Tagi
armada chorągiew CWM CWM ZHP w Gdyni drużyna drużyny festiwal Gdynia harcerze instruktorzy jacht jachty Jamboree kadry KHDWiŻ konferencja kurs kursy morze mundury muzyka narada patenty pilot polesie prawo projekt PZŻ regaty rejs rejsy rozporządzenie s/y ZAWISZA CZARNY s/y ZJAWA skauci specjalności sport spotkanie stopnie szantowiązałka szanty szkolenie Teliga warsztaty wodniacy wyprawa zhp zlot łódź żeglarstwo

Navigamus 2012 - pierwsze informacje

Nadesłany przez panwac 4.07.2011, 12:00:00 (1983 odsłon) Więcej wpisów tego autora
Seascouts

Poniżej prezentujemy informacje dotyczące przyszłorocznego – a organizowanego co trzy lata – 7-go Narodowego Zlotu Skautów Wodnych Republiki Czeskiej – Navigamus 2012. Podobnie jak w roku 2009 Zespół Pilota Śląskiej Chorągwi będzie organizatorem śląskiej reprezentacji. Poza nią pozostałe środowiska ZHP będą tworzyć odrębną reprezentację Związku.Informacje podstawowe:
Kiedy

7-10 czerwca 2012 r.

Gdzie

Pilzno (Plzeň) Republika Czeska - Velký Bolevecký rybník – zbiornik na północnych przedmieściach Pilzna

Lokalizacja

GPS 49°46’24.575”N, 13°23’2.533”E

Uczestnicy

Zlot kierowany jest do czeskich skautów wodnych oraz przedstawicieli zagranicznego skautingu wodnego. Uczestnikami mogą być skauci wodni w wieku 6-18 lat – wraz z kadrą/opiekunami. Liczebność grup nie jest odgórnie regulowana. Przewidziane jest 1000 miejsc dla skautów czeskich oraz TYLKO 100 MIEJSC dla gości zagranicznych.

Termin zgłoszeń

Do organizatora 15 marca 2012

Zakwaterowanie

Campsite ATC Ostende, na własnym sprzęcie biwakowym

Wpłaty uczestników

Wysokość opłat została podzielona na trzy grupy krajów wedle ogólnych wskaźników finansowych poszczególnych krajów. Polska znalazła się w grupie ekonomicznej razem m.in. z Chorwacją, Wegrami czy Słowacją i odpłatność od uczestnika do organizatora wynosi 40 EUR. Opłata ta nie zawiera kosztów transportu ani ubezpieczenia. W kwocie tej uwzględnione są takie świadczenia jak teren do zakwaterowania, pełne wyżywienie, pakiet uczestnika (koszulka, plakietka etc.)

Program

Organizatorzy pracują intensywnie nad przygotowaniem programu zgodnie z opracowaną fabuła – związaną z rejsem na RMS Titanic’u.
Planowane są:

  • dwie duże gry całości zlotu (na wodzie)
  • „noc wenecka”
  • wycieczka do Pilzna
  • małe i duże gry na wodzie i lądzie – workshops, koncerty itp.
  • masa dobrej zabawy
Fabuła

Zlot Navigamus 2012 przypomni setną rocznicę dziewiczej podróży RMS Titanic’a. Statek ten był jednym z najbardziej luksusowych liniowców pasażerskich w służbie kompanii White Star Line. Zatonął w czasie swego pierwszego rejsu po zderzeniu z górą lodową w nocy z 14. na 15. kwietnia 1912 roku. Historia Titanic’a jest najlepiej znaną katastrofą morską. Z początkiem Zlotu zostaniemy zaokrętowani na pokładzie tego liniowca i pozostaniemy na jego pokładzie przez cztery dni.

Jaka będzie pogoda tym razem? Czy znów na naszej drodze staną góry lodowe? Przekonaj się sam. Załoga RMS Titanic liczy na wspólne spotkanie na pokładzie.

O zlocie

Nazwa “Navigamus” po łacinie znaczy tyle, co “idący pod żaglami”. Navigamus to Narodowy Zlot Czeskich Skautów Wodnych, odbywający się co trzy lata, w którym udział zawsze biorą przedstawiciele również innych krajów. Każdorazowo zlot przebiega pod historycznym hasłem. Uczestnicy dzięki fabule mają możliwość podczas gier i zabaw dowiedzieć się nieco więcej o rocznicy danego wydarzenia. Do fabuły podporządkowane są wszystkie elementy – gry, zabawy, wystrój, zachowania. Celem Navigamusa jest spotkanie nowych ludzi, nawiązanie nowych wodniackich znajomości ze skautami wodnymi z różnych krajów. Poprzednie edycje zlotu odbyły się w latach 2009, 2006, 2003, 2000, 1997, 1994.

Zadania przedzlotowe

Zadania przedzlotowe kierowane są do czeskich uczestników. Dla gości zagranicznych jedynym zadaniem jest jak najszybsze zarejestrowanie się. Od wykonania tych zadań zależy przywilej zakwaterowania grup na lepszych pokładach – ostatni śpią w ładowniach.

