Tagi
armada chorągiew CWM CWM ZHP w Gdyni drużyna drużyny festiwal Gdynia harcerze instruktorzy jacht jachty Jamboree kadry KHDWiŻ konferencja kurs kursy morze mundury muzyka narada patenty pilot polesie prawo projekt PZŻ regaty rejs rejsy rozporządzenie s/y ZAWISZA CZARNY s/y ZJAWA skauci specjalności sport spotkanie stopnie szantowiązałka szanty szkolenie Teliga warsztaty wodniacy wyprawa zhp zlot łódź żeglarstwo

Uratowano załogę polskiego jachtu "Rzeszowiak"

Nadesłany przez panwac 4.09.2012, 23:40:00 (945 odsłon) Więcej wpisów tego autora
Świat wokół nas

Duńskim służbom ratownictwa morskiego udało się ewakuować załogę s/y RZESZOWIAK, który w ciężkim sztormie niedaleko Wysp Owczych stracił maszt. Jacht po złamaniu masztu dryfował po Morzu Norweskim. Z pokładu ewakuowano wszystkich 10 osób uczestniczących w rejsie. Według informacji uzyskanych przez agencje prasowe dwie osoby zostały ranne, jedna z nich była nieprzytomna. Wszyscy ewakuowani są na pokładzie jednostki ratunkowej i zostaną przewiezieni do szpitala w Thorshavn, stolicy Wysp Owczych.Rzeszowiak na Morzu Norweskim - fot. Anfinn Frederiksen / Vagaportal.foAkcja ratunkowa w ciężkim sztormie trwała wiele godzin. Jeszcze tuż przed 21.00 służby ratownicze nie potwierdzały sukcesu operacji. Sygnał z boi EPIRB RZESZOWIAKA odebrano dzisiaj około godziny 8.00 rano. Akcję ratowniczą na Morzu Norweskim koordynowały służby z Wysp Owczych. Na miejsce ruszyły dwie jednostki wojskowych służb ratownictwa morskiego, wspomagane z powietrza przez śmigłowce. Pierwsza próba zabrania ludzi z pokładu nie powiodła się - wiatr dochodził do 30 metrów na sekundę, wysokość fali wynosiła do 12 metrów. Dopiero o godzinie 2100 poinformowano, że akcja ratownicza została zakończona. Z jachtu podjęto wszystkie 10 osób załogi, które na statku ratunkowym "Brimil" płyną do Thorshavn.

Jacht był w drodze powrotnej z rejsu na Grenlandię, w który wyruszył 26 maja. Kolejne etapy rejsu prowadziły ze Świnoujścia przez Kopenhagę, cieśninę Skagerrak i Morze Północne do norweskiego Bergen, następnie do Szkocji, Wysp Owczych i wreszcie do wybrzeży Grenlandii. Aktualny etap miał prowadzić przez Islandię do norweskiego portu Stavanger, a następnie przez Bałtyk do Świnoujścia.

 

Zdjęcia z akcji ratunkowej: vagaportal.fo

RZESZOWIAK, to dwumasztowa jednostka typu Bruceo (14-metrowa, stalowa, o wyporności 18,24 BRT), zwodowana w 2000 r. W początku sierpnia 2005 roku stracił maszty nieopodal Liepaji i po nieudanej próbie uruchomienia silnika wezwał pomocy. Załogę podjęto, w trakcie akcji ratunkowej zaginął po wypadnięciu za burtę kapitan RZESZOWIAKA Stanisław Mytych - jego ciało odnaleziono zaplątane w liny, po odszukaniu dryfującego jachtu na morzu i przyholowaniu do portu.

Ocena: 0.00 (Głosów: 0) | Oceń ten tekst |
Komentarze są własnością ich autorów. Twórcy serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za ich treść.

Autor Wątek
panwac
Wysłano: 05.09.2012, 16:32  Uaktualniono: 05.09.2012, 16:32
Webmaster
Dołączył: 01.09.2003
Skąd: Łódź
Liczba wpisów: 849
 Odp.: Uratowano załogę polskiego jachtu "Rzeszowiak&...
Nie żyje żeglarz z załogi jachtu "Rzeszowiak". Jak poinformował kapitan jachtu Jan Malczewski, zmarł jego zastępca, Lech Machniak. Prawdopodobnie został uderzony przez złamany maszt i stracił przytomność. Załoga natychmiast podjęła akcję reanimacyjną, jednak mężczyzny nie udało się uratować. Przybyli na jacht po kilku godzinach ratownicy stwierdzili jego zgon.

Lech Machniak zajmował się żeglarstwem od prawie 40 lat. Z kapitanem Malczewskim pływał wielokrotnie.

Z informacji przekazanej przez konsul RP w Kopenhadze Dobrosławę Siemianowską wynikało, że ranni zostali przetransportowani helikopterem do szpitala w Torshavn, stolicy Wysp Owczych i ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Ośmiu pozostałych członków załogi trafiło na pokład jednostki pływającej Inspekcji Rybołówstwa Wysp Owczych "Brimil". O godz. 9.45 dnia 05.09.2012 na pokład jednostki ratunkowej weszła policja i został wezwany lekarz, który stwierdził zgon jednej z osób.

Sam jacht został uratowany i zaholowany do portu na Wyspach Owczych.