Tagi
armada chorągiew CWM CWM ZHP w Gdyni drużyna drużyny festiwal Gdynia harcerze instruktorzy jacht jachty Jamboree kadry KHDWiŻ konferencja kurs kursy morze mundury muzyka narada patenty pilot polesie prawo projekt PZŻ regaty rejs rejsy rozporządzenie s/y ZAWISZA CZARNY s/y ZJAWA skauci specjalności sport spotkanie stopnie szantowiązałka szanty szkolenie Teliga warsztaty wodniacy wyprawa zhp zlot łódź żeglarstwo

Nowa wersja projektu rozporządzenia w sprawie szkolenia z zakresu bezpieczeństwa na wodzie

Nadesłany przez panwac 7.12.2012, 16:30:00 (831 odsłon) Więcej wpisów tego autora
Nowości prawne

5 listopada 2011 roku pisaliśmy o nowym projekcie rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 19 października 2011 roku w sprawie szkolenia z zakresu bezpieczeństwa na wodzie (zobacz artykuł). 26 listopada 2012 roku, w rok od ukazania się tamtej propozycji w BIP Rządowego Procesu Legislacyjnego ukazała się nowa wersja tego projektu, opracowana przez Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej.W założeniu obie wersje projektu mają być realizacją delegacji ustawowej, zawartej art. 37a ust. 4 ustawy o żegludze śródlądowej z dnia 21 grudnia 2000 roku (Dz. U. z 2006 r. Nr 123, poz.857, z późniejszymi zmianami), dodanej do ustawy o żegludze śródlądowej w związku z wejściem w życie ustawy z 25 czerwca 2010 roku o sporcie (Dz.U. Nr 127, poz. 857). Zapisy zawierają propozycję przepisów określających tryb i sposób przeprowadzenia szkolenia z zakresu bezpieczeństwa na wodzie dla prowadzących jachty motorowe o mocy silnika do 75 kW i o długości kadłuba do 13 metrów, których prędkość maksymalna jest konstrukcyjnie ograniczona do 15 km/h, w przypadku, gdy jachty przeznaczone są do najmu.

 

Jakie są podobieństwa i różnice obu wymienionych projektów?
  1. Pierwotnie szkolenie z zakresu bezpieczeństwa miało być prowadzone przez te same podmioty, które zgodnie z ustawą miały się zajmować szkoleniami na poszczególne certyfikaty kompetencji dające uprawnienia żeglarskie. Według nowego projektu szkolącym będzie właściciel jachtu przeznaczonego do najmu.
  2. Zmieniono zapisy dotyczące prowadzenia szkolenia. Usunięto punkt określający, że szkolenie ma być prowadzone w trybie jednodniowym. Dodano zapisy stwierdzające, że szkolenie jest przeprowadzane na wniosek osoby najmującej jacht przed terminem wynajęcia jachtu, a sam termin określa szkolący.
  3. Zmieniono listę kwalifikacji zwalniających z obowiązku przejścia szkolenia - z wykazu zamieszczonego w załączniku usunięto marynarza żeglugi śródlądowej, żeglarza jachtowego i kucharza okrętowego.

 

Źródło:
BIP Rządowego Centrum Legislacji

Ocena: 0.00 (Głosów: 0) | Oceń ten tekst |
Komentarze są własnością ich autorów. Twórcy serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za ich treść.