Tagi
armada chorągiew CWM CWM ZHP w Gdyni drużyna drużyny festiwal Gdynia harcerze instruktorzy jacht jachty Jamboree kadry KHDWiŻ konferencja kurs kursy morze mundury muzyka narada patenty pilot polesie prawo projekt PZŻ regaty rejs rejsy rozporządzenie s/y ZAWISZA CZARNY s/y ZJAWA skauci specjalności sport spotkanie stopnie szantowiązałka szanty szkolenie Teliga warsztaty wodniacy wyprawa zhp zlot łódź żeglarstwo

Przywrócenie uprawnień instruktorom związków sportowych

Nadesłany przez panwac 10.10.2011, 23:40:00 (997 odsłon) Więcej wpisów tego autora
Nowości prawne

Zakończyły się prace parlamentarne dotyczące przywrócenia instruktorom PZŻ i PZMWiNW uprawnień do prowadzenia szkoleń w zakresie uprawiania turystyki wodnej (kursów na patenty żeglarskie i motorowodne). 31 sierpnia 2011 r. Sejm RP na 99 posiedzeniu uchwalił ustawę o zmianie ustawy o żegludze śródlądowej, przywracającą instruktorom polskich związków sportowych prawo szkolenia w zakresie uprawiania turystyki wodnej. Zgodne z wolą ustawodawcy, instruktorzy "związkowi" będą funkcjonowali w systemie prawnym obok osób posiadających zawodowe uprawnienia trenerów i instruktorów sportu - dotyczy to zarówno osób, które w przeszłości ukończyły kursy instruktorskie, jak i tych, którzy uzyskają uprawnienia w kolejnych sezonach według systemów szkoleń zatwierdzonych przez ministra właściwego do spraw kultury fizycznej. 5 września 2011 r. Ustawę przekazano Prezydentowi i Marszałkowi Senatu. Senat RP po jej rozpatrzeniu nie wniósł poprawek. Prezydent podpisał ustawę 30.09.2011 roku.
 
Pod znakiem zapytania pozostaje zatem kwestia kwalifikacji uprawniających do przeprowadzania egzaminu na stopnie żeglarskie i motorowodne - na obecnym etapie prac nad przyszłym rozporządzeniem przewiduje się tu konieczność posiadania minimum zawodowego tytułu instruktora sportu (patrz artykuł: Znamy projekt rozporządzenia w sprawie przeprowadzania egzaminów na stopnie żeglarskie i motorowodne). Być może wynik prac nad nowelizacją ustawy wpłynie na decyzje podejmowane w ministerstwach, trzeba jednak mieć na uwadze, że w jednym z wniosków zawierających uwagi do rozporządzenia podmiot zgłaszający uznał proponowany poziom kompetencji za niewystarczający.

Ocena: 0.00 (Głosów: 0) | Oceń ten tekst |
Komentarze są własnością ich autorów. Twórcy serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za ich treść.