Tagi
armada chorągiew CWM CWM ZHP w Gdyni drużyna drużyny festiwal Gdynia harcerze instruktorzy jacht jachty Jamboree kadry KHDWiŻ konferencja kurs kursy morze mundury muzyka narada patenty pilot polesie prawo projekt PZŻ regaty rejs rejsy rozporządzenie s/y ZAWISZA CZARNY s/y ZJAWA skauci specjalności sport spotkanie stopnie szantowiązałka szanty szkolenie Teliga warsztaty wodniacy wyprawa zhp zlot łódź żeglarstwo

Przegląd filmów marynistycznych JachtFilm 2012

Nadesłany przez panwac 27.10.2012, 18:40:00 (810 odsłon) Więcej wpisów tego autora
Targi, imprezy

Sympatyków żeglarstwa oraz miłośników filmowego dokumentu ucieszy wiadomość o zbliżającej się drugiej edycji przeglądu filmów marynistycznych "JachtFilm", który odbędzie się w Warszawie w dniach 24 i 25 listopada 2012 roku. Podczas dwóch dni będzie można obejrzeć szereg unikalnych filmów z najważniejszych wydarzeń w historii polskiego i światowego żeglarstwa.Druga edycja przeglądu filmów żeglarskich Jacht Film odbędzie się w warszawskim kinie „Wisła”. Przed rokiem zaprezentowano 14 produkcji i... impreza spotkała się z doskonałym przyjęciem widzów. Na program spotkań złożą się zarówno dokumentalne filmy zrealizowane przez Telewizję Polską i od bardzo dawna nie pokazywane w mediach, jak i kilka filmów zrealizowanych w ostatnich latach przez młodych twórców filmowych.

 

Wśród filmów związanych z polskim żeglarstwem znajdzie się obraz Michała Dąbrowskiego „Karol Olgierd Borchardt - Kapitan własnej duszy”. Borchardt opowiada w filmie między innymi o tym, jak z powodów zdrowotnych nie dostał się za pierwszym razem do szkoły morskiej, i dopiero rok później, za osobistym wstawiennictwem generała Mariusza Zaruskiego, otrzymał indeks. „Kapitan własnej duszy” to także film o historii portu w Gdyni i o marzeniach o morskiej potędze kraju. Prace nad dokumentem rozpoczęły się w 1974 roku i dopiero rok temu, po wielu latach przerwy, zostały ukończone.

 

Zobaczymy też opowieść „Jachtem donikąd” o tragicznej historii „Raczyńskiego II”. W sierpniu 1979 roku, mieszkający we Francji Ryszard Raczyński zgłosił w PZŻ inicjatywę wystawienia nowoczesnego jachtu pod polską banderą do atlantyckich regat samotników OSTAR. Konstruktorem i sternikiem miał być Czesław Gogołkiewicz. Film opowiada o absurdach PRL-u i budowie jachtu w wiejskiej stodole pod Sandomierzem.

 

Nostalgiczny, przepełniony wspomnieniami obraz „Nie obawiaj się być szczęśliwym” Heleny Borlik, pokaże Ludomira Mączkę przed kolejną wyprawą. Na przystani w Szczecinie Ludek z pomocą przyjaciół ceruje żagle, liczy suszone kiełbasy i grając w szachy pije swoją jerba mate. Świadomy upływającego czasu, opowiada o kończącym się powoli życiu na jachcie, o swojej ukochanej „Marii”, która jest jego domem, żoną i kochanką. Czasem ją zostawiał, ale nigdy nie zdradził.

 

Zobaczymy też film z 1973 roku zrealizowany podczas rejsu na Ocean Południowy i do Antarktyki dwóch młodych Francuzów na jachcie „Damien”. Kamerę i zapas taśm Gérard Janichon i Jérome Poncet otrzymali przed podróżą w podarunku od Bernarda Moitessiera, słynnego francuskiego żeglarza i autora książek. Miłośników zimnych mórz i gór lodowych zainteresuje film „Berserk w Antarktyce” opowiadający o Jarle Andhøy, bezkompromisowym norweskim żeglarzu i wagabundzie.

 

Należy koniecznie wspomnieć o filmie o wyprawie jachtu Śmiały z 1966 roku. Wyprawa miała charakter żeglarsko – naukowy, a w załodze jachtu prowadzonego pod komendą kapitana Bolesława Kowalskiego byli między innymi: Ludomir Mączka, Jerzy Knabe, Krzysztof Baranowski. Film, zrealizowany z archiwalnych materiałów nakręconych przez załogę jachtu rozpoczyna się słowami kapitana B. Kowalskiego: "Ze znalezionych w piwnicy odcinków taśmy filmowej, mój syn Piotr, odtworzył znaczący fragment mojego życia sprzed 40 lat i podarował mi go z okazji moich 78 urodzin".

 

Projekcjom filmów będą towarzyszyć ciekawe zapowiedzi i gawędy konferansjerów. Zaplanowano konkursy związane z żeglarstwem oraz prezentowanymi filmami. Partnerami przeglądu i fundatorami nagród dla uczestników są: Henri Lloyd, stocznia Delphia Yachts, serwis Dobre Wiatry, firma 3Oceans (armator żaglowca „Fryderyk Chopin”), linie lotnicze Eurolot oraz kanał telewizyjny Travel Channel. Przegląd poprowadzą podobnie jak rok temu redaktor Andrzej Radomiński i kpt. Janusz Zbierajewski (no chyba, że gdzieś popłynie .

Szczegółowy program spotkań (w tym także spotkań z zaproszonymi gośćmi) jest dostępny na stronie przeglądu "JachtFilm".

Polecamy!

Ocena: 0.00 (Głosów: 0) | Oceń ten tekst |
Tagi: jacht   Warszawa   film   JachtFilm   przegląd  
Komentarze są własnością ich autorów. Twórcy serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za ich treść.