Tagi
armada chorągiew CWM CWM ZHP w Gdyni drużyna drużyny festiwal Gdynia harcerze instruktorzy jacht jachty Jamboree kadry KHDWiŻ konferencja kurs kursy morze mundury muzyka narada patenty pilot polesie prawo projekt PZŻ regaty rejs rejsy rozporządzenie s/y ZAWISZA CZARNY s/y ZJAWA skauci specjalności sport spotkanie stopnie szantowiązałka szanty szkolenie Teliga warsztaty wodniacy wyprawa zhp zlot łódź żeglarstwo

Czesi zwodowali korsarski statek :)

Nadesłany przez panwac 20.01.2011, 20:08:55 (1224 odsłon) Więcej wpisów tego autora

6 grudnia 2010 roku serwis hobby.idnes.cz zamieścił informację o zwodowaniu w Suezie żaglowca "La Grace", będącego repliką XVII-wiecznego korsarskiego statku o tej samej nazwie, należącego do czeskiego żeglarza Augustyna Hermana. Jednostka o długości 32 metrów, mogąca postawić okolo 400 m2 żagli i zabierająca na pokład 30 osób będzie pływać po Morzu Śródziemnym i Atlantyku jako statek szkolny.Pomysł narodził się w głowach dwóch czeskich żeglarzy: Josepha Dworskiego z Hradec Kralove oraz Daniela Roseckiego, zafascynowanych ideą wychowania morskiego opartego na klasycznej sztuce żeglarskiej. Mimo, że jednostka spełnia wszystkie współczesne normy bezpieczeństwa i jest wyposażona w najnowsze rozwiązania nawigacji elektronicznej i silnik pomocniczy, uczestnicy rejsów szkoeniowych będą mogli doświadczyć klimatu wypraw sprzed setek lat, kiedy nawigacja sprowadzała sie do klasycznych obliczeń opartych o mapę, kopas, log i sekstant.
Zimę żaglowiec najpewniej spędzi na wodach Morza Czerwonego, aby z wiosną ruszyć w rejsy na Morze Śródziemne. Podczas następnej zimy jednostka ma żeglować  w okolicach Karaibów. Marzeniem jej właścicieli jest jej udział w czwartej części serii "Piraci z Karaibów"; istnieje też plan nakręcenia filmu "Korsarz" o Augustynie Hermanie.

Słówko o Augustynie Hermanie

Jeden z późniejszych najsłynniejszych korsarzy urodził się w 1605 roku. Później wyemigrował do Holandii. W Ameryce pierwszą wzmiankę o nim można znaleźć w 1633 roku, kiedy firma Západoindické nabyła ziemię w pobliżu dzisiejszej Filadelfii. Od 1644 Herman prawdopodobnie mieszkał w Nowym Amsterdamie (dziś Nowy Jork), gdzie wkroczył w świat handlu i wszedł do tzw. Rady Dziesięciu gubernatora Petera Stuyvesanta. Był jednym z pionierów handlu wyrobami tytoniowymi i indygo, które przez Atlantyk przewożono do Europy. Zasłynął też jako doskonały kartograf. Około 1670 nakreślił bardzo dokładne mapy Wirginii i Maryland, sygnowane nazwą Augustyn Herrman Czech. Arkusze były tak znakomite, że nawet po 70 latach od wydrukowania wśród żeglarzy uchodziły za najbardziej dokładne mapy tego obszaru.


Morskie życie Hermana związane było ze statkiem La Grace, którym wielokrotnie przemierzył Atlantyk i wody okalające Karaiby. La Grace był najbardziej znanym statkiem pirackim w pierwszych latach Ameryki - każdego roku w rejonie Karaibów atakował i łupił okręty wrogich państw. Podczas najsłynniejszej potyczki, u wybrzeży Gwatemali pokonał dwa hiszpańskie żaglowce, które wiozły ładunek cukru, tytoniu i wina.


Źródło: hobby.idnes.cz/ceska-namorni-flotila-ma-piratskou-lod...

Ocena: 0.00 (Głosów: 0) | Oceń ten tekst |
Tagi: żaglowiec   karaiby   statek   replika   Herman   Augustyn   Czechy  
Komentarze są własnością ich autorów. Twórcy serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za ich treść.