Tagi
armada chorągiew CWM CWM ZHP w Gdyni drużyna drużyny festiwal Gdynia harcerze instruktorzy jacht jachty Jamboree kadry KHDWiŻ konferencja kurs kursy morze mundury muzyka narada patenty pilot polesie prawo projekt PZŻ regaty rejs rejsy rozporządzenie s/y ZAWISZA CZARNY s/y ZJAWA skauci specjalności sport spotkanie stopnie szantowiązałka szanty szkolenie Teliga warsztaty wodniacy wyprawa zhp zlot łódź żeglarstwo

ZAWISZA CZARNY już w Kanale Angielskim

Statek mija Cherbourg po przejściu Biskajów
Nadesłany przez panwac 21.09.2012, 18:20:00 (1242 odsłon) Więcej wpisów tego autora

Obraz przeskalowany

Flagowa jednostka ZHP, s/y ZAWISZA CZARNY, który we wtorek18 września o 0200 nad ranem oddał (tym razem pomyślnie) cumy w La Coruna, po przejściu Zatoki Biskajskiej wszedł w Kanał Angielski i zmierza w kierunku portu w Ostendzie. Ok. 1520 czasu UTC na prawym trawersie statku pojawiła się wyspa St. Anne, a po półtorej godzinie jednostka zbliżyła się do toru podejściowego do Cherbourg'a.
 

Średnia prędkość ZAWISZY wydaje sie być dobra. Po wyjściu z La Coruna przez pierwsze kilka godzin jacht rozwijał ok. 5,5 węzła, teraz w Kanale, w zależności od kierunku i siły prądu porusza się w kierunku Ostendy z szybkością od 3,8 do 8,7 węzła. Wiatr z kierunków północnego i północno-zachodniego o prędkości do 10 węzłów sprzyja żegludze.s/y ZAWISZA CZARNY opuścił La Coruna po kilkutygodniowym postoju spowodowanym serią niefortunnych zdarzeń. Najpierw, podczas udziału w paradzie zaglowców poprzedzającej ostatni etap regat The Tall Ship Races doszło do uszkodzenia koła pośredniego wału korbowego zabytkowego silnika jednostki (patrz: ZAWISZA stracił kilka zębów oraz ZAWISZA CZARNY stoi w La Coruna). Kiedy awarię udało się naprawić, przy próbie wyjścia w morze (z załogą pierwszego etapu rejsu "Zobaczyć Morze") w śrubę statku wkręciła się gruba, dryfująca w basenie portowym lina cumownicza. Tym razem do usunięcia awarii konieczne było slipowanie statku - wykorzystano je jednocześnie do przeprowadzenia prac konserwacyjnych i przeglądu okresowego pod nadzorem PRS (patrz: Potrzebna załoga szkieletowa do przestawienia ZAWISZY).

 

ZAWISZA opuścił slip z kilkudniowym opóźnieniem, spowodowanym przedłużającą się regeneracją cederwału oraz... przerwą pracy slipu w miniony weekend. Z tego powodu nie mógł się odbyć zaplanowany na połowę września Rejs Muzyków mimo, że do końca starano się zmienić trasę i miejsce jego startu (z Gdyni na Amsterdam).

 

Kilka dni przed zwodowaniem statku kapitan Janusz Zbierajewski odpowiadający za przestawienie ZAWISZY do Polski w ten sposób relacjonował całą sytuację:

 

kpt. Janusz ZbierajewskiStoję jeszcze na slipie w La Corunii. Cederwał wreszcie zmontowany. Rysio wlał 200 litrów oleju i trwają próby szczelności. Już minęło kilkanaście godzin, co jakiś czas Rysio obraca wał tymy rencamy. Wał nie cieknie. Jest (odpukać) dobrze.
 

Przewiduję, że w poniedziałek, na wysokiej wodzie, czyli późnym popołudniem, zejdziemy na wodę. Wodę i paliwo mamy zatankowane, W poniedziałek przyniesiemy żarcie, które zostało wyniesione do chłodni na lądzie i możemy ruszać.
 