Dla pasażerów z wyższych pokładów przewidziane są dodatkowe przywileje – jak to na Titanic’u (np. prawo skorzystania z łodzi ratunkowych). Wszyscy pasażerowie będą docelowo zakwaterowanie na czterech pokładach (podobozach).

Ocena: 7.00 (Głosów: 2) | Oceń ten tekst |
Tagi: wodniacy   skauci   zlot   Navigamus  
Komentarze są własnością ich autorów. Twórcy serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za ich treść.

Autor Wątek
Niedział
Wysłano: 07.07.2011, 20:15  Uaktualniono: 07.07.2011, 20:15
Cicha woda
Dołączył: 03.12.2004
Skąd:
Liczba wpisów: 33
 Odp.: Navigamus 2012 - pierwsze informacje
W nawiązaniu do informacji o zlocie skautów wodnych w Czechach chciałbym zapytać, czy śląscy wodniacy nie należą już do ZHP skoro tworzą odrębną reprezentację na ten zlot? A może źle uczyłem się historii i geografii? A może przez ostatnie dni coś się zmieniło?Może Śląsk już nie jest częścią Polski?Wydaje mi się, że wypadało by stworzyć jedną reprezentację(np. zorganizowaną przez kierownictwo drużyn wodnych lub właśnie Chorągiew Śląską jako najsilniejsze środowisko wodniaków) ewentualnie niech każda drużyna zainteresowana udziałem wystąpi samodzielnie. Dla mnie to jakiś absurd. W życiu bym nie wpadł na pomysł, żeby oprócz delegacji ZHP na jakiś zlot wystawić delegację z Chorągwi Stołecznej lub Chorągwi Mazowieckiej czy każdej innej. Podobno: "wszyscy harcerze to............""

hm. Piotr Nasiadko "Niedział"

Retman hufca Warszawa Praga Północ

Autor Wątek
Alek
Wysłano: 20.07.2011, 10:34  Uaktualniono: 20.07.2011, 10:34
Cicha woda
Dołączył: 13.09.2003
Skąd: Katowice
Liczba wpisów: 34
 Odp.: Navigamus 2012 - pierwsze informacje
Witam serdecznie Drogi Piotrze - wybacz że odpowiadam dopiero teraz, ale dwa dni temu wróciłem dopiero z obozu i zaczynam odrabiać masę zaległości.

Przechodząc zaś do tego o czym wspomniałeś - to bardzo złożona sytuacja

Śląsk uczestniczy w Navigamusie od 1999 roku na zaproszenie oddolne Eksadry Ostrava - nasz udział zawsze był udziałem wynikającym ze bezpośredniego i właśnie oddolnego zaproszenia - nie zaś oficjalnego zaproszenia Junak - ZHP tylko Eskadra Ostrava - 50 HDW Chorzów. I jest już tradycją że poza zagranicznymi reprezentacjami część wodniaków funkcjonuje na terenie zlotu wspólnie z ostrawskimi wodniakami - jest to podyktowane stałymi kontaktami z tym środowiskiem.

Od ubiegłej edycji starałem się zainteresować środowiska spoza Śląska udziałem w Navigamusie - dlatego też w 2009 roku wystawiliśmy oficjalną reprezentację (decyzją GK nie była to reprezetnacja Związku a reprezetnacja Chorągwi Śląskiej, pomimo iż wnioskowaliśmy o oficlajny kontyngent ZHP). Pomimo tego do udziału zarpsiliśmy wszystkich i razem z wodniakmi z innych chorągwi funkcjonowaliśmy na Zlocie.

Rok 2012 przynosi niestety powazny problem - organiczono miejsca dla ekip zagranicznych do 100. Gdybyśmy nie byli częścią Związku jak Druh raczył zarzucić - to te 100 miejsc zajęli by ślązacy i byłby temat zamknięty. Postanowiliśmy się jednak dogadać dla dobra Związku i większość Ślązaków jak zawsze przemycić jako grupę Ostravy dzięczki czemu znaczna część miejsc będzie mogła być zajęta przez oficjalny kontyngent ZHP. Zatem wbrew temu co Druh sądzi ten manewr ma na celu dostarczyć jak najwięcej miejsc dla ludzi spoza Śląska - w tym i dla Druha środowiska. Nie zaś odcinanie się. Zapotrzebowanie w śląskich środowiskach oceniane jest na około 80-100 miejsc. Na dzień dzisiejszy czesi zarezerwowali dla nas 60 miejsc dla oficjalnych zagranicznych gości. To oznacza że tych miejsc jest bardzo mało i trzeba robić wszystko by wyciągnąć od Czchów tyle dodatkowych ile się da. We wrześniu będziemy mieć odpowiedź czy uda się zwiększyć tą liczbę do 80 - ale wedle mojej oceny będzie to maks. Dlatego już teraz musimy walczyć by część naszych wodniaków pojechała tradycyjnie z Ostravą dzięki czemu ostatcznie może uda się wygospodarować tyle miejsc ilu będzie chętnych.

To że formalnie będziemy osobno nie oznacza, że będziemy osobno - nosimy jedne mundury i nasza wspólność będzie widoczna. W czasie samych zajęć i tak bierze się w nich udział w małych patrolach więc też w czasie zajęć nie będzie widać podziału.

