Tagi
armada chorągiew CWM CWM ZHP w Gdyni drużyna drużyny festiwal Gdynia harcerze instruktorzy jacht jachty Jamboree kadry KHDWiŻ konferencja kurs kursy morze mundury muzyka narada patenty pilot polesie prawo projekt PZŻ regaty rejs rejsy rozporządzenie s/y ZAWISZA CZARNY s/y ZJAWA skauci specjalności sport spotkanie stopnie szantowiązałka szanty szkolenie Teliga warsztaty wodniacy wyprawa zhp zlot łódź żeglarstwo

Antarktyda, Morze Weddella i Cztery Refy w Łodzi

Nadesłany przez panwac 15.04.2013, 7:30:00 (899 odsłon) Więcej wpisów tego autora
Świat wokół nas

Jeśli najbliższą niedzielę 21 kwietnia 2013 zamierzacie spędzić w Łodzi, warto odwiedzić salę kinową Łódzkiego Domu Kultury przy ulicy Traugutta 18. O godzinie 1700 rozpocznie się tam kolejne spotkanie z cyklu "Opowieści i pieśni z kubryku i wacht", poświęcone tym razem wyprawom na Antarktydę.Gośćmi spotkania będą kpt. Piotr Kuźniar i kpt. Henryk Wolski. Wraz z nimi, oglądając przygotowane na tę okazję zdjęcia i filmy, oczyma wyobraźni będzie można "pożeglować" szlakami dawnych wypraw Nordenskioelda, Shackeltona i Larsena.

 

kpt. Piotr Kuźniar - żeglarz, płetwonurek, przyrodnik, entuzjasta rejsów polarnych - pokaże zdjęcia i filmy z wypraw na Antarktydę teamu Selma Expeditions. Będzie można dowiedzieć się, jak przebiegała pierwsza polska (jedna z niewielu na świecie) ekspedycja żeglarska na Morze Weddella, która została wyróżniona w konkursie Rejs roku 2011. Zapowiedzią tej części spotkania może być film zamieszczony w internecie, poświęcony temu wydarzeniu:

 

Kpt. Henryk Wolski - żeglarz, którego szczególną specjalnością jest tzw. „żeglowanie z konceptem” (rejsy, które posiadają motto historyczne) przypomni sylwetki pionierów Antarktydy, którymi byli: dr Otto Nordenskioeld, sir Ernest Shackelton i wielorybnik Carl Anton Larsen (bohater słynnej pieśni Grytviken). Łącznikiem historii z teraźniejszością będzie opowieść o dokonaniach samego kapitana, który jako pierwszy Polak i szósty żeglarz na świecie na jachcie żaglowym zamknął pętlę wokół Bieguna Północnego w rejsie etapowym. Wraz z czteroosobową załogą, na „James Caird” - replice łodzi ratunkowej Shackletona przepłynął z Półwyspu Antarktycznego przez Wyspę Słoniową do Południowej Georgii, a na koniec strawersował pieszo tę górzystą wyspę. W ten sposób po raz pierwszy powtórzono w całości historyczny rejs Ernesta Shackletona.

 

Spotkaniu tradycyjnie już będzie towarzyszył występ zespołu Cztery Refy.

 

Od kilkunastu dni można w Łodzi oglądać wystawę zdjęć z wyżej wspomnianych wypraw. W dwóch łódzkich pubach (Bukowina i Keja) wiszą fotografie kpt. Tomasza Łopaty.

 

Więcej:

Ocena: 0.00 (Głosów: 0) | Oceń ten tekst |
Tagi: Kubryk   pieśni   ŁDK   Morze Weddella   Antarktyda   opowieści  
Komentarze są własnością ich autorów. Twórcy serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za ich treść.