Tagi
armada chorągiew CWM CWM ZHP w Gdyni drużyna drużyny festiwal Gdynia harcerze instruktorzy jacht jachty Jamboree kadry KHDWiŻ konferencja kurs kursy morze mundury muzyka narada patenty pilot polesie prawo projekt PZŻ regaty rejs rejsy rozporządzenie s/y ZAWISZA CZARNY s/y ZJAWA skauci specjalności sport spotkanie stopnie szantowiązałka szanty szkolenie Teliga warsztaty wodniacy wyprawa zhp zlot łódź żeglarstwo

OPTY dostępny dla zwiedzających

Nadesłany przez panwac 7.07.2013, 8:20:00 (533 odsłon) Więcej wpisów tego autora
Świat wokół nas

Do 15 października w hangarze Jacht Klubu Morskiego Gryf w Basenie Jachtowym w Gdyni, w godzinach od 10 do 18 można podziwiać legendarny jacht OPTY, na pokładzie którego 44 lata temu Leonid Teliga samotnie opłynął świat. Jednostkę udostępniono zwiedzającym 18 czerwca br. podczas uroczystej konferencji prasowej.OPTY - kliknij, aby wyświetlić oryginalny obraz w nowym oknieOPTY zaprojektowany został przez Leona Tumiłowicza, a zbudowany na przełomie 1965 i 1966 roku przez Macieja Dowhyluka. Jednostka ma 10 metrów długości, blisko 3 metry szerokości, dwa maszty, silnik o mocy 7 KM i nieco ponad 1,5 metra zanurzenia. W rok po wybudowaniu, przez 27 miesięcy Leonid Teliga samotnie opływał nim świat, jako pierwszy Polak w historii. Po powrocie i krótkiej służbie w Wyższej Szkole Morskiej w Gdyni jacht przekazany został do Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku, aby wreszcie trafić do jego magazynu w Tczewie. Od tamtej pory, od blisko 30 lat, jacht nie był pokazywany szerokiej publiczności.

 

Udostępnienie legendarnego jachtu zwiedzającym związane jest z 44 rocznicą opłynięcia świata przez Leonida Teligę oraz jubileuszem 85-lecia Jacht Klubu Morskiego Gryf. W uroczystości otwarcia wzięli udział Bogdan Witkowski - prezes Pomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, Maciej Dowhyluk - budowniczy jachtu oraz Zbigniew Tarała kierownik Jacht Klubu Morskiego Gryf w Gdyni.

Ocena: 0.00 (Głosów: 0) | Oceń ten tekst |
Komentarze są własnością ich autorów. Twórcy serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za ich treść.