZA CZARNY s/y ZJAWA skauci specjalności sport spotkanie stopnie szantowiązałka szanty szkolenie Teliga warsztaty wodniacy wyprawa zhp zlot łódź żeglarstwo

Harcerze na dniach morza - relacja z rejsu

Nadesłany przez seascout 25.06.2014, 12:30:00 (671 odsłon) Więcej wpisów tego autora
Rejsy, wyprawy

Historyczny żaglowiec s/y ZAWISZA CZARNY i Dni Morza w Szczecinie - w tych okolicznościach odbył rejs członków ZHP na zlot żaglowców. Był to rejs - spotkanie z tradycją morza, kulturą morza, tańcami, pieśniami, historiami morskimi. Uczestnicy rejsu podczas przejścia z Gdyni do Świnoujścia przygotowali prezentację żaglowca na Dniach Morza, którą następnie przedstawili w Szczecinie, reprezentując ZHP i s/y ZAWISZA CZARNY przed gośćmi na Dniach Morza.Rejs zaczął się w Gdyni, w Basenie Prezydenta w dniu 9 czerwca 2014 roku. Po szkoleniu wstępnym rozpoczęła się nasza przygoda z morzem. W drodze do Szczecina odwiedziliśmy Bornholmskie Ronne, gdzie ćwiczyliśmy tańce żeglarskie i mielismy czas zwiedzić to urocze miasteczko. Starczyło jeszcze czasu na krótki postój w Świnoujściu, gdzie dalej ćwiczyliśmy naszą prezentację na Dni Morza i poznawaliśmy okolicę.

 

s/y ZAWISZA CZARNY do Szczecina wszedł 13 czerwca 2014. Przy stacji pilotów odebraliśmy salut Szczcina Banderą Państwową i Hymnem RP. Zawisza odpowiedział paradą burtową, salutem Banderą i sygnałem syreną okrętową.

Po zacumowaniu praktycznie od razu rozpoczęło się zwiedzanie statku przez mieszkańców Szczecina. Uczestników rejsu przedstawiciele zachodnipomorskiej komendy chorągwi ZHP zabrali na spacer po mieście, a statek wypłynął w krótki rejs po Odrze z pasażerami ze Szczecinskiej Stella Maris.

Wieczorem bawiliśmy się z innymi załogami na Crew Party. Jakoś tak dobrze nam się tańczyło z ludźmi z Daru Młodzieży :)

W sobotę z samego rana zorganizowaliśmy dwa rejsy dla harcerzy: jeden dla wodniaków z choragwi zachodnipomorskiej, a drugi dla instruktorów tej chorągwi. Mimo padającego deszczu, dla wszystkich było przeżyciem zobaczyć swoje miasto z pokładu harcerskiego żaglowca.

Po południu pokład Zawiszy zamienił sie w scenę muzyczną, na której zagrali Andrzej Korycki i Dominika Żukowska, Stare Dzwony i Mechanicy Szanty -  legendy polskiej sceny szantowej.

O 1500 dzwonki wezwały nas na zbiórkę. Odbyło się spotkanie załogi, kapitan wręczył opinie i podziękował za wspólny rejs. Moglismy zostać na pokładzie do rana i spędzić wieczór w przyjaznym Szczecinie w sposób w jaki chcieliśmy.

 

----------------------------------

Kadrę rejsu stanowili:
 

 1. Kapitan: Wilhelm Okarmus - kj
 2. Kapitan Stażysta: hm. Piotr Nowacki - kj
 3. Starszy Oficer: hm. Rafał Klepacz - kj
 4. Starszy Mechanik: Ryszard Grzenkowski
 5. Oficerowie Wachtowi:
  1. pwd. Tomasz Bukała - jsm
  2. Instruktor Programowy: phm. Marek Gula - jsm
  3. H.O. Jakub Mazurkiewicz - jsm
  4. phm. Stanisław Firlej - jsm
 6. Bosman: Andrzej Bernat - kj
 7. Motorzysta: Waldemar Fundament
 8. Kucharz: Antoni Hudziak
Ocena: 0.00 (Głosów: 0) | Oceń ten tekst |
Komentarze są własnością ich autorów. Twórcy serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za ich treść.