Tagi
armada chorągiew CWM CWM ZHP w Gdyni drużyna drużyny festiwal Gdynia harcerze instruktorzy jacht jachty Jamboree kadry KHDWiŻ konferencja kurs kursy morze mundury muzyka narada patenty pilot polesie prawo projekt PZŻ regaty rejs rejsy rozporządzenie s/y ZAWISZA CZARNY s/y ZJAWA skauci specjalności sport spotkanie stopnie szantowiązałka szanty szkolenie Teliga warsztaty wodniacy wyprawa zhp zlot łódź żeglarstwo

Relacja z Wodniackich Obchodów 100-lecia Harcerstwa

Nadesłany przez panwac 20.05.2011, 23:50:00 (1127 odsłon) Więcej wpisów tego autora
Wieści ze środowisk

Regaty HOW Stanica

Na prośbę Pauliny Wróblewskiej z HOW "Stanica" zamieszczamy relację z wydarzeń we Wrocławiu.

--------------------

W miniony weekend, w dniach 13-15 maja, odbyły się we Wrocławiu Wodniackie Obchody 100-lecia Harcerstwa, organizowane przez HOW „Stanica”. Ponad 130 harcerzy z Dolnego Śląska i innych chorągwi świętowało zbliżającą się setną rocznicę wydania rozkazu powołującego cztery pierwsze drużyny harcerskie. Wart zauważenia jest fakt, że w imprezie udział wzięli nie tylko członkowie ZHP, ale także reprezentacja ZHR, dając tym samym świadectwo, że mimo różnych organizacji, łączą nas wspólne harcerskie ideały. Apel HOW StanicaGłówna część imprezy przypadła na sobotę, a składały się na nią równolegle odbywające się regaty oraz gra miejska. Uczestnicy części wodnej zmagali się z trudami wrocławskiego akwenu, między mostem Pokoju, a mostem Piaskowym, niejednokrotnie pierwszy raz doświadczając żeglarskiej przygody na rzece. W rezultacie pierwsze miejsce, a tym samym Błękitna Wstęga Komendanta Chorągwi Dolnośląskiej oraz Harcerskie Mistrzostwo Wrocławia, przypadło załodze 16 WrWDH „Geronimo” z Harcerskiego Ośrodka Wodnego „Rancho” we Wrocławiu.

 

Część lądową imprezy stanowiła natomiast gra miejska, osadzona w czasach II wojny światowej, podczas której uczestnicy mieli szansę zdobyć wiele ciekawych informacji dotyczących miasta. Rywalizacja ta została wygrana przez patrol „Molon Labe” z 75 WrDH.

 

ApelObie części zakończył wspólny uroczysty apel, na którym wręczone zostały nagrody, po nim zaś wszyscy zasiedli do ogniska, aby po pełnym wrażeń dniu, spróbować swoich sił w jeszcze jednej, nieco bardziej statycznej, konkurencji- quzie z wiedzy na temat historii harcerstwa. Po niezwykle wyrównanym pojedynku, najlepszymi historykami okazała się 17 WrWDH z HOW „Stanica”.

 

Ostatnią atrakcją obchodów była gra nocna, podczas której uczestnicy musieli wcielić się w rolę harcerzy z czasów tzw. „drugiej konspiracji” i wykonać niezwykle ważne zadanie dostarczenia broni w wyznaczone miejsce, nie wpadając przy tym w ręce wrogich wojsk. Mimo niezwykle intensywnych przeżyć, po zakończeniu gry, do późnych godzin nocnych płonął ogień harcerskiego ogniska, rozbrzmiewał dźwięk gitar i wspólnego śpiewu, zawiązywały się przyjaźnie i powstawały wspólne plany na przyszłość. W ten sposób obchody spełniły jedno ze swoich zadań, którym była możliwość poznania się i integracji drużyn z różnych środowisk i wspólne świętowanie ważnej dla nas rocznicy.

 

ZwycięzcyNiedzielny poranek żegnał uczestników deszczem, który jednak nie przeszkodził w sprawnym uprzątnięciu terenu obozowiska. Niewątpliwie Wodniackie Obchody 100-lecia Harcerstwa zostawiły po sobie wiele ciepłych wspomnień i pokazały, że mimo upływu 100 lat od powstania harcerstwa na ziemiach polskich, ruch ten jest wciąż żywy i nieustannie się rozwija, a ideały braterstwa i przyjaźni są wciąż aktualne.

 

Czuwaj!

Paulina Wróblewska

HOW Stanica

Ocena: 0.00 (Głosów: 0) | Oceń ten tekst |
Tagi: wodniacy   harcerstwo   Wrocław   how   stanica   stulecie   obchody  
Komentarze są własnością ich autorów. Twórcy serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za ich treść.