Tagi
armada chorągiew CWM CWM ZHP w Gdyni drużyna drużyny festiwal Gdynia harcerze instruktorzy jacht jachty Jamboree kadry KHDWiŻ konferencja kurs kursy morze mundury muzyka narada patenty pilot polesie prawo projekt PZŻ regaty rejs rejsy rozporządzenie s/y ZAWISZA CZARNY s/y ZJAWA skauci specjalności sport spotkanie stopnie szantowiązałka szanty szkolenie Teliga warsztaty wodniacy wyprawa zhp zlot łódź żeglarstwo

YACHT CLUB ADVENTURE – mały przekręt czy wielka firma?

Ostrożnie z internetowymi okazjami
Nadesłany przez panwac 9.10.2013, 15:00:00 (4922 odsłon) Więcej wpisów tego autora
W centrum uwagi

Kliknij, aby wyświetlić oryginalny obraz w nowym oknie

Przez kilka ostatnich dni, na łamach strony FaceBook'a Żeglarstwo trwała ożywiona wymiana spostrzeżeń, dotyczących działań firmy YACHT CLUB ADVENTURE i jej sporej aktywności związanej z oferowaniem miejsc na rejsach w różnych rejonach świata, a także pracy na "Super-jachtach". Wspólnie, siłami redakcji serwisu Sail24.pl i WODNIACY przy dużym wsparciu użytkowników FaceBook'a postanowiliśmy prześledzić działalność tejże firmy (organizacji). Zadaliśmy publicznie pytanie, czy ktoś zna i wie, co to za firma… I się naraziliśmy – banowano i adminów, i uczestników dyskusji, znikały screenshoty i wpisy.Wstępne obserwacje

YACHT CLUB ADVENTURE (http://www.facebook.com/yachtclubadventure) oferuje potencjalnym klientom i ludziom zainteresowanym pracą rejsy na całym świecie. Wg strony zamieszczonej na FaceBook'u został założony w Gdyni, 06.10.1995 roku (parę dni temu powinni świętować 18-lecie). Z kolei wg jednej z osób wpisujących się pod pytaniem zadanym na łamach strony Żeglarstwo (tego samego dnia osoba ta usunęła swoje komentarze), organizacja została założona pod koniec lat 80-tych przez Ś.P. Kpt. Mariusza Pycz-Pyczewskiego i została reaktywowana przez emigrantów.
 

YCA jest powiązane z inną firmą, YACHT DELIVERY AGENCY (facebook.com/.../Yacht-Delivery-Agency/; UZUPEŁNIENIE: od 08.10.2013 22:10 strona przestała być dostępna dla autorów artykułu), także powstałą 06.10.1995. Obie firmy na swoich profilach podają, że mieszczą się w Londynie. Zadaliśmy sobie trud odszukania obu firm w rejestrach Zjednoczonego Królestwa (http://www.companieshouse.gov.uk), jednak żadnej z nich nie znaleźliśmy. W polskich rejestrach także nie figurują. YCA nie posiada na swoim fanpage-u żadnych informacji kontaktowych, oprócz adresu e-mail w domenie gmail.com. Wyszukiwarki nie znajdują nic o tejże firmie, poza fanpage-ami z Facebook-a.

Działania na Facebook-u i w internecie

K/uploads/img52555162335fd.pngliknij, aby wyświetlić oryginalny obraz w nowym oknie Odkryliśmy, że fanpage na FaceBook'u YACHT CLUB ADVENTURE powstał mniej więcej pod koniec lipca 2013 roku. SocialBakers.com podaje, że z ponad 2000 jego fanów zaledwie 525 jest z Polski, reszta z nich pochodzi z takich krajów jak Indie, Turcja, Egipt etc. (socialbakers.com/...yacht-club-adventure/last-month).

 

Poza kilkoma zdjęciami udostępnionymi z innych fanepage-ów żeglarskich na stronie nie ma nic konkretnego. Znaleźliśmy tam też opinie o firmie – są to wyłącznie wpisy ludzi mających związek z YCA (na dzień dzisiejszy opinie zostały usunięte).

