Tagi
armada chorągiew CWM CWM ZHP w Gdyni drużyna drużyny festiwal Gdynia harcerze instruktorzy jacht jachty Jamboree kadry KHDWiŻ konferencja kurs kursy morze mundury muzyka narada patenty pilot polesie prawo projekt PZŻ regaty rejs rejsy rozporządzenie s/y ZAWISZA CZARNY s/y ZJAWA skauci specjalności sport spotkanie stopnie szantowiązałka szanty szkolenie Teliga warsztaty wodniacy wyprawa zhp zlot łódź żeglarstwo

Urodziny Szantowiązałki za nami

Nadesłany przez panwac 11.01.2012, 9:00:00 (1090 odsłon) Więcej wpisów tego autora

Szanty 2011Przygotowania trwały kilka miesięcy - tyle czasu zajęło rozesłanie zawiadomień i zaproszeń, pozyskanie partnerów, zebranie zgłoszeń, przygotowanie sceny i zaplecza zdolnego pomieścić zapowiedzianych uczestników i widzów oraz przyszykowanie atrakcji towarzyszących głównemu wydarzeniu - 25 Łódzkim Spotkaniom z Piosenką Żeglarską „Szantowiązałka 2011”.

 

 

Wreszcie nadszedł 3 grudnia - dziś, w miesiąc po zakończeniu urodzinowej edycji festiwalu czas na krótkie podsumowanie.Chyba najbardziej dla wszystkich zauważalną zmianą (poza płonącym tortem, wniesionym na scenę w przerwie przed ogłoszeniem wyników) był powrót festiwalu na dużą scenę. Nic dziwnego - w porównaniu z ubiegłym rokiem liczba zgłoszonych zespołów wzrosła o jedną trzecią (wstępnie swój udział zapowiedziało ponad 200 wykonawców wchodzacych w skład 16 zespołów; zainteresowanie niedzielnymi "Żeglarskimi Mikołajkami" dla zuchów od kilku już lat utrzymuje się na stałym poziomie - w grach i zabawach bierze udział od 150 do 200 najmłodszych miłośników wodnych klimatów).

Pierwszy dzień festiwalowych przesłuchań poprzedziła seria warsztatów, tematyką obejmujących zarówno śródroczne harce, jak i poważne zagadnienia dotykające problematyki morskiej. Uczestnicy mogli sprawdzić swoje siły w kuglarstwie, żonglerce i POI, a także dowiedzieć się, co to znaczy poprawnie oddychać i jak to się robi, znaleźć optymalną wysokość swojego głosu oraz poznać wiele innych trików, jakie można zrobić jedynie za pomocą głosu. Dla miłośników prac manualnych przygotowane były ćwiczenia, na których można było poznać tajniki węzełków, supełków, marynarskich sposobów składania papieru i innych niecodziennych sposobów na przekazanie i wplecenie wodniactwa do życia codziennego. Tym, którym trudno jest doczekać się kolejnej mokrej wyprawy, a w dodatku uważającym, że mapa to samo zło, które w dodatku gryzie umożliwiono odbycie krótkiego rejsu "palcem po mapie" - w ramach mini-szkolenia z morskiej nawigacji można było się dowiedzieć, jak bezpiecznie zaplanować trasy letnich wypraw. Wreszcie wszyscy mogli usłyszeć, co w trawie piszczy, a dokładniej co piszczy na morzu :), poznając podstawowe tajniki obsługi radia VHF.

Po zakończeniu warsztatów, późnym popołudniem rozpoczęły sie przesłuchania festiwalowe. Występy, przeplatane konkursami dla widzów trwały kilka godzin. Późnym wieczorem jury ogłosiło wyniki rywalizacji:

Zespoły starsze:
I – 101 ŁDH
II – 7 ZWDH "La Vita e Bella"
III – 54 ŁDH "Głębina Wodna"

"Starzy wyjadacze":
I – 89 Środowiskowa Drużyna Harcerska "Wawer"
II – 16 PHDW ABORDAŻ
III – „Ekipa Dziarskiego Kaczątka”

Organizatorzy serdecznie gratulują laureatom, dziękując wszystkim za przybycie i wspólne świętowanie urodzin festiwalu, mają też nadzieję, że stanęli na wysokości zadania - tu warto zauważyć, że w okrągłą, 25 rocznicę zorganizowania pierwszej Szantowiązałki ciężar jej organizacji przejęło na siebie (nieco symbolicznie) kolejne, młode pokolenie kadry instruktorskiej wychowanej na tym festiwalu. A to oznacza, że w kolejnych latach nadal będzie okazja spotkań na szantowych wieczorach w Łodzi.

...czy wspominałem o torcie? Był świetny!

Ocena: 0.00 (Głosów: 0) | Oceń ten tekst |
Tagi: wodniacy   łódź   szanty   festiwal   polesie   szantowiązałka   Teliga   muzyka  
Komentarze są własnością ich autorów. Twórcy serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za ich treść.