Tagi
armada chorągiew CWM CWM ZHP w Gdyni drużyna drużyny festiwal Gdynia harcerze instruktorzy jacht jachty Jamboree kadry KHDWiŻ konferencja kurs kursy morze mundury muzyka narada patenty pilot polesie prawo projekt PZŻ regaty rejs rejsy rozporządzenie s/y ZAWISZA CZARNY s/y ZJAWA skauci specjalności sport spotkanie stopnie szantowiązałka szanty szkolenie Teliga warsztaty wodniacy wyprawa zhp zlot łódź żeglarstwo

Serwis KHDWiŻ w miesiąc od debiutu

Nadesłany przez panwac 27.06.2011, 0:30:00 (987 odsłon) Więcej wpisów tego autora

W ostatnich dniach maja miała miejsce premiera nowej strony związanej z harcerskimi specjalnościami. Za dwa dni minie miesiąc od uruchomienia oficjalnej wizytówki Kierownictwa Harcerskich Drużyn Wodnych i Żeglarskich WS GK ZHP.Pomysł stworzenia "harcerskiego internetu" korzystającego z jednego, wspólnego adresu w sieci ma już ponad 10 lat. W latach 2001-2002 doszło do rewolucji jakościowej w sieci - szereg wcześniejszych, statycznych stron harcerskich (dotyczy to także głownego serwisu ZHP) zastąpiły interaktywne, rozbudowane serwisy oparte na systemach zarządzania treścią, ulokowane na różnych serwerach i w różnych domenach. Wiele z nich (tak, jak nasz wodniacki vortal) powstało spontanicznie, z potrzeby chwili, siłami prywatnych osób działających w konkretnej specjalności - zaspokajały one potrzebę szybkiej komunikacji, dostępu do danych oraz wymiany opinii na bieżące problemy.
W ówczesnym Zespole Internetowym GK ZHP dostrzeżono te potrzeby - powstała koncepcja udostępnienia wszystkim środowiskom harcerskim możliwości rozwoju komunikacji sieciowej. Życie szybko zweryfikowało ten projekt, dlatego w późniejszych latach odstąpiono od pomysłu wsparcia technicznego dla serwisów hufcowych i choragwianych (pozostawiono tu jedynie możliwość korzystania z adresów w domenie zhp). Zlikwidowano też domenę zhp.org.pl, która szybko przyciągnęła uwagę spamerów.

W ramach centralnego serwisu internetowego ZHP utworzono w połowie ubiegłej dekady stronę specjalności.zhp.pl, zawierającą podstrony wszystkich działających specjalności, w tym także wizytówkę Kierownictwa Harcerskich Drużyn Wodnych i Żeglarskich. Tak, jak pozostałe strony objęte opieką WNT GK ZHP, miała ona być przeniesiona na nową (obecną) platformę oprogramowania do końca września 2007 roku. Niestety, także w tym przypadku nie obyło się bez problemów - w efekcie proces scalania serwisów do dziś nie został zakończony.

W specjalności wodnej, poza oficjalną zakładką KHDWiŻ, od 2003 roku funkcjonował nasz serwis wodniacki, stąd problemy WNT niejako nas omijały. Pewnym problemem stały się zawirowania wokół domeny zhp.org.pl, które doprowadziły do czasowego zawieszenia pracy serwisu. Ponownie ruszył on w drugiej połowie 2009 roku i jest rozwijany do dziś.
W początku stycznia 2010 roku pojawiły się postulaty uruchomienia oficjalnego wodniackiego serwisu w domenie zhp.pl. Za zgodą ówczesnego kierownika HDWiŻ hm. Sławomira Dębickiego, wraz z Wiktorem Wróblewskim do końca marca utworzyliśmy podstawową zawartość tej strony, pozwalającą na jej uruchomienie i dalszy rozwój. Informacja o tym została przekazana na spotkaniu kadr wodnych w Funce w kwietniu 2010 roku, w trakcie którego doszło m.in. do wyłonienia pierwszego składu KHDWiŻ. Pomysł równoległego funkcjonowania dwóch wodniackich serwisów (korporacyjnego, prowadzonego przez kierownictwo oraz dotychczasowego, społecznościowego) nie spotkał się wtedy z wystarczającą aprobatą obecnych instruktorów, dlatego projekt odłożono na półkę.

W początku maja 2011 roku, w związku z ponownym pojawieniem się postulatu uruchomienia wodniackiego serwisu centralnego, wystosowaliśmy wniosek o przyznanie praw zarządzania nową stroną wszystkim członkom kierownictwa drużyn wodnych. Zmiany dokonano w drugiej połowie maja - opierając się na informacji otrzymanej od dh. hm. Emilii Kulczyk-Prus (członka GK ZHP) aktualnie serwisem Kierownictwa Drużyn Wodnych i Żeglarskich opiekują się: dh. Emilia, pwd. Michał Sadowski, phm. Małgorzata Witczak oraz phm. Maciej Palka.

Członkom KHDWiŻ życzymy sukcesów i wytrwałości w tworzeniu materiałów wspomagających działania harcerskich drużyn wodnych.

 

Redakcja serwisu WODNIACY

Ocena: 0.00 (Głosów: 0) | Oceń ten tekst |
Tagi: wodniacy   serwis   internet   wizytówka   WNT  
Komentarze są własnością ich autorów. Twórcy serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za ich treść.