 

Przypuszczamy, że z YCA są powiązane następujące fejsbukowe profile, powstałe także na przełomie lipca i sierpnia 2013 roku:

  • profil prywatny Żeglarstwo Morskie (facebook.com/zeglarstwo.morskie.1) posiadający ok 3800 znajomych, w tym oczywiście bardzo dużo żeglarzy. Zakładamy, że wielu z nich zaakceptowało znajomość tego profilu, widząc na nim swoich znajomych. Profil umieszcza głównie zdjęcia innych użytkowników Facebook-a oraz grupy Żeglarstwo Morskie (poniżej)
  • fanpage Żeglarstwo Morskie (facebook.com/pages/Żeglarstwo-Morskie/187698828069619) z liczbą fanów ok. 1120, z tego ok. 715 z Polski (dane za SocialBakers.com). Tutaj mamy podobnie – zdjęcia innych osób i stron, YCA i wpisy z grupy Żeglarstwo Morskie.
  • otwarta grupa Żeglarstwo Morskie (facebook.com/groups/zeglarstwomorskie) z ponad 4170 członkami. Osiągnięcie tak imponującej liczby w bardzo krótkim czasie, to najprawdopodobniej wynik „hurtowego” dodawania znajomych wymienionego wyżej profilu Żeglarstwo Morskie. Poza wpisami od znanych polskich organizatorów rejsów, wiele wpisów pochodziło od osób powiązanych z YCA (obecnie skasowane).

 

Domeny internetowe yachtclubadventure.com i yachtdeliveryagency.com należą do tego samego człowieka, bynajmniej nie pochodzącego z Londynu czy Gdyni, a z tatrzańskiego Kościeliska – whois.domaintools.com/yachtclubadventure.com. Człowieka lub firmy z Kościeliska (w przeszłości być może zarejestrowanej pod warszawskim adresem) - w obu przypadkach dane adresowo/kontaktowe są identyczne.
Ww. właściciel posiada też trzecią domenę zarejestrowaną 16 marca 2010 roku: photography-expedition.com. To może tłumaczyć, czemu w portalach google+ i FaceBook występują dwa różne profile Pana WK: jeden ukazujący go jako żeglarza, a drugi podkreślający jego talent reportera (o tym niżej).

Ludzie YCA

Większość profili, o których piszemy poniżej została już usunięta. Niemniej jednak wg różnych źródeł, jeszcze niedawno ludzie ci uwiarygadniali się nawzajem na wszystkich wspomnianych stronach. Przykładem mogą tu być wyżej wymienione opinie o YCA.

Oprócz tego większość z nich miała w swoich profilach informacje, że są Ocean Yachtmaster RYA.

Wysłaliśmy kontrolny mail pod adres podany na stronie. Odpowiedź, jaką otrzymaliśmy była enigmatyczna:

 

Witam, grafik rejsów jest już gotowy i rozesłany do kapitanów. Obecnie tylko oczekujemy na potwierdzenie od kapitanów i będzie ogólnie dostępny. Na przyszły rok zaplanowaliśmy 186 rejsów z czego 36 będzie ogólnie dostępne. Nasze rejsy odbywają się w najbardziej egzotycznych rejonach naszej planety, jeżeli jakiś region i termin Pana interesuje szczególnie proszę napisać. Pozdrawiam. Ewa Czaja

 

Ewa Czaja miała być, wg jednego z obrońców, szefem YCA. Jej usunięty obecnie profil facebook.com/ewa.czaja.73 prezentował ładne zdjęcie kobiety w sztormiaku, jednak wujek Google pokazał nam, że to zdjęcie przedstawia australijską żeglarkę Lindsey Austin.

 

Kliknij, aby wyświetlić oryginalny obraz w nowym oknie

 

Wg innych źródeł klub także prowadziła Caterina Czartoryska facebook.com/caterina.czartoryska i podobnie jak powyżej, zdjęcie było ściągnięte z internetu.

