Tagi
armada chorągiew CWM CWM ZHP w Gdyni drużyna drużyny festiwal Gdynia harcerze instruktorzy jacht jachty Jamboree kadry KHDWiŻ konferencja kurs kursy morze mundury muzyka narada patenty pilot polesie prawo projekt PZŻ regaty rejs rejsy rozporządzenie s/y ZAWISZA CZARNY s/y ZJAWA skauci specjalności sport spotkanie stopnie szantowiązałka szanty szkolenie Teliga warsztaty wodniacy wyprawa zhp zlot łódź żeglarstwo

Nowe zasady pracy specjalności harcerskich

Nadesłany przez panwac 13.05.2011, 23:00:00 (1321 odsłon) Więcej wpisów tego autora
W centrum uwagi

Wczoraj na spotkaniu Głównej Kwatery ZHP przyjęte zmiany w zasadach pracy specjalności harcerskich. Uchwała będzie dostępna w sieci po jej ogłoszeniu rozkazem Naczelnika ZHP.To bardzo dobra Wiadomość. Nowy dokument spełnia trzy postulaty, podnoszone od dawna przez kadry specjalnościowe.

  1. Wypełnia lukę, powstałą po wprowadzeniu systemu Ewidencja ZHP, związaną z prowadzeniem wykazu drużyn specjanościowych związku,
  2. Doprecyzowuje sposób stosowania mian specjalnościowych oraz wprowadza dodatkowe zapisy określające sposób i czas stosowania działań naprawczych w drużynach, które nie pracują zgodnie z zasadami pracy jednostek specjalnościowych,
  3. Jednoznacznie określa zakres nadzoru merytorycznego i organizacyjnego w odniesieniu do specjalności.

Obowiązujące dotąd zapisy (przyjęte Uchwałą Głównej Kwatery ZHP nr 128/2004 z dnia 21 października 2004 r. w sprawie zatwierdzenia „Zasad pracy specjalności harcerskich”) wzbudzały spore wątpliwości od momentu ich ogłoszenia. Podkreślano ich wewnętrzną niespójność, brak czytelnego i jednoznacznego określenia zasad pracy inspektoratów, sposobu oceny działań drużyn oraz egzekwowania minimów programowych, a także nieprzystawanie przyjętych rozwiązań do specyfiki pracy specjalnościowej. W tej sytuacji zmiana uchwały była tylko kwestią czasu.

 

Pierwsza informacja o rozpoczęciu prac nad nową wersją dokumentu dotarła do nas w grudniu minionego roku. To właśnie z tego powodu na konferencji wodnej w Łodzi w dniu 11 grudnia 2010 poza przyjęciem w głosowaniu opracowania Wychowanie Wodne i Morskie w ZHP zgodziliśmy się też na późniejsze wprowadzenie uzupełnień (odniesień od zapisów nowego dokumentu nadrzędnego) bez konieczności zwoływania sejmiku czy konferencji (jedynie poprzez zaakceptowanie ich przez pilotów choragiwi). 8 stycznia 2011 r., podczas spotkania programowego w Warszawie wiadomość została potwierdzona przez członka GK ZHP, hm. Emilię Kulczyk-Prus.

 

Opracowaniem nowego dokumentu zajął się zastępca szefa inspektoratu Harcerskiej Służby Porządkowej GK ZHP, pwd. Michał Michalski, który udostępnił materiał roboczy przedstawicielom innych specjalności, w tym także wszystkim kandydatom na członków KHDWiŻ wybranych 11 grudnia, szefowi HOM Puck oraz piszącemu te słowa. W prace redakcyjne bezpośrednio zaaangażowali się pwd. Michał Michalski, hm. Czesław Przybytek, hm. Piotr Nowacki, phm. Wiktor Wróblewski oraz szef WS GK ZHP phm. Piotr Stanisławski. Dokument po raz pierwszy został przedłożony Głównej Kwaterze w pierwszej połowie kwietnia br. - wtedy wraz z uwagami został odesłany do dalszych prac. Wersja finalna trafiła na dziennik w początku maja i została rozpatrzona oraz przyjęta (tym razem bez uwag) na pierwszym po długim weekendzie posiedzeniu Głównej Kwatery.

 

Podczas sobotniego spotkania HKM w Gdyni, w obecności członka GK ZHP, hm. Grzegorza Woźniaka wyraziłem nadzieję, że przyjęcie nowej uchwały GK daje szansę zatwierdzenia dokumentów od niej zależnych jeszcze przed wakacjami - w ten sposób kolejny rok harcerski można będzie rozpocząć już na nowych zasadach. Wczorajsza decyzja naszych władz stworzyła warunki do spełnienia tych oczekiwań.

Ocena: 0.00 (Głosów: 0) | Oceń ten tekst |
Tagi: zhp   specjalności   uchwała   GK  
Komentarze są własnością ich autorów. Twórcy serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za ich treść.

Autor Wątek
panwac
Wysłano: 03.06.2011, 9:07  Uaktualniono: 03.06.2011, 9:07
Webmaster
Dołączył: 01.09.2003
Skąd: Łódź
Liczba wpisów: 849
 Odp.: Nowe zasady pracy specjalności harcerskich
Treść uchwały GK ZHP wraz z załącznikiem jest już dostępna w serwisach ZHP. W naszym vortalu można ją znaleźć w zakładce "Wodniacy z ZHP" pod hasłem "Podstawy prawne".

Autor Wątek
leon
Wysłano: 13.06.2011, 21:26  Uaktualniono: 13.06.2011, 21:26
Lejwoda
Dołączył: 14.03.2010
Skąd: Katowice
Liczba wpisów: 99
 Odp.: Nowe zasady pracy specjalności harcerskich
Nasza specjalność jest kompatybilna z tą uchwałą??

Autor Wątek
panwac
Wysłano: 15.06.2011, 21:39  Uaktualniono: 15.06.2011, 21:39
Webmaster
Dołączył: 01.09.2003
Skąd: Łódź
Liczba wpisów: 849
 Odp.: Nowe zasady pracy specjalności harcerskich
Specjalności nie różnią się co do zasad funkcjonowania. Treść nowej uchwały była pisana w celu wprowadzenia jednoznacznych rozwiązań wszędzie, gdzie to było możliwe. No i w celu zachowania odpowiedniego poziomu ogólności tam, gdzie występują różnice - tu jest miejsce na doprecyzowania w opracowaniach dla poszczególnych specjalności.