Tagi
armada chorągiew CWM CWM ZHP w Gdyni drużyna drużyny festiwal Gdynia harcerze instruktorzy jacht jachty Jamboree kadry KHDWiŻ konferencja kurs kursy morze mundury muzyka narada patenty pilot polesie prawo projekt PZŻ regaty rejs rejsy rozporządzenie s/y ZAWISZA CZARNY s/y ZJAWA skauci specjalności sport spotkanie stopnie szantowiązałka szanty szkolenie Teliga warsztaty wodniacy wyprawa zhp zlot łódź żeglarstwo

Zaproszenie do Lizbony na 2013

Lisboa em Si, czyli projekt wielowymiarowej symfonii urbanistycznej.
Nadesłany przez panwac 25.07.2012, 18:00:00 (885 odsłon) Więcej wpisów tego autora
Targi, imprezy

Pedro Castanheira, portugalski kompozytor serdecznie zaprasza wszystkich armatorów statków i jachtów żaglowych do wzięcia udziału w projekcie muzycznym "Lisboa em Si", zaplanowanym na czerwiec 2013 roku w Lizbonie. Według zamierzeń ma to być wyjątkowe wydarzenie - próba stworzenia "symfonii urbanistycznej" poprzez połączenie różnych źródeł dźwięku nigdy wcześniej nie współistniejących w utworze muzycznym. Koncert, który rozpocznie się 21 czerwca 2013 roku o godzinie 2200 będzie wyjątkowy także dlatego, że teren wzdłuż rzeki przepływającej przez Lizbonę będzie zarówno sceną, jak i widownią. Za instrumenty posłużą rogi okrętowe, dzwony kościelne, dzwonki tramwajów, syreny strażackie i klaksony pociągów, nadzorowane przez wielu muzyków, którzy wcześniej stworzą pisemną partyturę poprzedzoną badaniem dźwiękowych cech każdego źródła dźwięku. Ten fragment kompozycji będzie trwać około 7 minut.

 

Przedsięwzięcie poprzedzi badanie naukowe, mające na celu opracowanie specyfikacji każdego ze źródeł dźwięku (tonu, intensywności i opóźnienia) i obszaru (zabudowy aglomeracji i związanej z tym specyfiki rozchodzenia się dźwięku, jak również wpływu warunków pogodowych na barwę i zasięg dźwięku). Najwięcej pracy będzie związanej z wykorzystaniem statków i jachtów, w szczególności ich rogów i syren. O ile pozostałe źródła dźwięku są dostępne w tych samych miejscach, o tyle jednostki pływające przemieszczają się i przy każdym pobycie w Lizbonie znajdują się w innym miejscu.

 

Jednym z najważniejszych założeń kompozycji odnoszącym sie do jednostek morskich jest wykorzystanie możliwie najszerszego zestawu rogów i syren w celu objęcia nimi możliwie najszerszego zakresu tonów, od basów po dźwięki wysokie. Aby to osiągnąć, konieczne będzie wykorzystanie statków wszystkich dostępnych rozmiarów i pochodzenia.

 

Lisboa em Si może być wspaniałą nobilitacją dla uczestniczącego w nim statku, jak i jego załogi - to światowa premiera unikatowej "miejskiej symfonii", w której każda jednostka ma zapewnione znaczące miejsce.

 

Zadania potrzebne do wykonania na statku przed koncertem*
  • pomiar decybeli rogu/syreny statku tak dokładnie, jak to możliwe,
  • pomiar czasu od uruchomienia rogu do posłyszenia jego dźwięku,
  • nagranie dźwięku roku, który będzie wykorzystany przez oprogramowanie pomagające skomponować utwór muzyczny,
  • zebranie informacji, które moga być pomocne przy tworzeniu imprezy,
  • w celu przeprowadzenia powyższych zadań zespół produkcyjny Lisboa em Si (kompozytor, technik dźwięku, asystent producenta, operator) będa potrzebowali spędzić na pokładzie jednostki średnio 45 minut,
  • z uwagi na przygotowywanie dokumentu filmowego o Lisboa em Si może być potrzebne wykonanie zdjęć i materiału filmowego na pokładzie statku

* w przypadku gdy statek może być dostępny w Porcie Lizbona w celu przeprowadzenia badań.
 

Wszyscy zainteresowani udziałem ich jednostek w przedsięwzięciu proszeni są o kontakt z kompozytorem, Panem Pedro Castanheira:

lisboaemsi[at]gmail.com
tel: (00351) 96 694 84 65
 

tłum. Piotr PanWac Nowacki

Ocena: 0.00 (Głosów: 0) | Oceń ten tekst |
Tagi: jachty   koncert   statki   Lizbona   Lisboa em Si   symfonia miejska   syreny  
Komentarze są własnością ich autorów. Twórcy serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za ich treść.