 

Kliknij, aby wyświetlić oryginalny obraz w nowym oknie

 

Przedstawicielowi naszej redakcji jako szefa przedstawiono osobę o imieniu i nazwisku Marc Strelaufacebook.com/marc.strelau – ten znowu profil prezentował sympatycznego kapitana, którym okazał się pracujący na super jachtach Suat Sakarlinkedin.com/pub/suat-sakar/53/816/746

 

Kliknij, aby wyświetlić oryginalny obraz w nowym oknie

 

Następna osoba powiązana z YCA, to Ania Derung facebook.com/ania.derung, która zamieszczała na grupie Żeglarstwo Morskie ogłoszenia o miejscach pracy na superjachtach (płace ok 2800 Euro/miesiąc i duże wymagania). Zdjęcie w profilu należało do właśnie pracującej na tego typu jachtach Kseni Soloviovejhttps://www.facebook.com/senia.soloviova.

 

Kliknij, aby wyświetlić oryginalny obraz w nowym oknie

 

Właścicielka profilu Anny Derung mogła się pochwalić sporą grupą znajomych "z branży", w tym znanych kapitanów polskich żaglowców. Niektórym zadaliśmy pytanie, skąd znają tę osobę - okazało się, że w każdym sprawdzonym przypadku zaproszenie przychodziło od "zainteresowanej", a kapitanowie zazwyczaj go nie odrzucali. Jeden z nich powiedział wprost:

W ciągu ostatnich 30 lat w moich rejsach brało udział tyle osób, że nie jestem w stanie wszystkich spamiętać. Wydawało mi się, że to może być jedna z moich dawnych załogantek. W grupie jej znajomych są osoby, które znam, więc profil wygląda na wiarygodny.

 

Ponadto dochodzą do tego:

  • Myra Karpynskyfacebook.com/mira.karpynsky – zdjęcia profilowe skopiowane z folderu reklamującego rejsy na ekskluzywnych jachtach;
  • Marianna Vignerifacebook.com/marianna.vigneri.16 – zdjęcie w profilu to Caroll Reed (zagle.com.pl/.../regaty-clipper-race-0910-zakonczone – zdjęcie w galerii);
  • Katarzyna Gattlenfacebook.com/Catherine.Gattlen – która przysłała do nas maila „Dziękuję za informację. Proszę jednak o natychmiastowe zabezpieczenie wszystkich wpisów w związku z zgłoszeniem do prokuratury ścigania wszystkich uczestników z art. 212 KK.
  • Andrzej Senniukfacebook.com/andrzej.senniuk – przypuszczalny właściciel sześcioletniego jachtu Hallberg Rassy 48, rzekomo nabytego w 2013 roku, który bogato prezentował na swoim profilu. Wg tego, co odkryliśmy, zdjęcia pochodzą z folderu reklamowego producenta jachtu lub z innych stron, m.in. sailimagine.com/imagine.html i pokazują jacht Hallberg Rassy 46, sfotografowany z właścicielem na pokładzie w roku 2003 (hallberg-rassy.com/owners_gallery/gallery10/IndeedARC2.shtml).
    Właściciel profilu za darmo oferował rejsy na tym jachcie dla członków YCA, a w jednym z ostatnich wpisów informował, że obecnie przebywa na Sardyni;
  • Ewa Resoń https://www.facebook.com/arccoland – także wspiera YCA wpisami na FaceBook'u, zaś na swojej stronie jako zdjęcie profilowe zamieściła... fragment reklamy jednej z firm kosmetycznych, promujących "cudowne loki".

 

 

Kliknij, aby wyświetlić oryginalny obraz w nowym oknie Kliknij, aby wyświetlić oryginalny obraz w nowym oknie

Kliknij, aby wyświetlić oryginalny obraz w nowym oknieKliknij, aby wyświetlić oryginalny obraz w nowym oknie

 

Na końcu listy znajdują się dwa, chyba najbardziej wiarygodnie wyglądające profile, powiązane z YACHT CLUB ADVENTURE:

Kliknij, aby wyświetlić oryginalny obraz w nowym oknie

 

Materiały końcowe

Wczoraj (08.10.2013), w trakcie bannowania na FB kolejnych osób zainteresowanych tematem YACHT CLUB ADVENTURE oraz końcowych prac redakcyjnych nad tą publikacją właściciel profilu "Krzysztof Kot" przesłał (z własnej inicjatywy) maile, gdzie m.in. wycofuje swoje słowa o związkach z YCA (pisownia oryginalna):
 