Jeśli ma zaś Druh inny pomysł jak na 1000 osobowym zlocie gzdie jedynie 10% przewidziane jest dla gości z kilkunastu krajów zorganizować około 150 miejsc dla Polaków to ja na pewno się pod tym podpiszę - niestety z rozmowy z Czechami mamy jasny i precyzyjny sygnał "fajnie że chcecie przyjechać ale nie możemy przyjać was w takiej liczbie".

Ja miałem okazję być na kilku ostatnich Navigamusach i wiem czym dyktowana jest decyzja Czechów - pewnie sam na ich miejscu podjął bym podobną. Wystarczy zapoznać się z terenem zlotu i już widać że nie będzie tam tyle miejsca co w Rozkoszu w 2009 roku czy też jak w 2006 roku kiedy teren był niemal idealny i niekończący się.

Zatem mam nadzieję, że zechcesz Piotrze nieco zweryfikować swoją ocenę. Na prawdę gdyby Śląsk chciał się odciąć i myśleć tylko o sobie to informacja o Navigamusie w ogóle nie trafiła by do środowisk - nie po to promujemy tą imprezę w Polsce by uniemożliwiać komuś udział w niej. Natomiast inne środowiska muszą szanować realia nakładane przez Czechów jak i tradycję naszego udziału w tej imprezie.

z pozdrowieniami
Maciej Palka

Autor Wątek
Niedział
Wysłano: 20.07.2011, 20:02  Uaktualniono: 20.07.2011, 20:02
Cicha woda
Dołączył: 03.12.2004
Skąd:
Liczba wpisów: 33
 Odp.: Navigamus 2012 - pierwsze informacje
Dziękuję za odpowiedź. W świetle tych informacji wygląda to inaczej ale pierwotna informacja brzmiała bardzo niefortunnie.
Znana jest pozycja i prężność śląskich środowisk wodnych, której inne środowiska mogą często pozazdrościć dlatego nikt nie odbiera Wam prawa do tradycyjnego już udziału w zlocie.Poza tym myślę ,że środowisk zainteresowanych tym zlotem nie będzie jakaś powalająca ilość. Chodziło mi tylko o sformułowanie zawarte w informacji.
Z pozdrowieniami: CZUWAJ! i AHOJ!
Niedział

Autor Wątek
leon
Wysłano: 21.07.2011, 23:06  Uaktualniono: 21.07.2011, 23:06
Lejwoda
Dołączył: 14.03.2010
Skąd: Katowice
Liczba wpisów: 99
 Odp.: Navigamus 2012 - pierwsze informacje
Ostrawa to też Śląsk (tak jak my), więc będziemy ze swoimi :) Warszawa to też Polska (tak jak my) więc będzie nas więcej.

Autor Wątek
bianka
Wysłano: 31.07.2011, 18:53  Uaktualniono: 31.07.2011, 18:53
Lejwoda
Dołączył: 09.03.2010
Skąd: Radom
Liczba wpisów: 129
 Odp.: Navigamus 2012 - pierwsze informacje
Mam nadzieję, że uda się zebrać jakąś małą acz fajną ekipkę też z Radomia :).
Szkoda, że Czesi ograniczyli tak mocno ilość miejsc, niemniej jednak argumentacja przedstawiona przez Maćka do mnie trafia :).Można próbować zwiększyć ilość ludzi, i trzymam za to kciuki, ale cóż...

Autor Wątek
panwac
Wysłano: 05.01.2012, 18:54  Uaktualniono: 05.01.2012, 18:54
Webmaster
Dołączył: 01.09.2003
Skąd: Łódź
Liczba wpisów: 849
 Odp.: Navigamus 2012 - pierwsze informacje
Harcerze z Łodzi dopytują się, czy wreszcie wiadomo, jak wygląda sytuacja... bo wrzesień minął, oni chcieli jechać, a tu nic nadal nie wiadomo.

Autor Wątek
panwac
Wysłano: 24.01.2012, 18:03  Uaktualniono: 24.01.2012, 18:03
Webmaster
Dołączył: 01.09.2003
Skąd: Łódź
Liczba wpisów: 849
 Odp.: Navigamus 2012 - pierwsze informacje
Cisza głucha - to to googlamy... i jest odpowiedź: miejsc przyznanych 80, ogłoszenie o naborze wstawione w witrynie ZPChŚ.

Autor Wątek
Alek
Wysłano: 30.01.2012, 20:27  Uaktualniono: 30.01.2012, 20:27
Cicha woda
Dołączył: 13.09.2003
Skąd: Katowice
Liczba wpisów: 34
 Odp.: Navigamus 2012 - pierwsze informacje
Niestety Piotrze, ostateczna liczba jaką mam to 80. A to mniej niż mam na liście ślazaków. Stąd nie chcę nikomu robić nadziei i rozsyłać informacji do wszystkich. Trzy lata temu było to możliwe to jechało z nami ponad 30 osób z innych Chorągwi, jednak tym razem nie mamy takiej możliwości.