Tagi
armada chorągiew CWM CWM ZHP w Gdyni drużyna drużyny festiwal Gdynia harcerze instruktorzy jacht jachty Jamboree kadry KHDWiŻ konferencja kurs kursy morze mundury muzyka narada patenty pilot polesie prawo projekt PZŻ regaty rejs rejsy rozporządzenie s/y ZAWISZA CZARNY s/y ZJAWA skauci specjalności sport spotkanie stopnie szantowiązałka szanty szkolenie Teliga warsztaty wodniacy wyprawa zhp zlot łódź żeglarstwo

Projekt rozporządzenia w sprawie warunków uzyskiwania upoważnienia do przeprowadzania egzaminu oraz warunków kadrowych i organizacyjnych koniecznych do przeprowadzania egzaminu

Nadesłany przez panwac 24.04.2013, 14:00:00 (1632 odsłon) Więcej wpisów tego autora
Nowości prawne

Dziś w południe pojawił się Projekt rozporządzenia Ministra Sportu i Turystyki oraz Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej w sprawie szczegółowych warunków uzyskiwania upoważnienia do przeprowadzania egzaminu oraz warunków kadrowych i organizacyjnych koniecznych do przeprowadzania egzamin. Według informacji z ministerstwa prace nad projektem mają potrwać bardzo krótko - na przesyłanie ewentualnych uwag jest nie więcej niż 7 do 10 dni.Projekt rozczarowuje. Widać, że jeden z resortów opracowujących jego treść jest mocno przywiązany do rozwiązań przyjętych w przepisach dotyczących egzaminowania na prawo jazdy (które w żaden sposób nie korespondują z realiami żeglarstwa i sportów motorowodnych). W dokumencie znacznie rozbudowano zapisy dotyczące floty jednostek egzaminacyjnych oraz wymogów stawianych infrastrukturze, wykorzystywanej do przeprowadzania egzaminu teoretycznego. Wbrew informacjom zawartym w uzasadnieniu, przyjęcie rozporządzenia w takim kształcie może spowodowac utrudnienia w przeprowadzaniu egzaminów w porównaniu z wcześniej obowiązującymi zasadami.

Tekst projektu rozporządzenia: BIP MTBiGM

Ocena: 0.00 (Głosów: 0) | Oceń ten tekst |
Komentarze są własnością ich autorów. Twórcy serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za ich treść.

Autor Wątek
Alek
Wysłano: 25.04.2013, 11:01  Uaktualniono: 25.04.2013, 11:01
Cicha woda
Dołączył: 13.09.2003
Skąd: Katowice
Liczba wpisów: 34
 Odp.: Projekt rozporządzenia w sprawie warunków uzyskiwan...
moja uwaga tylko jedna. Przewodniczącym KE może być w podmiocie upoważnionym osoba która spełnia m.in. warunek:
"posiada doświadczenie w przeprowadzaniu egzaminów na stopnie żeglarskie w postaci uczestniczenia w co najmniej 5 egzaminach w tym co najmniej 3 na stopień, na który będzie przeprowadzany egzamin"

...z żeglarzem no problem ale teraz tak, załóżmy że chcemy powołać komisję na podstawie upoważnienia ministra do przeprowadzenia egzaminu na sternika morskiego i.... pytanie ile may kadry mającej doświadczenie w egzaminowaniu na stopień sternika morskiego (A NIE JACHTOWEGO??) :)

wyjdzie że na ten stopień będzie bardzo ciężko zebrać komisję bo od lat się egzaminów na morskich nie prowadzi więc większość młodej kadry nie miała szans brać w tym udziału...


druga kwestia - trzeba do wniosku o upoważnienie dołączyć dokumenty potwierdzjące spełnienie wymogów. Czyli PZŻ musiałby wydać (do czego nie jest zobowiązany prawem) potwierdzenia ludziom chcącym egzaminować POZA PZŻtem czyli musiałby poświadczyć swojej konkurencji że ta może prowadzić egzaminy czyli de facto PZŻ ma sam umożliwić konkurencji działalność która pozbawi ich wpływów...??