Właśnie dostałem wiadomość, że jedna z osób w wyniku waszych nieuzasadnionych i bezpodstawnych ataków dostała wylewu i nie wiadomo czy przeżyje, stan jest bardzo ciężki. Waszą nagonką doprowadziliście starszego człowieka o nieposzlakowanej opinii do poważnego rozstroju zdrowia o ile w ogóle to przeżyje. Nie muszę nadmieniać jakie zarzuty na was będą ciążyć. Atakujecie wszystkich również mnie choć nigdy nie byłem z YCA ani z nikim z nich związany, pragnąłem tylko was ostrzec, że naruszacie prawo. No i stało się. Nie muszę pisać co z tego teraz może wyniknąć, tym bardziej, że tylko szkalowaliście ludzi nie mając żadnych dowodów.
[...]

Jak do tej pory to wy skrzywdziliście wiele osób. Naruszyliście ustawę o ochronie danych osobowych, naruszyliście art. 212 i 216 kk. nie mówiąc o cywilnych konsekwencjach prawnych. Każdy kto tylko nie pluł na YCA już był waszym wrogiem. Doprowadziliście do wylewu u Adrzeja Senniuka to człowiek po 60-ce, nie wiadomo czy przeżyje. Jego żona napisała, ze zastała go nad otwartym komputerem z szkalującymi wpisami na żeglarstwie, zniesławiliście Waldka Kokoszkę który żegluje ponad 40 lat, to nie są gówniarze tylko od lat ludzie związani z wodą i żeglarstwem. Tak, są winni ponieważ są poza granicami Polski i nie mieszkają w Warszawie – to ich cała wina. Znaleźliście choć jedną osobę która może ich oskarżyć o oszustwo, o przyjęcie pieniędzy ? przeczytajcie wasze posty, sami się nakręcacie. Poproście o poradę prawnika, może wam otworzy oczy. Jeżeli Andrzej umrze możecie być oskarżeni o nieumyślne spowodowanie śmierci.
Zastanówcie się co wyprawiacie to zwykła nagonka i nękanie ludzi. Nie wiem co zrobił Facebook, jeżeli zareagował to bardzo dobrze. Ja umywam ręce i nie chcę mieć z wami nic wspólnego ponieważ to co robicie jest nielegalne.

 

Wnioski

YACHT CLUB ADVENTURE to wirtualny twór, który próbuje pozyskać potencjalnych klientów poprzez oferowanie atrakcyjnych rejsów lub miejsc pracy na superjachtach. Nie proponuje wypraw na rok 2013 z powodu maksymalnego obłożenia, przyjmuje jedynie zapisy na 2014 (mimo wielu ofert Last Minute, oferowanych przez inne, faktycznie istniejące firmy, jakie można znaleźć w sieci). Nie zgłosił się do nas nikt, kto brał udział w rejsach, ani nikt, kto zna osobiście yachmasterów posługujących się certyfikatem RYA, którzy rekomendują rejsy YCA.

 

Osoby reklamujące YCA miały w swoich profilach wklejone nie swoje zdjęcia profilowe, a na stronach fejsbukowych tylko i wyłącznie udostępniają wpisy innych i założyli swoje profile na przełomie lipca-sierpnia br. Nie znaleźliśmy żadnych zdjęć ani relacji w internecie z chociażby jednego rejsu organizowanego przez działającą firmę YACHT CLUB ADVENTURE i powiązanej z nią YACHT DELIVERY AGENCY…

 

Otrzymujemy także sygnały o blokowaniu użytkowników Facebook-a, którzy uczestniczyli w dyskusji na temat YACHT CLUB ADVENTURE. Proponujemy zrobić to samo, wobec wymienionych w tym artykule profili (oczywiście tych aktywnych) oraz zgłosić te profile administracji Facebook-a.

Ocena: 3.00 (Głosów: 3) | Oceń ten tekst |
Komentarze są własnością ich autorów. Twórcy serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za ich treść.