Zawias jest (przy okazji tego slipowania) po przeglądzie PRS-owskim. Część podwodna - pokryta nowym antyfoulingiem Hempla, część nadwodna - wymalowana. Na pokładzie malunki - nówka sztuka, nie śmigana.
 

Do przejścia mamy ca 1500 mil. Jeśli ktoś potrzebuje stażu - skolko ugodno.

Lecimy przez Biskaje, Kanał lamanszowato-engliszowski, Kanał Kiloński do Gdyni.

Jeśli ktoś chce się przyłączyć - nie widzę przeszkód. Trza tylko przylecieć do La Corunii w najdalej w poniedziałek wieczorem. Resztę PT Armator (Niech Imię jego będzie błogosławione!) daje za darmo.
 
Jeśli to pomoże w wyszukiwaniu - ja tydzień temu leciałem tak:
Ok. 1530 Poznań - 2030 Barcelona (Wizzair) - trzysta z groszami zł
Ok. 2215 Barcelona - 2350 La Coruna (Vueling) - trzysta z groszami zł
W Barcelonie trzeba zmienić terminal na nowy, T2. Co 10 minut darmowy autobus oznakowany T1-T2. Czas przejazdu - 10 minut.
 
[...]
 
1. Przewidywane zakończenie w Gdyni - 28/29.09.
2. Czy wejdziemy gdzieś po drodze - być może do Ostendy, ale nie jest to na razie pewne.
3. Dodatkowe koszty - w zasadzie zero, no chyba, że z lotniska trzeba będzie wziąć taksówkę do stoczni. (coś koło 10 Euro).
4. Stoimy w stoczni (Astilleros Jose Valiña , czyta się Astijeros Hose Valinia), ale po południu w poniedziałek schodzimy na wodę i musimy na parę godzin gdzieś przycupnąć. Gdzie - nie wiadomo, ale gdzieś tu w okolicy, może u rybaków, może na fuel station.
Możemy zrobić tak, że każdy, kto przylatuje, podaje mi wcześniej godzinę przylotu i swój telefon. Wysyłam mu SMS z aktualnym adresem do podania taksówkarzowi.
5. Jeden z Kolegów pytał mnie na PW, czy są potrzebne kwalifikacje żeglarskie. Jasne, absolutnie niezbędne są kwalifikacje w postaci poczucia humoru. Ponurakom mówimy stanowcze NIE!!!
 

Som chentne???


 

Ocena: 0.00 (Głosów: 0) | Oceń ten tekst |
Komentarze są własnością ich autorów. Twórcy serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za ich treść.

Autor Wątek
panwac
Wysłano: 22.09.2012, 20:44  Uaktualniono: 22.09.2012, 20:44
Webmaster
Dołączył: 01.09.2003
Skąd: Łódź
Liczba wpisów: 849
 Odp.: ZAWISZA CZARNY już w Kanale Angielskim
Nieźle im idzie - ok. 2 godzin temu statek był już w pobliżu Calais.
Obraz przeskalowany

Autor Wątek
panwac
Wysłano: 23.09.2012, 12:52  Uaktualniono: 23.09.2012, 12:52
Webmaster
Dołączył: 01.09.2003
Skąd: Łódź
Liczba wpisów: 849
 Odp.: ZAWISZA CZARNY już w Kanale Angielskim
Ok. 0940 UTC ZAWISZA zaparkował w Ostendzie
Obraz przeskalowany

Autor Wątek
panwac
Wysłano: 28.09.2012, 9:30  Uaktualniono: 28.09.2012, 9:30
Webmaster
Dołączył: 01.09.2003
Skąd: Łódź
Liczba wpisów: 849
 Odp.: ZAWISZA CZARNY już w Kanale Angielskim
No i dopłynęli: 27.09.2012 - godzina 23:56 - przybicie Zawiszy do Gdyni