Tagi
armada chorągiew CWM CWM ZHP w Gdyni drużyna drużyny festiwal Gdynia harcerze instruktorzy jacht jachty Jamboree kadry KHDWiŻ konferencja kurs kursy morze mundury muzyka narada patenty pilot polesie prawo projekt PZŻ regaty rejs rejsy rozporządzenie s/y ZAWISZA CZARNY s/y ZJAWA skauci specjalności sport spotkanie stopnie szantowiązałka szanty szkolenie Teliga warsztaty wodniacy wyprawa zhp zlot łódź żeglarstwo

Odnawianie świadectw STCW - żeglarze chwilowo poszkodowani

Nadesłany przez panwac 30.09.2013, 9:10:00 (1155 odsłon) Więcej wpisów tego autora
Nowości prawne

20 sierpnia 2013 r. weszło w życie nowe rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 7 sierpnia 2013 r. w sprawie wyszkolenia i kwalifikacji członków załóg statków morskich.

Rozporządzenie określa m.in. szczegółowe wymagania w odniesieniu do kwalifikacji członków załóg statków morskich, warunki przyznawania i odnawiania dyplomów oraz świadectw, a także wzory tych dokumentów i sposób ich ewidencjonowania. Niestety, nowe zapisy są niekorzystne żeglarzy - zasady odnawiania świadectwa STCW dotyczą wyłącznie osób, które udokumentują minimum 6 miesięczny staż na morzu, w trakcie 5 lat ważności posiadanego świadectwa STCW, z wykluczeniem stażu odbytego na jachtach.Zgodnie z nowymi przepisami odnowienie kursu bezpieczeństwa (STCW) obejmuje dwa podstawowe kursy:

  • indywidualne techniki ratownicze (ITR)
  • przeciwpożarowy

Nie wymagają odnowienia kursy:

  • medyczny
  • bezpieczeństwo własne i odpowiedzialność wspólna

Na podstawie posiadanego świadectwa STCW tracącego ważność Urząd Morski wydaje bezterminowe świadectwo dotyczące w/w dwóch kursów. Jednak zgodnie z paragrafem 2, pkt. 10 rozporządzenia definiującym pojęcie praktyki pływania, nie dotyczy to osób, które posiadają staż morski na jachtach morskich i jednostkach rekreacyjnych.
 
W związku z wejściem w życie nowych przepisów, ośrodki prowadzące szkolenie w zakresie kursu bezpieczeństwa STCW zmieniły zasady naboru na kursy odnowieniowe. Problem został już zauważony przez Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej. Według informacji uzyskanej w resorcie, zapisy dotyczące szkolenia i trybu odnawiania świadectwa STCW przez żeglarzy w oparciu o staz na jachtach i jednostkach rekreacyjnych powinny znaleźć się w rozporządzeniu w sprawie wyszkolenia i kwalifikacji członków załóg jachtów komercyjnych oraz warunków ich uzyskiwania, nad którym obecnie trwają prace.

 

Ocena: 0.00 (Głosów: 0) | Oceń ten tekst |
Komentarze są własnością ich autorów. Twórcy serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za ich treść.