Tagi
armada chorągiew CWM CWM ZHP w Gdyni drużyna drużyny festiwal Gdynia harcerze instruktorzy jacht jachty Jamboree kadry KHDWiŻ konferencja kurs kursy morze mundury muzyka narada patenty pilot polesie prawo projekt PZŻ regaty rejs rejsy rozporządzenie s/y ZAWISZA CZARNY s/y ZJAWA skauci specjalności sport spotkanie stopnie szantowiązałka szanty szkolenie Teliga warsztaty wodniacy wyprawa zhp zlot łódź żeglarstwo

TTSR 2013 - zatonął norweski jacht Wyvern

Nadesłany przez panwac 15.07.2013, 19:10:00 (968 odsłon) Więcej wpisów tego autora

WYVERN. Fot. museumstavanger.no, Kyllingstad - kliknij, aby wyświetlić oryginalny obraz w nowym oknie11 lipca podczas pierwszego wyścigu The Tall Ships Races 2013, u wybrzeży Gotlandii zatonął norweski jacht WYVERN. W nocy, podczas silnego wiatru, jednostka zaczęła szybko nabierać wody. Norweski kecz osiadł na głębokości 50 metrów pomiędzy południowymi krańcami szwedzkich wysp Gotlandia i Olandia.

Ok. szóstej nad ranem z jachtu nadano sygnał wzywania pomocy, odebrany przez szwedzkie służby ratownicze. Ich helikopter podjął z pokładu 10-osobową załogę.
Podczas akcji ratunkowej zginął Koen van Gogh, jeden z marynarzy innej jednostki - holenderskiego WYLDE SWAN - który wraz z dwoma kolegami wszedł na pokład oldtimera i próbował ratować tonący jacht. Jego ciało odnaleziono na morzu 14 lipca 2013 roku.
Tragedia rozegrała się niecałe 15 mil od ówczesnej pozycji jachtu JOSEPH CONRAD, na którego pokładzie ścigała się załoga naszego serwisu - próby ratowania zabytkowego jachtu mogliśmy śledzić przez radio i na AIS, samemu starając się utrzymać swój jacht, odpompowując wodę i wymieniając stracony w gwałtownym podmuchu przedni żagiel.WYVERN. Zdjęcie jachtu udostępnione przez szwedzkie ratownictwo morskie. Fot.: Sjöräddningen - kliknij, aby wyświetlić oryginalny obraz w nowym oknieWYVERN został wbudowany w 1897 roku na zamówienie angielskiego handlarza drewnem Fryderyka Crofta, który zamówił wysokiej klasy jacht. Statek został nazwany Wyvern, co z mitologii oznacza "inspirującego smoka". Wiele razy zmieniał właścicieli i ostatecznie w 1984 roku został przekazany Muzeum Morskiemu w Stavanger przez króla Norwegii. Jednostka regularnie uczestniczyła w regatach The Tall Ships' Races.

 

W tragicznym dniu WYVERN po podjęciu z jego pokładu załogi przez dłuższy czas utrzymywał się na wodzie. Trójka żeglarzy z załogi holenderskiego WYLDE SWAN (jachtu dającemu asystę norweskiej jednostce) postanowiła wejść na pokład tonącego oldtimera i spróbować wypompować z niego wodę. Marynarze zrobili to z własnej inicjatywy, mieli na sobie kamizelki ratunkowe. Nagle żaglowiec zaczął szybko tonąć - dwie osoby podjęto już z wody.

Christer Samuelsson, prezes The Tall Ships Races 2013 powiedział:
 

Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o dzisiejszej tragedii, a nasze myśli i modlitwy są z rodziną Koen'a i jego przyjaciółmi w tym trudnym czasie. Ta wiadomość jest wielkim szokiem nie tylko dla wszystkich kapitanów i załóg biorących udział w The Tall Ships Races, ale także dla całej miedzynarodowej społeczności żeglarskiej.

 

Szwedzkie służby zapowiedziały, że zostanie podjęta próba zbadania, a w razie możliwości, podniesienia z dna zabytkowej jednostki.

Ocena: 0.00 (Głosów: 0) | Oceń ten tekst |
Komentarze są własnością ich autorów. Twórcy serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za ich treść.