Tagi
armada chorągiew CWM CWM ZHP w Gdyni drużyna drużyny festiwal Gdynia harcerze instruktorzy jacht jachty Jamboree kadry KHDWiŻ konferencja kurs kursy morze mundury muzyka narada patenty pilot polesie prawo projekt PZŻ regaty rejs rejsy rozporządzenie s/y ZAWISZA CZARNY s/y ZJAWA skauci specjalności sport spotkanie stopnie szantowiązałka szanty szkolenie Teliga warsztaty wodniacy wyprawa zhp zlot łódź żeglarstwo

Northwest Passage 100 lat po Amundsenie

Nadesłany przez kasiakoj 20.05.2013, 15:40:00 (577 odsłon) Więcej wpisów tego autora

Kliknij, aby wyświetlić zdjęcie w nowym oknie Zapraszamy na „Żeglarską środę z charter.pl” 22 maja 2013 o godz. 1900 do Karczmy „Rogata” w Bielsku-Białej (ul.Leszczyńska 40). Tym razem będzie to spotkanie z jednym z organizatorów wyprawy s/y Stary Przejściem Północnozachodnim, pokaz filmów i zdjęć z wyprawy opatrzony opowieściami i anegdotami.



Northwest Passage Jubilee Voyage 2006 to wyprawa, której celem było pokonanie Przejścia Północno-Zachodniego - trasy wiodącej z Atlantyku na Pacyfik szlakiem przez Arktykę - oraz opłynięcie Ameryki Północnej. Zdobycie Przejścia Północno-Zachodniego miało uświetnić setną rocznicę jego zdobycia przez Roalda Amundsena, norweskiego polarnika.

 

Ten uznawany za jeden z najtrudniejszych szlaków żeglarskich na świecie, został ostatecznie zdobyty 19 września 2006 r., kiedy to wpłynięciem na wody Pacyfiku przez Cieśninę Beringa załoga jachtu s/y "Stary" zamknęła symboliczną bramę Przejścia Północno-Zachodniego, stając się - ze średnią wieku 25 lat - najmłodszą załogą w historii jego podbojów. Burta w burtę ze "Starym" "Przejście" pokonał inny polski jacht - s/y "Nekton". Tym samym, s/y "Stary" i s/y "Nekton" stały się pierwszymi polskimi jachtami, które przepłynęły legendarną trasę Northwest Passage.

 

Pokonanie Przejścia Północno-Zachodniego zamknęło zasadniczy etap wyprawy załogi "Starego". Nie zakończyło jednak wyprawy QNT Northwest Passage Jubilee Voyage 2006, której celem było opłynięcie Ameryki Północnej. W Vancouver zaczął się kolejny etap ekspedycji. Tym razem, w drodze do Miami, Dominik Bac i Sławek Skalmierski wraz z załogą eksplorowali zamieszkany przez Indian Kuna archipelag San Blas i przekraczali Kanał Panamski, by wpłynąć do Kolumbii przez - zwany "biegunem dżungli" - Przesmyk Darien. Z kolei w Kolumbii żeglarze poznawali najwyższe na świecie nadmorskie pasmo górskie - Sierra Nevada de Santa Marta. Ostatni etap, ze USA do Europy, prowadzi Tomek Szewczyk, uczestnik Wyprawy z Przejścia Północno-Zachodniego i kapitan z Dutch Harbor do Vancouver.

 

Więcej na temat spotkania w zakładce na FaceBook'u.

Ocena: 0.00 (Głosów: 0) | Oceń ten tekst |
Komentarze są własnością ich autorów. Twórcy serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za ich treść.