Tagi
armada chorągiew CWM CWM ZHP w Gdyni drużyna drużyny festiwal Gdynia harcerze instruktorzy jacht jachty Jamboree kadry KHDWiŻ konferencja kurs kursy morze mundury muzyka narada patenty pilot polesie prawo projekt PZŻ regaty rejs rejsy rozporządzenie s/y ZAWISZA CZARNY s/y ZJAWA skauci specjalności sport spotkanie stopnie szantowiązałka szanty szkolenie Teliga warsztaty wodniacy wyprawa zhp zlot łódź żeglarstwo

Henryk Strzelecki odszedł na wieczna wachtę.

Nadesłany przez panwac 28.12.2012, 22:20:00 (762 odsłon) Więcej wpisów tego autora
Świat wokół nas

26 grudnia 2012 roku w wieku 87 lat odszedł na wieczną wachtę Henryk (Henri) Strzelecki - w czasie wojny żołnierz II Korpusu Polskich Sił Zbrojnych walczącego we Włoszech, a później, po osiedleniu się w Wielkiej Brytanii pionier, wizjoner i biznesmen - współzałożyciel znanej na całym świecie firmy Henri Lloyd. Kilka tygodni temu firma HL była jednym ze sponsorów festiwalu Jacht Film w Warszawie. O śmierci polskiego przedsiębiorcy polskie media poinformowali jego synowie - Paul i Martin.Henryk Strzelecki urodził się 4 października 1925 r. w Brodnicy. Był bardzo dumny ze swojego miasta, w którym w 1993 roku założył polską filię swojej firmy. W czasie wojny służył w pułku ciężkiej artylerii w II Korpusie walczącym we Włoszech. Jak wspominał Waldemar Heflich w swoim felietonie, Pan Henryk skończył szkołę podoficerską i jako 20-latek został dowódcą działa. W walkach pod Bolonią wykazał się odwagą i artyleryjskim kunsztem, za co dostał wysokie odznaczenia bojowe.

 

Po wojnie osiadł w Manchesterze, gdzie studiował włókiennictwo i projektowanie mody. Przez wiele lat pracował w przemyśle odzieżowym w Anglii - pod koniec lat czterdziestych rozpoczął pracę w fabryce produkującej odzież nieprzemakalną „Aligator Rainweart” jako szef produkcji jednego z wydziałów. Po trzech latach został kierownikiem całej fabryki zatrudniającej około 260 osób.

W 1963 r. wraz z Angusem Lloydem założył firmę Henri Lloyd Ltd., która odniosła sukces w Wielkiej Brytanii i na świecie, zaczynając od wyspecjalizowanych sklepów z odzieżą dla żeglarzy, następnie wchodząc do sklepów z odzieżą sportową, by wreszcie stać się samoistną modną marką odzieżową. Z wyrobów firmy korzystało wielu słynnych żeglarzy na wszystkich szerokościach geograficznych naszego globu.

 

W 1985 r. Elżbieta II wyróżniła Henryka Strzeleckiego zaszczytnym tytułem MBE (Member of the British Empire), a następnie dwiema nagrodami za osiągnięcia w eksporcie. Strzelecki otrzymał też prestiżową nagrodę za całokształt osiągnięć (Lifetime Achievement Award) przyznawaną w środowisku żeglarskim.

Ocena: 0.00 (Głosów: 0) | Oceń ten tekst |
Komentarze są własnością ich autorów. Twórcy serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za ich treść.