Tagi
armada chorągiew CWM CWM ZHP w Gdyni drużyna drużyny festiwal Gdynia harcerze instruktorzy jacht jachty Jamboree kadry KHDWiŻ konferencja kurs kursy morze mundury muzyka narada patenty pilot polesie prawo projekt PZŻ regaty rejs rejsy rozporządzenie s/y ZAWISZA CZARNY s/y ZJAWA skauci specjalności sport spotkanie stopnie szantowiązałka szanty szkolenie Teliga warsztaty wodniacy wyprawa zhp zlot łódź żeglarstwo

Zderzenie statków w okolicach Rotterdamu

Nadesłany przez panwac 6.12.2012, 10:30:00 (823 odsłon) Więcej wpisów tego autora

Baltic Ace, fot. Włodek Sułkowski6 grudnia wieczorem niedaleko Rotterdamu zbudowany w Gdyni w 2007 roku samochodowiec BALTIC ACE obsadzony przez 24-osobową załogę zatonął po staranowaniu przez kontenerowiec CORVUS J. W wypadku zginęły 4 osoby, 13 uratowano. W nocy z powodu warunków pogodowych zawieszono poszukiwania pozostałych siedmiu marynarzy - akcja miała być wznowiona rano.
Nie jest znany los pięciu z 11 Polaków, którzy wchodzili w skład załogi zatopionego samochodowca. Wśród zaginionych jest kapitan jednostki.Do kolizji doszło około 40-50 kilometrów od portu w Rotterdamie. Obie jednostki były podobnej wielkości. Samochodowiec zatonął, kontenerowiec został poważnie uszkodzony. Na ratunek wysłano łodzie i śmigłowce, które podjęły 13 rozbitków z czterech tratw ratunkowych. Po kilku godzinach poszukiwań holenderska straż wybrzeża poinformowała o śmierci trzech, a później czterech marynarzy. Los pozostałych siedmiu zaginionych ludzi jest nieznany, jednak według rzecznika holenderskiej straży wybrzeża szanse na znalezienie zaginionych żywych są niewielkie. W miejscu zatonięcia statku panują warunki sztormowe, temperatura wody wynosi kilka stopni powyżej zera.

 

Corvus J., fot. Neil Haste13 uratowanych marynarzy znajduje się pod opieką medyczną. Czterech trafiło do szpitali w Rotterdamie, siedmiu do placówki medycznej w Belgii, a dwoma zaopiekowano się na jednostce, która ich uratowała. Wszyscy są jeszcze w szoku i cierpią na hipotermię, ale ich jest stabilny i nic nie zagraża ich życiu.

 

10 z 11 Polaków wchodzących w skład załogi zatopionej jednostki zatrudniała firma Morska Agencja Gdynia. Prawdopodobnie Polakiem był też kapitan samochodowca, zatrudniony przez inną firmę. 

Źródło: reuters, pap, tvn24, marinetraffic

Ocena: 0.00 (Głosów: 0) | Oceń ten tekst |
Tagi: morze   sztorm   statki   zderzenie  
Komentarze są własnością ich autorów. Twórcy serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za ich treść.

Autor Wątek
panwac
Wysłano: 07.12.2012, 21:10  Uaktualniono: 07.12.2012, 21:10
Webmaster
Dołączył: 01.09.2003
Skąd: Łódź
Liczba wpisów: 849
 Odp.: Zderzenie statków w okolicach Rotterdamu
Z informacji prasowych wiadomo, że akcja poszukiwawcza na Morzu Północnym została przerwana. Spośród 24 członków załogi udało się łącznie uratować 13 osób. 5 marynarzy wyłowiono martwych.
Spośród 11 Polaków wchodzących w skład załogi uratowano 6 (w tym kapitana). 2 kolejnych wyłowiono martwych, 3 pozostałych nie odnaleziono.