Tagi
armada chorągiew CWM CWM ZHP w Gdyni drużyna drużyny festiwal Gdynia harcerze instruktorzy jacht jachty Jamboree kadry KHDWiŻ konferencja kurs kursy morze mundury muzyka narada patenty pilot polesie prawo projekt PZŻ regaty rejs rejsy rozporządzenie s/y ZAWISZA CZARNY s/y ZJAWA skauci specjalności sport spotkanie stopnie szantowiązałka szanty szkolenie Teliga warsztaty wodniacy wyprawa zhp zlot łódź żeglarstwo

Potrzebna załoga szkieletowa do przestawienia ZAWISZY.

Pech nie opuszcza flagowego statku ZHP.
Nadesłany przez panwac 4.09.2012, 11:40:00 (1544 odsłon) Więcej wpisów tego autora

s/y ZAWISZA CZARNY w La Coruna - fot. arch. CWMO awarii silnika s/y ZAWISZA CZARNY i kłopotach ze znalezieniem części zamiennej do zabytkowej siłowni pisaliśmy w poprzednich artykułach. Kiedy wszystkie problemy udało się rozwiązać i statek wraz z załogą rejsu "Zobaczyć morze" miał opuścić port w La Coruna, w śrubę napędową jednostki dostała się dryfująca w wodzie gruba lina, uniemożliwiając dalszą żeglugę. Statek wyslipowano, uczestnicy rejsu wrócili do Polski, na pokładzie zostały tylko pojedyncze osoby z załogi stałej.Statek trafił na slip 30 sierpnia. Żeby nie było zbyt łatwo, wyciągnięcie go na brzeg nie obyło się bez kolejnej atrakcji - holownikowi obsługującemu operację wypadł siłownik steru.

 

film nakręcony przez Roberta Krzemińskiego
zobacz także:

 

Prace nad usunięciem awarii trwają, a wykonują je specjalistyczne ekipy lokalnej stoczni. Konieczne okazało się zdemontowanie steru, śruby i wyjęcie wału. Przy okazji pomyślano o wykonaniu innych prac przewidzianych na najbliższy przegląd pośredni z dokowaniem (m.in. o badaniu zaworów dennych, grubości poszycia i malowaniu kadłuba). Zgody na dokonanie przeglądu w Hiszpanii udzielił inspektor PRS, który 31 sierpnia był na jednostce i określił zakres prac. Odbiór ma nastąpić w czwartek, 6.09.2012 - jeśli wszystko przebiegnie pomyślnie, ZAWISZA powinien być gotów do drogi między 8 a 10 września.

 

s/y ZAWISZA CZARNY w La Coruna - fot. arch. CWM s/y ZAWISZA CZARNY w La Coruna - fot. arch. CWM s/y ZAWISZA CZARNY w La Coruna - fot. arch. CWM

 

Aby nie było potrzeby odwoływania kolejnych rejsów, statek trzeba będzie przestawić do jednego z portów Kanału Angielskiego tak, aby załoga "Rejsu Muzyków" planowanego na połowę września mogła dopłynąć nim do Gdyni. Dokładna lokalizacja portu nie jest jeszcze znana i będzie zależała od wielu czynników, w tym od pogody - z uwagi na ceny i dogodność połączeń lądowych pod uwagę brany jest m.in. Amsterdam.

 

W związku z powyższym Centrum Wychowania Morskiego ZHP w Gdyni ogłosiło nabór załogi, która pożegluje statkiem przez Biskaje. Rejs poprowadzi kpt. Janusz Zbierajewski. Wyjście nastąpi prawdopodobnie pomiędzy 8 a 10 września, natomiast zawinięcie do bliżej nieokreślonego portu "bliżej Polski" planowane jest na 16 września. Armator pokryje koszt udziału w rejsie - wolontariusze muszą jedynie na własną rękę zorganizować i opłacić dojazd na statek.

 

Chętni mogą przyjechać do La Coruna wcześniej. Zgłoszenia należy pilnie nadsyłać na adres: komendant.cwm[at]zhp.pl. O kwalifikacji decyduje kolejność nadesłania maili.

Zobacz także:

ZAWISZA stracił kilka zębów

ZAWISZA CZARNY stoi w La Coruna

Ocena: 0.00 (Głosów: 0) | Oceń ten tekst |
Komentarze są własnością ich autorów. Twórcy serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za ich treść.