Autor Wątek
panwac
Wysłano: 25.04.2013, 11:29  Uaktualniono: 25.04.2013, 11:29
Webmaster
Dołączył: 01.09.2003
Skąd: Łódź
Liczba wpisów: 849
 Odp.: Projekt rozporządzenia w sprawie warunków uzyskiwan...
Macieju, to bardzo celne uwagi, choć dla mnie cały dokument jest bublem prawnym - bo chcę wierzyć, że to brak znajomości specyfiki sportów wodnych, a nie pisanie pod dyktando kilku wybranych agencji żeglarskich doprowadziło do powstania takiego potworka.
Zauważ, że przy takich zapisach, egzaminów nie przeprowadzą podmioty nie posiadające infrastruktury na wodzie oraz floty (własnej lub potwierdzonej umowami o współpracy). Praktycznie żaden obóz pod namiotami nad wodą, ani żadna przystań nie posiadająca pomieszczeń nie będzie mogła być miejscem egzaminu. Odpadnie także egzaminowanie na wniosek zainteresowanych na ich własnym sprzęcie... itd., itp.

Autor Wątek
Alek
Wysłano: 26.04.2013, 8:37  Uaktualniono: 26.04.2013, 8:37
Cicha woda
Dołączył: 13.09.2003
Skąd: Katowice
Liczba wpisów: 34
 Odp.: Projekt rozporządzenia w sprawie warunków uzyskiwan...
tak samo nie rozumiem celowości wymagania rejestracji jachtu? to ograniczy też PZŻ bo obecnie wiele egzaminów odbywa się na jachtach nierejestrowanych (skoro nie ma takiego obligu na śródlądziu). Do tego nie rozumiem wymogu aby egzamin odbywał się na żj na jachcie żaglowym z silnikiem. Obecnie częstą praktyką jest że najpierw robi się część na żaglach (i tu prym wiodą omegi) a potem przesiada się na kabinówkę czy motorówkę i egzaminuje z umiejętności manewrowania na silniku. A wymóg że silnik ma mieć bieg wsteczny... nie wiem kto to wymyślił. Przecież wiele małych silników nie ma takiego biegu a co więcej silnik jedynie z biegami naprzód nie jest prostszy więc jak ktoś zda na takim silniku to poradzi sobie i na silniku z biegami w obu kierunkach. tak jak piszesz bubli w tym tekście jest znacznie więcej. I tak jak piszesz mam wrażenie że tak daleko idąca szczegółowość może być wynikiem sugestii firm. Obecnie podmiot upoważniony nie mógłby zorganizować w postaci rejsu na mazurach kursu z egzaminem o ile nie dysponuje tam infrastrukturą... Śląsk jakoś sobie poradzi bo na naszych stanicach mamy swoje pomosty, swoje jachty i wszędzie są pomieszczenia na egzamin teoretyczny, nawet wielkość stolików spełnimy tylko.... miało być łatwiej...

Autor Wątek
panwac
Wysłano: 17.05.2013, 9:04  Uaktualniono: 17.05.2013, 9:04
Webmaster
Dołączył: 01.09.2003
Skąd: Łódź
Liczba wpisów: 849
 Odp.: Projekt rozporządzenia w sprawie warunków uzyskiwan...
Jest nowa wersja projektu. Widać zmiany - po pierwszym czytaniu mam wrażenie, że złagodzono zapisy dotyczące warunków koniecznych do zarejestrowania podmiotu upoważnionego do przeprowadzania egzaminów, także sposób określania warunków lokalowych i sprzętowych niezbędnych do przeprowadzania egzaminów.

Widzę też zmiany w wymogach dotyczących egzaminatorów i przewodniczącego komisji. Aby dokładnie przeanalizować zmiany, trzeba by porównać obie wersje projektu.

Dokument: Projekt z 16.05.2013